Jedynie prawda jest ciekawa


Kraków przygotowuje się do rocznicy ŚDM

24.07.2017

Około 10 tys. osób zarejestrowało do tej pory swój udział w obchodach pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej bp Damian Muskus.

W sobotę zaplanowano katechezę dla młodych, koncert w Tauron Arenie Kraków, a w niedzielę mszę św. w sanktuarium Jana Pawła II.

W obchodach mają uczestniczyć m.in. szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Biskup Damian Muskus, który był koordynatorem generalnym Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 mówił, że przed rokiem na ulicach Krakowa i innych polskich miast widać było już wolontariuszy w charakterystycznych niebieskich koszulkach oraz pierwszych pielgrzymów. - Dla Komitetu Organizacyjnego był to czas wytężonej pracy, zwłaszcza dla sekcji rejestracji i logistyki - przypomniał.

- Minął rok, ale to nie znaczy, że atmosfera tamtych dni poszła całkowicie w zapomnienie - podkreślił bp Muskus. - Być może nie widzimy jakichś spektakularnych działań. () Jednego jesteśmy pewni: Światowe Dni Młodzieży ciągle żyją we wspólnotach parafialnych - dodał, wyjaśniając, że w wielu parafiach wciąż funkcjonują komitety, które wówczas zajmowały się pielgrzymami, a teraz prowadzą działalność charytatywną lub kulturalną.

Zapał młodych ludzi, którzy twórczo angażują się w życie Kościoła oraz środowisk lokalnych zostanie nagrodzony - w trakcie koncertu w Tauron Arenie abp Jędraszewski po raz pierwszy wręczy ustanowioną z okazji rocznicy ŚDM nagrodę "Młodość - projekt życia". Trafi ona do siedmiu laureatów - zespołów i osób indywidualnych, które jak mówił bp Muskus "po ŚDM nie złożyły broni, ale nadal działają". Otrzymają oni statuetkę symbolizującą Iskrę Miłosierdzia wykonaną przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Kandydatów zgłoszonych do nagrody było 50, z czego dziesięć zgłoszeń nie spełniało wymogów regulaminu.

Bp Muskus mówił, że "owoce duszpasterskie ŚDM rodzą się w ludzkich sercach i sumieniach" i będą widoczne w przyszłości, gdy młodzi ludzie, zaczną dokonywać życiowych wyborów. - Jeśli ktoś liczył, że ŚDM przyniesie jakieś spektakularne owoce, że te dni przemienią naszą rzeczywistość, to był w błędzie. Takie uczucie jest nam znane także z pielgrzymek papieskich. Pamiętamy, jaki wspaniały klimat im towarzyszył. Wszyscy byli radośni, wydawało się, że obserwujemy masowe, spektakularne nawrócenia. Gdy papież odjeżdżał, wracaliśmy do codzienności, do swoich zajęć, do swoich małych i wielkich wojenek. Takie Dni nie mogły zadziałać, jak czarodziejska różdżka, ale z całą pewnością owoce duchowe będą się rodzić przez wiele, wiele lat - mówił bp Muskus.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik podkreślił, że ŚDM przebiegły nie tylko "w znakomitej atmosferze, ale także bezpiecznie", dzięki zaangażowaniu rządu i współpracy z Komitetem Organizacyjnym oraz samorządami. - Administracja rządowa wzięła odpowiedzialność za bezpieczeństwo pielgrzymów i zabezpieczenie medyczne. () Jedną z kluczowych decyzji było przyjęcie przez parlament specustawy dotyczącej ŚDM - mówił Ćwik. Dodał, że na bezpieczeństwo pielgrzymów i zabezpieczenie medyczne przeznaczono prawie 80 mln zł, a zaangażowanych było ponad 11 tys. policjantów oraz 15 tys. strażaków z PSP i OSP.

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig podkreślił, że jak pokazały badania, pielgrzymi zostawili w Krakowie ponad 650 mln zł, a samo miasto było promowane w mediach na całym świecie - szacuje się, że ten ekwiwalent reklamowy wyniósł ponad 0,5 mld zł. - Kraków potwierdził swoją istotną rolę jako miasta turystyki religijnej - powiedział Kulig.

W programie sobotnich rocznicowych obchodów znalazła się m.in. katecheza, którą dla młodych wygłosi w parafii księży pijarów metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Chęć udziału w tym spotkaniu zgłosiło ok. 3 tys. W trakcie swoje świadectwa mają wygłosić m.in. raper Michał Bukowski "Pax" i siostra zamordowanej w Boliwii wolontariuszki Heleny Kmieć - Teresa.

Na koncercie "Młodość - projekt życia" w Tauron Arenie wystąpią m.in. Arkadio, Krzysztof Iwaneczko, Monika Kuszyńska, Anita Lipnicka, Marika, Natalia Niemen, NiemaGOtu, Trzecia Godzina Dnia oraz Chór i Orkiestra ŚDM pod dyrekcją Adama Sztaby. Koncertowi towarzyszyć będzie sprzedaż płyt-cegiełek Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego - "Nieśmiertelni", z których dochód przeznaczony jest dla na wsparcie dzieci i młodzieży z syryjskiego Aleppo oraz nagranie do Biblii Audio.

W niedzielę w sanktuarium św. Jana Pawła II odprawiona zostanie uroczysta msza św. dziękczynna.

Organizatorem obchodów jest Archidiecezja Krakowska we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. i zgromadziły - według organizatorów - ponad 2 mln pielgrzymów.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook