Jedynie prawda jest ciekawa


Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

20.08.2018
1270skornikowane
Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS. Inwestycja jest rozłożona na lata, a jej podstawowymi celami są poprawa pozycji naszego kraju jako przeładunkowego huba Europy, rozwój portowego zaplecza oraz uniezależnienie elbląskiego portu od Rosji.

Dziś, by wypłynąć z Elbląga, statki muszą opływać całą Mierzeję Wiślaną i przepływać przez rosyjskie wody terytorialne. Generuje to dodatkowe koszty i wiąże się z koniecznością ubiegania się o rosyjskie pozwolenia. Nie dziwi zatem fakt, że Rosjanie od początku wrogo odnosili się do polskiego projektu, wiedząc, że budowa kanału przez mierzeję ograniczy ich wpływ na polską gospodarkę.

Rządowy projekt od samego początku został oprotestowany przez ekologów, a organizacje ekologiczne działające na terenie naszego kraju wystosowały wspólne oficjalne stanowisko sprzeciwiające się tym zamiarom. Już wówczas mówiło się, że protesty ekologów mogły być inspirowane przez Rosję oraz inne kraje, którym nie w smak jest rozwój polskiego przemysłu portowego.

Na wsparcie z zewnątrz polscy ekolodzy mogli liczyć również podczas protestów przeciwko wycince chorych drzew na terenie Puszczy Białowieskiej, a wcześniej przy budowie obwodnicy Augustowa. We wszystkich akcjach protestacyjnych czynnie zaangażowany był polski oddział Greenpeace, który jest jedną z najbardziej znanych organizacji ekologicznych działających na terenie Polski.

Co ciekawe, okazuje się, że Fundacja Greenpeace Polska, która odpowiada za polski oddział tej międzynarodowej organizacji, została ustanowiona przez zagraniczną osobę prawną, jaką jest stowarzyszenie Greenpeace in Zentral- und Osteuropa z siedzibą w Wiedniu.

Jak czytamy na stronie Fundacji, jej organami zarządzającymi są Zarząd i Rada Fundacji. Na czele dwuosobowego zarządu stoi prezes Alexander Egit, a jego zastępcą jest Gertrud Korbler – oboje Austriacy. Żadnego Polaka nie ma także w drugim z organów – Radzie Fundacji – zasiadają w niej wyłącznie Austriacy. 

Czy można liczyć, że obcokrajowcy będą bardziej troszczyć się o polską przyrodę niż my sami? Czy raczej będą reprezentować interesy swoich zagranicznych mocodawców? Pytanie jest tym bardziej zasadne, jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatnią nieformalną wizytę w Austrii rosyjskiego prezydenta i jego pląsy z tamtejszą minister spraw zagranicznych…

fot. wikimedia commons/CC3.0/Kurt Seebauer


Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook