Jedynie prawda jest ciekawa


Krzyż Wolności i Solidarności dla senatora Biereckiego. „Wypełniliście słowo Solidarność treścią”

15.12.2017
senatorbierecki14122017
Krzyż Wolności i Solidarności dla senatora Biereckiego. „Wypełniliście słowo Solidarność treścią”

Senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Uroczystość odbyła się w sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Jesteśmy w miejscu szczególnym, bo to w tej niezwykłej sali zmieniła się historia Polski. To tu powstało to, co daliśmy najpiękniejsze Polsce i Europie. Są tu ci, którzy pierwsi wypełnili słowo „Solidarność” treścią. To miejsce jest miejscem nadziei na lepszą i wolną Polskę. Ten czas, to miejsce, w roku 1970 i później, 13 grudnia 1981 roku. Wszyscy znamy te fotografie – kordon zomowców i lufy wymierzone w Was, w naszą Solidarność. Gdzie dziś są ci ludzie? Gdzie jest tamten system? Nie ma. Minęło 36 lat, ale dziś w pełni widać Państwo zwycięstwo. To Państwo własną ofiarą i własnym poświęceniem  nas do tego miejsca przyprowadzili i za to Państwu dziękujemy – mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Prezes IPN-u skrytykował też w swoim przemówieniu haniebne porównania dzisiejszej rzeczywistości do stanu wojennego, których używa często opozycja parlamentarna. Zaapelował również o poszanowanie i pamięć o bohaterach "Solidarności".

senatorbierecki

Wśród odznaczonych przez prezesa IPN-u był senator Grzegorz Bierecki, który w działalność opozycyjną  zaangażował się jeszcze w czasie nauki w IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Od 1981 roku, kiedy został wybrany przewodniczącym ogólnopolskiego komitetu założycielskiego Federacji Młodzieży Szkolnej, organizował niejawne struktury Solidarności Młodych. Tej działalności nie przerwał wybuch stanu wojennego, nie przerwało jej też trzymiesięczne aresztowanie w 1984 roku. Zwolniony na mocy amnestii angażował się w reaktywację lokalnego, działającego w podziemiu, Niezależnego Zrzeszenia Studentów. To tam brał udział w redagowaniu wydawnictw drugiego obiegu. W latach 1989-1991 pełnił funkcję szefa biura Krajowej Komisji NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II Rzeczypospolitej.

Odznaczenia odebrało 28 osób: Bakiera Aleksandra, Banit Jan, Bering Danuta, Bielawski Zbigniew, Bierecki Grzegorz, Czapiewski Leon, Ćwikła Bogdan, Dobrzyński Wojciech, Domaradzka Irena, Filipkowski Antoni, Hejcz Barbara, Klimiuk Andrzej, Kołakowski Andrzej, Kortoniuk Kazimierz, Mazur Krzysztof, Miatkowski Maciej, Opuchlik Ireneusz, Oświecimski Bogumił, Pączek Roman, Sadowska Danuta, Suzga Tadeusz, Trzaska Andrzej, Wereszczyński Witold, Wolarz Jan, Wołyniec Tadeusz Jan i pośmiertnie: Dąbrowski Zbigniew, Konopka Bolesław i Koziatek Jan.

 

Warto poczytać

 1. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 2. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 3. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 4. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 5. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 6. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 7. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook