Jedynie prawda jest ciekawa


Kosztowne alkomaty

09.01.2014

Wyposażenie aut w alkomaty może kosztować Polaków 3,5 mld zł - wylicza Rzeczospolita. Eksperci mają wątpliwości co do skuteczności takiego rozwiązania.

Jak ustalili dziennikarze - na jednorazowe alkomaty trzeba wydać 5–15 zł. Tester wielorazowy kosztuje nawet 350 zł.

"Producenci i importerzy alkomatów już liczą zyski, jakie będą mieli dzięki planowanym przez rząd zmianom w prawie. Zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska przepisy, obligujące wszystkich kierowców do posiadania w aucie urządzenia do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, mogą sprawić, że obroty firm z tej branży mocno skoczą" - czytamy w artykule.

Zapowiedzi zmian w prawie oznaczają, że polscy kierowcy powinni kupić około 22 mln alkomatów. Tyle bowiem według GUS mamy samochodów.

– Jeśli zapowiedzi rządu wejdą w życie, zapotrzebowanie na alkomaty ogromnie wzrośnie. Oczywiście w takiej sytuacji, odpowiadając na potrzeby rynku jesteśmy gotowi zwiększyć produkcję naszych alkomatów nawet kilkadziesiąt razy – zapowiada w rozmowie z "Rz" Anna Malitka-Babik z firmy Lechpol, która co roku sprzedaje około 4 tys. tego typu urządzeń.

Dziennikarze wyliczają, że przy założeniu, że kierowcy zdecydują się na testery jednorazowe (kosztują minimum 6 zł) i będą używać ich raz w miesiącu, roczne wydatki na ten cel sięgną co najmniej 1,5 mld zł.1,5 mld zł.  Jeśli natomiast wybiorą droższe aparaty wielokrotnego użytku, to wówczas ta kwota może sięgnąć nawet ponad 3,5 mld zł.
Urządzenia badające zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu kosztują dziś od 100 do 350 zł i więcej.

Alicja Milewska, właścicielka firmy Bean przypomina, że alkomaty wielorazowego użytku, aczkolwiek pewne - muszą być co jakiś czas kalibrowane i serwisowane. A to oznacza dodatkowe koszty. Kalibrowane i serwisowane to wydatek rzędu  50–100 zł rocznie.

Jak informuje dziennik nawet producenci i importerzy alkomatów twierdzą, że zmiana przepisów niczego nie zmieni, jeśli chodzi o problem pijanych kierowców.  Jeśli bowiem ktoś po alkoholu już pójdzie do samochodu, to można założyć, że decyzja o jeździe zapadła - tłumaczą i przekonują, że takie urządzenia należałoby mieć raczej w domu niż w aucie.

Nie mam wątpliwości, że część z nas, mimo negatywnego wyniku badania, siądzie za kierownicą – mówi Alicja Milewska.

We Francji dużą wagę przywiązano do akcji edukujących społeczeństwo w zakresie trzeźwości i prowadzenia pojazdów. Tego u nas brakuje -  dodaje Marek Turzański.

ansa/ Rzeczpospolita

[fot. telegraph.co.uk]

Warto poczytać

 1. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 2. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 3. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 4. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 5. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 6. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 7. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 8. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook