Jedynie prawda jest ciekawa


Możesz zrezygnować z ulgi podatkowej na dziecko. Zobacz kiedy się to opłaci

17.11.2017
Dzieci1
Możesz zrezygnować z ulgi podatkowej na dziecko. Zobacz kiedy się to opłaci

Rodziny z jednym dzieckiem, które po skorzystaniu z ulgi rodzinnej przekroczyły próg dochodowy i straciły prawo do "500 plus", mogą skorygować swój wniosek o świadczenie - zapewnił wiceminister RPiPS Bartosz Marczuk. Zaznaczył, że w tej sytuacji należy zrezygnować z ulgi.

"Fakt" napisał w piątek, że niektórzy rodzicie z niskimi dochodami tracą prawo do "500 plus" na pierwsze dziecko tylko dlatego, że skorzystali z ulgi na dzieci. Chodzi o przekroczenie progu dochodowego, który uprawnia do otrzymania świadczenia na pierwsze dziecko (800 zł netto).

Marczuk podkreślił, że skorzystanie z ulgi jest tylko prawem rodziców. - Jeżeli ktoś wie, że jego dochód netto po odliczeniu ulgi nieco wzrośnie i pozbawi go świadczenia na pierwsze dziecko, to może tej ulgi nie zgłaszać. A nawet jeśli ktoś ulgę wykorzystał, i może mieć kłopoty z otrzymaniem świadczenia +500 plus+ na pierwsze dziecko, to może złożyć w urzędzie skarbowym korektę, zrezygnować z ulgi i otrzymać świadczenie - wyjaśniał.

Zaznaczył, że z danych MRPiPS wynika, iż niektóre rodziny zdecydowały się na taki krok i zrezygnowały z ulgi. - Dajemy rodzicom wybór, czy chcą wykorzystać ulgę, czy nie - powiedział wiceminister.

Marczuk wyjaśniał, że osoby, które otrzymały już decyzję odmowną ws. świadczenia, a potem zdecydowały się zrezygnować z ulgi rodzinnej, muszą jeszcze raz złożyć wniosek o "500 plus".

- Jeżeli natomiast decyzja ws. przyznania środków nie jest wydana, np. ktoś złożył wniosek we wrześniu i jeszcze na to czeka, to po rezygnacji z ulgi na dzieci, może jeszcze w gminie złożyć korektę do swojego wniosku - mówił. Dodał, że w tej sytuacji świadczenie powinno być naliczane od września.

Marczuk powiedział, że ulga rodzinna to znakomite rozwiązanie. - Wreszcie system podatkowy dostrzega ten trud wychowania - podkreślił. - Osoby, które mają dzieci, wiedzą, że jeżeli będą pracować to mają niższe podatki. To jest świetnie rozwiązanie, wprowadzone przez rząd PiS - powiedział.

Zwrócił uwagę, że ulgę można odliczyć nie tylko od zapłaconego podatku, ale także od innych danin publicznych: składek zusowskich, czy składek na NFZ.

Obecnie rodzina z jednym dzieckiem może maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym 1 tys. 112,04 zł na jedno dziecko. Podatnik, który płaci za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę, może otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym mu pełnym odliczeniem, a kwotą odliczoną - w zeznaniu podatkowym. Zwrot nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

PAP

Warto poczytać

 1. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 2. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 3. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 4. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 5. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 6. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 7. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook