Jedynie prawda jest ciekawa


Kopacz zatwierdza listy i straszy PiS-em

02.09.2015

Ewa Kopacz ogłosiła, że Platforma zakończyła tworzenie list wyborczych.

Potwierdzają się nieoficjalne wiadomości. Grzegorz Napieralski i Ludwik Dorn będą startować w wyborach z list PO. Ewa Kopacz wspomniała, że „dołączają oni do drużyny PO”. Premier wygłosiła przemówienie na Radzie Krajowej Platformy. Znów było głównie o… PiS-ie.

"Moi drodzy mam tu tysiąc nazwisk. To jest nowa drużyna Platformy Obywatelskiej. Są w niej ludzie odważni i zdeterminowani. Ludzie gotowi do ciężkiej pracy. Ludzie, od których będzie zależało życie Polek i Polaków, przyszłość Polski. Wszyscy dobrze wiecie ile trudnych decyzji musiało zapaść, żebym mogła dzisiaj stanąć z tą listą w ręku. Dla wielu to były życiowe decyzje. Każde nazwisko to historia człowieka i jego osobista decyzja. To tysiąc osób, więc trudno o takiej masie opowiadać. Ale chciałabym powiedzieć kilka słów o naszym zespole" — mówiła Kopacz. Dodała, że na listach PO nie zabraknie ludzi do tej pory niekojarzonych z polityką, czyli np. lekarzy i sportowców

"Ludzie, którzy do tej pory nie zajmowali się polityką, teraz wchodzą w kampanię. Biorą na siebie niekiedy odpowiedzialność liderów list w swoich okręgach. To bardzo odważna decyzja. **Wiemy przecież z czym wiąże się włączenie w politykę po stronie Platformy. Oni też to wiedzą. Mówię właśnie do nich: „będziecie obrażani, będziecie odsądzani od czci i wiary, będą wam odbierać prawo do patriotyzmu, będą buczeć, zacznie się szukanie na was haków i prześwietlanie waszych rodzin. To właśnie dlatego, że ośmieliliście się dołączyć do nas, a nie do Jarosława Kaczyńskiego. Świadomie podjęliście bardzo odważną decyzję. Ale kochani, za tę odwagę, za chęć walki o Polskę nowoczesną, bardzo wam kochani dziękuję” — straszyła swoich kandydatów w wyborach Ewa Kopacz.

Dodała, że „z PO są również ci, którzy nie są debiutantami politycznymi”.

"Przyszli do nas z prawa i z lewa. Wybrali Platformę Obywatelską, bo wiedzą, że u nas szanuje się ludzi. Wiedzą, że u nas zasadą jest umiar i rozsądek. Wiedzą, że każdy kto jest rozsądny i umiarkowany i nie jest szaleńcem, znajdzie u nas miejsce. Wiedzą, że tylko my, Platforma Obywatelska mamy siłę, aby uchronić Polskę, by nie stała się państwem jednej partii. By nie stała się państwem własnością jednego człowieka, w dodatku człowieka, który się schował i rządzi z ukrycia. Światła nie stawia się pod korcem. Kto ma czyste intencje, nie musi się z tym ukrywać. W PiS-ie też ostatnio zapadały decyzje w sprawie list. Nie dowiemy się czy były one trudne czy łatwe. Bo tam podejmuje je jedna osoba i dla ułatwienia dodam, że nie była to Beata Szydło. Różnica między nami jest taka jak między demokracją a demokracją ludową. I o tym powinniśmy pamiętać. Rodzi się więc pytanie czy wygra żądza władzy człowieka ukrywającego się w cieniu, lalkarza pociągającego za sznurki swoich marionetek, czy też Polska będzie normalną, zachodnią demokracją" — straszyła dalej Ewa Kopacz, jednocześnie zaznaczając: „Ja nikogo nie straszę, ja po prostu mówię, tym zwolennikom zbiorowej utraty pamięci, że trzeba pamiętać”.

"Rozumiem tych, którzy chcą zapomnieć jak wyglądały rządy Jarosława Kaczyńskiego. Bo prawda boli i jest zawstydzająca dla PiS-u. Ale my pamiętamy. Pamiętamy kłótnie i wstyd jaki przynosiły nam rządy PiS-u w Europie. Czy wyobrażacie sobie, by za rządów PiS-u wybrano Polaka szefem Parlamentu Europejskiego, albo prezydentem Europy, zbudowano blisko sto dworców, stadiony, orliki, zorganizowano Euro 2012, podniesiono płacę minimalną o 100%, żeby wydłużono urlop rodzicielski do 52 tygodni, żeby zalegalizowano in vitro, żeby dzieci dostały wreszcie darmowe podręczniki, żeby zniesiono wreszcie obowiązkowy pobór do wojska? Wyobrażacie to sobie? Wiecie dlaczego to się nie mogło zdarzyć? Bo oni mieli serce do innych rzeczy. Zwolenników zbiorowej niepamięci mówię, to jest tylko wyliczanie konkretnych rzeczy, które my zrobiliśmy w ciągu tych ośmiu lat. Porównajcie te rzeczy. Stawką w tych wyborach jest albo dalszy kierunek na Zachód, albo marnowanie polskiej szansy na dobrobyt. Jest pytanie czy zwycięży plan osobistej zemsty Jarosława Kaczyńskiego, czy plan rozwoju Polski, który przygotowaliśmy"— snuła swoją wizję Kopacz.

I ciągnęła:

"Czy ważniejsze będzie partyjny plan budowy pomników w każdej miejscowości, czy ważniejsze będzie dalsze budowaniu dróg i mostów. Wiem, że drogi i mosty, dworce itp. już się wszystkim opatrzyły, jakby tu były zawsze. Nikt już nie pamięta jaką Polskę przejmowaliśmy z rąk PiS-u. Nie narzekam. Ale zaryzykuje i głośno to powiem: Tak, Platforma Obywatelska ma zamiar nadal budować drogi szybkiego ruchu, szkoły, przedszkola, żłobki, sieć internetu, boiska, szpitale, całe te nudziarstwo, całą tę ruinę, której tak nie lubi prezydent Duda. A my budujemy, budujemy i nie chcemy przestać. A jeśli chodzi o pomniki, to faktycznie żal mi, że nie mamy tego w programie. Chyba, że kolejne pomniki, to pomniki nowoczesnej Polski - szkoły, teatry, baseny. PiS mówi nam: chcemy zmiany. Ja odpowiadam: to się zmieńcie. Panie prezesie Kaczyński, niech pan się zmieni i zacznie uśmiechać się do ludzi. Panie pośle Macierewicz, niech pan się zmieni i przestanie poruszać się w oparach absurdu. Ojcze dyrektorze, niech ociec się zmieni i zacznie głosił Ewangelię o miłości bliźniego. Panowie zmieńcie się" — tłumaczyła członkom PO Ewa Kopacz.

"Od miesięcy jeżdżę po Polsce. Spotykam ludzi i rozmawiam z nimi. To są często trudne rozmowy. Odpowiadam na wiele pytań. Sama też zadaję pytania. Czasem muszę wysłuchać czegoś na temat rządu albo na mój temat. Niektórzy są uprzejmi, inni nie. Jedni nas popierają, inni wręcz przeciwnie. Ale wszyscy mówią jedno i z tego jestem dumna, i tym chciałabym się z wami podzielić. Mówią, że widać, że wam się jeszcze chce, że się nie poddajecie. To największy komplement jaki możecie usłyszeć. Od dziś jest ze mną nowa, wielka drużyna. Drużyna ludzi zdeterminowanych do walki, ludzi którzy mają zapał, którym wciąż chce się ciężko pracować. Ludzi, którzy kochają Polskę, są z niej dumni, którzy kochają Polskę, a nie skarżą się na nią u sąsiadów. Kochają Polskę nowoczesną, otwartą i europejską. Niech zwycięży Platforma jako koalicja wolnych ludzi. Bo stawką tych wyborów jest przyszłość wszystkich Polaków" — tłumaczyła.

I zaprezentowała nowe postacie na listach:

"Są z nami trzy osoby. Osoby, które dołączą do naszej drużyny. Osoby, które zdają sobie sprawę z tego, jakim zagrożeniem dla naszego kraju są rządy Jarosława Kaczyński. Michał Mazowiecki, Grzegorz Napieralski, Ludwik Dorn."

Większość swojego przemówienia poświęciła PiS-owi. Czyżby i ona uznawała, że o PO nie warto mówić…

mly/wPolityce.pl

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook