Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. bp Libera o duchowości ks. Jana Bosko

29.01.2017

W życiu każdego człowieka najważniejsza jest troska o duszę, o zbawienie - mówił bp Piotr Libera 29 stycznia w parafii św. Stanisława Kostki, prowadzonej przez księży salezjanów, we wspomnienie ich założyciela św. Jana Bosko. Podczas uroczystości modlono się za Rodzinę Salezjańską. Była ona transmitowana przez TVP Polonia.

Bp Piotr Libera w homilii przypomniał hasło, które w dniu swoich święceń kapłańskich wybrał św. Jan Bosko - wychowawca, ojciec i nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych: „Da mihi animas caetera tolle” - „Daj mi duszę, resztę zabierz”. 

Hierarcha zaznaczył, że w tym głęboko mistycznym zawołaniu kryje się istota i sens istnienia: najważniejsza w życiu człowieka jest troska o zbawienie, troska o własną duszę. Dawcą zbawienia jest Bóg i to On powinien zawsze być na pierwszym miejscu w życiu każdego człowieka. 

„`Daj mi duszę, resztę zabierz`” - ta prosta modlitwa stała się ideą przewodnią życia księdza Bosko. Jest to wielkie przypomnienie i wezwanie, aby każdy człowiek nieustannie zabiegał o tę `wielką nagrodę w niebie`, o której mówił Jezus na Górze Błogosławieństw – o zbawienie wieczne. Bo przecież tak naprawdę liczy się w życiu tylko zbawienie naszych dusz, Boże Królestwo, do którego ma nas przybliżać każdy dzień spędzony tutaj, na ziemi” – zaakcentował bp Libera. 

Uznał, że kolejne powinno być pytanie, jaka droga prowadzi do zbawienia. Bram zbawienia, które otworzył Jezus Chrystus poprzez swoją śmierć i zmartwychwstanie, nie pomoże przekroczyć ludzka mądrość, bogactwo czy szlachetne urodzenie. Wiedzie do nich życie według błogosławieństw.

Dodał, że duchowość ks. Bosko uczy przyjmowania w pokorze i pokoju serca tego, co przynosi codzienne życie: różnego rodzaju niewygód, trudności, problemów, a nawet cierpień, których niemal każdy doświadcza. Uczy trwania przy Bogu w każdej godzinie życia i w chwili śmierci. Przypomina, że w życiu każdego człowieka najważniejsza jest troska o duszę, o zbawienie. Drogą, która do niego prowadzi jest „świętość zbudowana na fundamencie Chrystusowych błogosławieństw”.

Ks. Wiesław Kania SDB, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Płocku podczas Mszy św. przypomniał wiernym jedno ze zdań wypowiedzianych przez św. Jana Bosko – założyciela Rodziny Salezjańskiej: „Pierwsza radość dziecka to świadomość bycia kochanym”. 

Zaznaczył, że z okazji jego wspomnienia w płockiej „Stanisławówce” trzeba „na nowo odkryć niezwykłość i wartość charyzmatu salezjańskiego”. Uczyniono to wokół Ołtarza Chrystusa, bo z tego miejsca „czerpana jest pasja, jaką niósł w swoim życiu ksiądz Bosko”. 

Animację liturgiczną Mszy św. przygotowała młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego „Petroklezja”, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz parafialny chór Diakonia Muzyczna Księdza Bosko.

Msza św. z płockiej „Stanisławówki” była transmitowana przez TVP Polonia. 

Jan Melchior Bosko, wł. Giovanni Melchiorre Bosco (ur. 16 sierpnia 1815 roku w Becchi, zm. 31 stycznia 1888 roku w Turynie) - duchowny włoski, prezbiter, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek oraz Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, twórca Rodziny Salezjańskiej, tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego. Nazywany jest „Ojcem i Nauczycielem Młodzieży”. Prowadził działalność apostolską wśród trudnej młodzieży i dzieci ulicy. Jest patronem młodzieży. Kościół obchodzi jego wspomnienie 31 stycznia.

wkt/KAI

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 6. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 7. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook