Jedynie prawda jest ciekawa


Kopacz dorzuci się do mostu Łazienkowskiego

26.02.2015

Rzecznik rządu Ewy Kopacz poinformowała, że Rada Ministrów sfinansuje nawet połowę kosztów naprawy spalonej przeprawy przez Wisłę

­Rząd przekaże pieniądze na remont spalonego Mostu Łazienkowskiego w Warszawie - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak dodała, premier czeka na kosztorys od miasta i wówczas określi skalę pomocy finansowej.

Według rzeczniczki rządu, premier Ewa Kopacz ustaliła z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, że pieniądze na remont Mostu Łazienkowskiego zostaną podzielone „pół na pół" - połowę pieniędzy przekaże miasto, a połowę rząd.

„Pani premier czeka na kosztorys (od miasta) i dopiero do dostaniu kosztorysu do ręki, określi skalę pomocy (ze strony rządu). Premier poinformuje też, skąd te środki weźmie” - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem sesji rady miasta, że w czwartek zostaną przeprowadzone zmiany budżetowe, które pozwolą zabezpieczyć środki na przystąpienie do prac remontowych Mostu Łazienkowskiego. „W tej chwili zabezpieczamy pełną kwotę, czyli 110 mln zł, pożyczając, częściowo przesuwając je z innych paragrafów, po to, by móc rozpocząć prace remontowe" - poinformował. Jak dodał, pieniądze na naprawę mostu zostały pożyczone z ZDM z funduszy przeznaczonych na remonty.

„Liczymy na to, że pieniądze rządowe pojawią się w ciągu najbliższych kilkunastu dni, w związku z tym to zakłócenie nie będzie miało istotnego wpływu na prace remontowe ZDM w tym roku. Te fundusze będą uzupełnione po tym, jak otrzymamy pomoc rządową" - zapowiedział wiceprezydent miasta.

„W tej chwili są załatwiane wszystkie sprawy formalne, mamy obietnicę pani premier, a to jest chyba najważniejsza rzecz. Zgodnie z harmonogramem zakładamy, że remont będzie kosztował 110 mln zł" - powiedział. Dodał, że miasto się spodziewa, iż ze środków rządowych zostanie pokryta połowa kosztów remontu. „Drugą połowę, miejską, wyasygnowaliśmy z oszczędności z rezerw, które były w budżecie. Te rezerwy, które mamy, pozwoliły na wyasygnowanie 55 mln zł" - zaznaczył Jóźwiak.

„Pieniądze (rządowe) mają być pomocą dla miasta, nie są pożyczką, tylko pomocą na remont, czyli pokryciem połowy kosztów remontu" - dodał.

Według wstępnych szacunków remont mostu może kosztować ok. 110 mln zł, więc rząd mógłby przeznaczyć ze swoich środków ok. 55 mln zł.

Do pożaru mostu doszło 14 lutego. Został ugaszony po 12 godzinach. Obecnie most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy.

Według prezydent Warszawy uszkodzenia Mostu Łazienkowskiego są dość poważne, konieczna jest wymiana jego konstrukcji. Na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu prezydent stolicy mówiła, że dopiero po przygotowaniu projektu będzie znany dokładny koszt wymiany. Gronkiewicz-Waltz informowała również, że zgodnie z europejskimi normami nowy most będzie miał trwałość 100 lat.

Ruch na moście może być przywrócony za kilka lub kilkanaście miesięcy. Mostem jeździło 130 tys. pojazdów na dobę

ŁS, PAP

Fot. YouTube

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook