Jedynie prawda jest ciekawa


Kraków buduje Centrum Jana Pawła II

29.04.2012

Wykonanie stanu surowego kościoła górnego, wyposażenie nowych obiektów oraz rozpoczęcie budowy mostu łączącego Centrum Jana Pawła II z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - to główne plany budowy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w 2012 roku.

- Wśród planów budowlanych na 2012 rok znajduje się również rozpoczęcie budowy wieży widokowej przy
kościele, wykończenie dolnej części świątyni oraz aranżacja wszystkich ośmiu kaplic dolnego kościoła - poinformował dziennikarzy prezes Centrum ks. prałat Jan Kabziński.

Górny kościół, most i wieża będą kolejnymi obiektami w budowanym w Łagiewnikach papieskim kompleksie. Pierwsze oddano do użytku w 2011 roku: w czerwcu swoją działalność zainaugurowało Sanktuarium bł. Jana Pawła II, erygowane przez kard. Stanisława Dziwisza. Znalazła się w nim relikwia Jana Pawła II - ampułka z krwią błogosławionego, umieszczona w ołtarzu eucharystycznym stojącym pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. W Sanktuarium umieszczono także płytę nagrobną Ojca Świętego przywiezioną z Watykanu. We wrześniu rozpoczęło funkcjonowanie Centrum Wolontariatu.

Jak poinformował ks. Kabziński, jeszcze w maju do oddanego na początku roku budynku Instytutu Jana Pawła II przeniesie się Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. W niedalekiej przyszłości planowane jest także - po wylaniu płyty fundamentowej i wyłonieniu wykonawcy - rozpoczęcie budowy budynku Muzeum Jana Pawła II. Po zrealizowaniu strategicznie ważnej inwestycji, jaką dla gospodarzy Centrum jest budowa mostu łączącego obiekty Centrum Jana Pawła II z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zagospodarowany zostanie teren parku medytacyjno-rekreacyjnego. Powstaną w nim kolejne kapliczki różańcowe, oświetlenie oraz ławki.

Jak podkreślił kustosz Sanktuarium ks. Jan Kabziński, osoba Jana Pawła II cieszy się ogromnym zainteresowaniem wiernych, którzy pielgrzymują do Sanktuarium i zwracają się do błogosławionego z
licznymi prośbami i podziękowaniami za doznane łaski, uzdrowienia i pomoc. "Tygodniowo do sanktuarium przybywa kilka tysięcy pielgrzymów, w Święto Bożego Miłosierdzia było ich 10 tysięcy" - powiedział kustosz Sanktuarium.

1 maja w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się ogólnopolskie obchody z okazji 1. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Tego dnia w Łagiewnikach odbędzie się również I Diecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy.

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Centrum ma służyć upamiętnieniu osoby Jana Pawła II i upowszechnieniu jego nauczania poprzez działalność naukową, religijną i społeczną.

Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła. W pobliżu znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Budowa Centrum została zainaugurowana 11 października 2008 roku; 23 października 2010 w fundamenty kościoła został wmurowany kamień węgielny, pobłogosławiony przez Benedykta XVI.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 7. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook