Jedynie prawda jest ciekawa


KRRiT przed Trybunał Stanu?

23.10.2012

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zdecydowała o wszczęciu postępowania, które może się skończyć postawieniem przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka i innych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - informuje portal tvp.info. Sprawa ma związek z nieprzyznaniem przez KRRiT Telewizji Trwam miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Na początku roku parlamentarzyści PiS złożyli w Sejmie wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu członków KRRiT, którzy zdecydowali o nieprzyznaniu koncesji telewizji kierowanej przez o. Tadeusza Rydzyka. Uważają, że dopuścili się oni m.in. złamania Konstytucji, ustawy o radiofonii i konwencji międzynarodowych. Wniosek dotyczy Jana Dworaka, Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego, czyli wszystkich członków KRRiT z wyjątkiem Stefana Pastuszki, który w głosowaniu w sprawie TV Trwam wstrzymał się od głosu.

Wniosek trafił do Sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która przez kilka miesięcy analizowała go pod kątem formalnym. We wrześniu Komisja podjęła uchwałę, w której stwierdziła, że jest on poprawny. Następnie zwróciła się do marszałek Ewy Kopacz z wnioskiem o wszczęcie postępowania.

Decyzję o wszczęciu postępowania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info szef Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Andrzej Halicki z PO. Osoby objęte wnioskiem mają teraz prawo na złożenie w ciągu 30 dni pisemnych wyjaśnień. Wtedy ruszy postępowanie mówi Halicki.

Zgodnie z prawem marszałek Ewa Kopacz nie mogła odmówić rozpoczęcia postępowania w sprawie wniosku. Jednak mogła przeciągać podjęcie decyzji. Ustawa o Trybunale Stanu nie nakłada na nią żadnych terminów. Ta decyzja nas cieszy - komentuje jeden z posłów PiS zaangażowanych w sprawę.

Co w praktyce oznacza taka decyzja? Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej będzie prowadzić postępowanie, korzystając z niemal takich samych uprawnień, jakie ma prokuratura. Świadkowie będą przesłuchiwani przez posłów pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Na świadków poza Janem Dworakiem i innym członkach KRRiT będą wzywane prawdopodobnie także inne osoby, mające udział w postępowaniu koncesyjnym.

O tym, czy członkowie KRRiT staną przed Trybunałem Stanu zdecyduje Sejm. Wcześniej komisja przedstawi posłom sprawozdanie ze swoich prac.

KRRiT odrzuciła wniosek o przyznanie koncesji TV Trwam, bo jej zdaniem sytuacja finansowa nadawcy telewizji fundacji Lux Veritatis nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia. Z tą opinią nie zgadzają się media kierowane przez o. Rydzyka, a także politycy PiS i Solidarnej Polski. Oburzenie na decyzję KRRiT doprowadziło w całej Polsce do marszów „w obronie TV Trwam”.

Więcej na tvp.info

Greg/tvp.info
[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 5. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 6. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 7. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

 8. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook