Jedynie prawda jest ciekawa


Konieczne następne ekshumacje

06.02.2012

Prokuratura wojskowa potwierdza „Gazecie Polskiej Codziennie", że nie wie, kto zidentyfikował ciało śp. gen. Andrzeja Błasika. Rosjanie nie przekazali również dokumentacji sądowo-medycznej generała. Na jaw wychodzą także kłamstwa dotyczące ciała śp. Przemysława Gosiewskiego.

W  poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, na jakiej podstawie polski rząd uczynił współwinnym katastrofy smoleńskiej gen. Andrzeja Błasika i kto odpowiada za rozpropagowanie tej kłamliwej wersji, "Gazeta Polska Codziennie" dotarła do zaskakującej informacji.

W prokuraturze wojskowej, która prowadzi śledztwo smoleńskie, nie ma danych o tym, kto, gdzie i kiedy zidentyfikował ciało gen. Błasika. Gazeta zapytała prokuraturę, czy dysponuje dokumentami, w których są szczegółowo opisane obrażenia gen. Andrzeja Błasika.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie ma tego rodzaju dokument, tj. ekspertyzę wykonaną na podstawie sekcji zwłok gen. Andrzeja Błasika – odpowiedział rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa.

Oznacza to, że ekspertyza została wykonana na podstawie rosyjskiego dokumentu, do którego strona polska nie ma dostępu. Wiarygodność materiałów przekazanych nam przez Rosję już nieraz została podważona.

Będzie kolejna ekshumacja

Jak potwierdziła w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie" senator Beata Gosiewska, prawdopodobnie dojdzie do ekshumacji ciała jej męża Przemysława Gosiewskiego, który zginął w Smoleńsku. Biegli z Wrocławia przygotowują właśnie w tej sprawie opinię dla prokuratury wojskowej, a decyzja ma być podjęta niezwłocznie. Skąd ten pośpiech po blisko dwóch latach marazmu w tej sprawie? Rodzina zmarłego w katastrofie smoleńskiej polityka przecież już od momentu poznania wyników sekcji zwłok podważała wiarygodność rosyjskich ekspertyz sądowo-medycznych. W ekspertyzie sporządzonej w Moskwie wskazano bowiem m.in., że poseł Gosiewski miał 175 cm wzrostu, ważył 90 kg, a jego układ kostny był prawidłowy. Bliscy ofiary dysponują polskimi opiniami lekarskimi, które podważają każde z tych ustaleń. Tym samym nie mają pewności, kogo tak naprawdę pochowali.

Obawy rodziny posła Gosiewskiego o sfałszowanie materiału z rosyjskich sekcji zwłok nie są odosobnione. Wystarczy przypomnieć, że podobne wątpliwości mieli bliscy śp. ministra Zbigniewa Wassermanna. Po ekshumacji okazało się, że nowy protokół sekcyjny różni się od tego sporządzonego w Rosji niemal w 100 proc.

Już po badaniach ciała śp. Zbigniewa Wassermanna prokuratura wojskowa przekazała do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu rosyjską dokumentację sekcyjną dotyczącą kilku innych ofiar katastrof. Śledczy przyznali, że powodem były istotne rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym a opisem znajdującym się w rosyjskich dokumentach.

Komisja Millera słyszy głosy?

Inne nowe fakty związane z katastrofą smoleńską dotyczą osoby, która zidentyfikowała głos gen. Błasika rzekomo nagrany na taśmach czarnych skrzynek rządowego Tu-154M. Chociaż to fałszywe stwierdzenie pojawiło się w końcowym raporcie z prac komisji Jerzego Millera, jak dotąd nikt nie zdobył się na tyle odwagi, by przyznać się do tego kłamstwa.

Gazeta przypomina, że zanim biegli z Krakowa wykonali ekspertyzy zapisów z czarnych skrzynek i w styczniu tego roku ponad wszelką wątpliwość wykluczyli, że na taśmach nagrany jest głos gen. Błasika, czarne skrzynki badali eksperci z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i równolegle z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji. Oni również nie przypisali żadnych słów generałowi. Zrobił to członek komisji Millera.

"Gazeta Polska Codziennie"

[fot.arch.]

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 3. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 4. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 5. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 6. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 7. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 8. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook