Jedynie prawda jest ciekawa


Kuchciński: Europa w największym kryzysie od lat

31.08.2016

UE i Europa przeżywają największy kryzys od początku swego istnienia; Unia nie radzi sobie z tym, co nadwyręża solidarność europejską - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński na konferencji reprezentantów 12 parlamentów państw Europy Środkowo-Wschodniej.

"Unia Europejska, a z nią cała Europa przeżywa największy chyba kryzys od początku swego istnienia, powodujący gwałtownie rosnące napięcia międzynarodowe" - powiedział marszałek Sejmu w wystąpieniu inaugurującym konferencję "Solidarność i suwerenność: Spotkanie parlamentarne państw Europy Środkowo-Wschodniej", która odbywa się w środę w Sali Kolumnowej Sejmu. Jak ocenił, celem powinno być wzmocnienie Unii Europejskiej, poprzez jej odnowę. 

Według marszałka Sejmu, obecnie mamy do czynienia z kumulacją kilku kryzysów: strefy euro - rosnące zadłużenie państw UE i słaby wzrost gospodarczy; bezpieczeństwa - bezradność UE wobec terroryzmu oraz konfliktów wojennych, takich jak agresja Rosji na Ukrainę; kryzys strefy Schengen - spowodowany napływem do Europy milionów imigrantów oraz Brexit - kryzys strukturalny i funkcjonalny UE. "Unia Europejska nie radzi sobie z tymi kryzysami, rośnie nieufność do instytucji europejskich, spada frekwencja wyborcza do PE, w wielu państwach wzrastają nastroje antyintegracyjne. Wszystkie te czynniki nadwyrężają solidarność europejską, której dotąd fundamentami były: możliwość dobrowolnego jednoczenia się europejskich państw, gwarancje do życia w pokoju i bezpieczeństwa dla obywateli wszystkich państw europejskich, a po trzecie - solidarność i pomocniczość, prowadzące do likwidacji ubóstwa" - ocenił marszałek Sejmu. Jego zdaniem, trzeba wspólnie zastanowić się nad przyszłością UE, ale i całej Europy, m.in. nad tym, jak wzmocnić Unię i jak wzmocnić Europę. "Istnieje konieczność wypracowania wspólnego stanowiska państw Europy Środkowo-Wschodniej w tej sprawie" - przekonywał Kuchciński. 

Marszałek Sejmu ocenił, że zasady Unii Europejskiej są obecnie nagminnie łamane, a solidarność i pomocniczość zostały w wielu przypadkach zakwestionowane. Jak zauważył, pogłębiły się istniejące już wcześniej różnice zdań, co do kształtu Unii i jej otwartości na przyjmowanie kolejnych państw. "Zaczęto eksponować podziały, np. na silne państwa zachodniej Europy, domagające się wręcz zamknięcia Unii, czyli zacieśnienia integracji w kierunku federalizacji, po drugie na państwa nowych członków (Unii) z Europy Środkowo Wschodniej, zgłaszające liczne, zbyt liczne zastrzeżenia, co do funkcjonowania instytucji unijnych oraz państwa pozostające poza Unią, którym odmówiono jakiegokolwiek wpływu na kształt jej funkcjonowania" - mówił Kuchciński. Jak dodał, "wzmocnieniu uległy też tendencje do rozstrzygania najbardziej istotnych problemów Unii przez różne konfiguracje państw, które niekiedy przypominają niechlubnej pamięci koncert mocarstw". "Polska i Polacy, mimo swojego wielkiego poparcia dla idei Unii i integracji europejskiej, nie utożsamiają Unii z całą Europą" - przekonywał marszałek Sejmu. 

Jak dodał, "większość Polaków uważa redukowanie Europy do Unii za szkodliwe". "Nie ma bezpieczeństwa Unii bez zagwarantowania bezpieczeństwa w całej Europie" - oświadczył Kuchciński. Marszałek Sejmu zadeklarował, że Polska chce rozwoju pogranicza wschodniego i południowo-wschodniego Unii i NATO. Zapewnił też, że jeśli kolejne państwa wyrażą wolę wejścia do tych organizacji, to Polska będzie wspierać ich aspiracje członkowskie. "Nie chcemy budować murów, które znowu będą dzieliły Europę Środkowo-Wschodnią" - podkreślił. 

Kuchciński przekonywał, że siła Europy zawsze tkwiła w jej różnorodności, umiejętności czerpania z doświadczeń historycznych oraz zdolności dokonywania dobrych zmian. Dlatego - jak mówił - proponuje, aby Europa solidarnych państw stała się podstawowym modelem. Marszałek Sejmu przekonywał, że konieczne jest stworzenie forum dyskusji międzyparlamentarnej na temat przyszłości Europy. Jak dodał, takie forum mogłoby mieć kształt szczytu parlamentarnego państw Europy Środkowo-Wschodniej. Gospodarzami spotkania w Sali Kolumnowej są: marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W konferencji biorą udział przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentów: Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Serbii, Ukrainy oraz Turcji. 

Główny temat rozmów, to współpraca wielostronna parlamentów narodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Poruszona ma zostać także kwestia nowego impulsu w kontekście współpracy regionalnej na tym obszarze Europy. W czasie spotkania marszałek Kuchciński poprowadzi dyskusję pt. "Odnowa Unii Europejskiej a współpraca regionalna w Europie Środkowo-Wschodniej". Następnie odbędzie się dyskusja: "Parlamenty narodowe na rzecz współpracy wielostronnej w Europie Środkowo-Wschodniej", prowadzona przez marszałka Senatu.

kk/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 3. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 4. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 5. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook