Jedynie prawda jest ciekawa


Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy?

31.10.2014

Dotychczasowy sekretarz generalny, Paweł Graś ucieka do Brukseli. Do walki o stołek staje 3 działaczy.

Tomasz Lenz, Robert Tyszkiewicz, Jacek Protasiewicz - m.in. te nazwiska politycy PO wymieniają w kontekście ewentualnego wyboru nowego sekretarza generalnego partii. Według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, sprawę ma w najbliższych dniach omówić zarząd PO.

1 grudnia Donald Tusk ma objąć stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Na konwencji w przyszłą sobotę złoży rezygnację z kierowania Platformą i przekaże władzę obecnej pierwszej wiceprzewodniczącej, premier Ewie Kopacz. W ostatni piątek Tusk poinformował, że obecny sekretarz generalny Platformy Paweł Graś będzie pracował z nim w Brukseli - ma odpowiadać m.in. za kontakty z Parlamentem Europejskim.

Z informacji PAP ze źródeł w kancelarii premiera wynika, że Kopacz nie zgodzi się na to, by Graś pozostał na swej funkcji. "Nie da się połączyć pracy w Brukseli z funkcją sekretarza generalnego partii, to niewykonalne" - podkreśliła w rozmowie z PAP osoba z otoczenia szefowej rządu.

Decyzja o tym, kto miałby zostać nowym sekretarzem generalnym PO, jeszcze nie zapadła. "Decyzję o tym, kto będzie sekretarzem generalnym i czy nastąpi na tym miejscu zmiana, podejmie zarząd Platformy. Rzeczywiście teraz następuje czas przekazania władzy przez Donalda Tuska Ewie Kopacz i na pewno przed konwencją, która będzie 8 listopada, odbędzie się zarząd Platformy, na której ten temat będzie dyskutowany" - powiedziała w czwartek PAP minister w kancelarii premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.

Choć politycy PO podkreślają, że to Ewa Kopacz ostatecznie wskaże ewentualnego kandydata na nowego sekretarza PO, to przyznają, że ochotę na obsadę tej funkcji mają dwie największe frakcje w partii: środowisko skupione wokół szefa MSZ Grzegorza Schetyny oraz "spółdzielnia" ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Schetyny, ma on proponować kandydaturę swego wieloletniego współpracownika, obecnie szefa kampanii samorządowej PO i lidera partii na Podlasiu Roberta Tyszkiewicza.

"Spółdzielnia" chciałaby z kolei, by funkcję sekretarza objął szef kujawsko-pomorskich struktur Platformy Tomasz Lenz. "Tomek jest młody, pracowity, na pewno sprawdziłby się w tej roli" - podkreślił w rozmowie z PAP jeden z przedstawicieli tej frakcji. Na początku października PAP słyszała o możliwości ubiegania się o stanowisko sekretarza generalnego PO ministra sportu i szefa łódzkiej PO Andrzeja Biernata, jednak politycy PO są zdania, że koncepcja ta jest nieaktualna.

O możliwość objęcia funkcji sekretarza PO pytany był w czwartek rano w RMF FM lider dolnośląskiej Platformy, b. wiceprzewodniczący europarlamentu Jacek Protasiewicz. "Jeszcze na nikogo nie wskazała, a tym bardziej na mnie" - odparł polityk na sugestię dziennikarza, że to na niego w kontekście zastąpienia Grasia "wskazała ciężka partyjna dłoń". Protasiewicz wyraził przy tym opinię, że Graś "nawet będąc w Brukseli i znając tak dobrze struktury, i mając tak uporządkowane biuro krajowe, które stworzył, będzie w stanie zarządzać partią przynajmniej przez jakiś czas, może do wyborów parlamentarnych".

Współpracownicy lidera dolnośląskiej PO nieoficjalnie przyznają, że jest on zainteresowany funkcją sekretarza generalnego. "Jacek bardzo by chciał, na pewno będzie o to zabiegał, cały czas pracuje, żeby się odbudować" - powiedział PAP jeden z członków władz dolnośląskiej PO. Inni politycy Platformy wątpią jednak, by Kopacz wskazała właśnie na Protasiewicza. Przypominają incydent, do którego doszło w lutym tego roku na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Protasiewicz pokłócił się wówczas z niemieckimi celnikami i policją, trafił do aresztu. Ostatecznie polityk przyjął w sierpniu propozycję niemieckiej prokuratury umorzenia postępowania, zapłacił pięć tysięcy euro na cele społeczne.  

W kontekście wyboru nowego sekretarza generalnego PO pada też nazwisko ministra ds.  europejskich Rafała Trzaskowskiego, który w partii pełni już funkcję sekretarza ds. międzynarodowych – odpowiada m.in. za współpracę Platformy w ramach Europejskiej Partii Ludowej. Rozmówcy PAP z rządu wskazują jednak, że Trzaskowski - jako koordynator całej polityki europejskiej - ma tyle pracy, że nie byłby w stanie pogodzić jej z obowiązkami sekretarza generalnego.

Cytowana wcześniej osoba z otoczenia Kopacz nie wykluczyła natomiast, że premier może powierzyć funkcję sekretarza kobiecie. Niektórzy politycy PO wskazują, że może być to posłanka Agnieszka Pomaska. "Nie wykluczałbym tego" - powiedział PAP jeden z członków zarządu PO.

Zgodnie ze statutem PO, sekretarza generalnego wybiera - na wniosek przewodniczącego - Rada Krajowa partii. Sekretarz generalny koordynuje i nadzoruje działanie struktur terenowych, w szczególności regionów PO.

tk/PAP

fot. Youtube

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook