Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec prac na "Łączce"! "Już na nią nie wrócimy, bo nie ma po kogo"

17.07.2017

Na początku lipca zakończyły się prace ekshumacyjne na "Łączce". Podczas dzisiejszej uroczystości, ostatnie odnalezione szczątki zostały uroczyście wyprowadzone z Cmentarza Powązkowskiego.

Po 5 latach prac ostatnie szczątki ofiar komunistycznego terroru opuszczają „Łączkę”. Zostaną one przeniesione na Cmentarz Północny w Warszawie. „ Już na nią (Łączkę – przyp.red.) nie wrócimy, bo nie ma po kogo- napisała jedna z uczestniczek poszukiwań."W swoim liście, wygłoszonym do uczestników przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, Wojciecha Kolarskiego, Prezydent Andrzej Duda powiedział, że „nadszedł moment historyczny” - Dzisiaj kończą się tragiczne dzieje powązkowskiej łączki które trwały ponad 70 lat. Oto ostatnie szczątki ofiar terroru komunistycznego pochowane tutaj pod osłoną nocy w bezimiennych dołach śmierci zostają wyprowadzone. - napisał Duda.

Prezydent odniósł się również do słów prowadzącego ekshumacje profesora Krzysztofa Szwagrzyka, który stwierdził, że „Teraz możemy wreszcie powiedzieć że w ziemi na łączce nie ma szczątków ludzkich. Wierzę, że odnaleźliśmy wszystkich więźniów pogrzebanych tutaj w latach 40 i 50.” - Podzielam tę wiarę profesorze i chcę w imieniu Państwa i Narodu Polskiego z serca podziękować za wspaniałą służbę: Panu, całemu pańskiemu zespołowi, pracownikom biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz wszystkim współpracownikom i wolontariuszom, którzy brali udział w pracach na łączce. - napisał Prezydent. - Niepodległa Ojczyzna odnalazła i Państwa rękami dosłownie wydobyła na powierzchnię tych, których obcy reżim narzucony po wojnie Polakom zamordował i skazał na zapomnienie. - dodał.
Swój list do uczestników uroczystości przesłała również Premier Beata Szydło. „Przez lata w polskiej historii nie było miejsca dla tych, którzy wierni ideałom służby Bogu i Ojczyźnie, nie pogodzili się z powojennym sowieckim systemem i przeciwstawili się komunistycznemu terrorowi.(...)Dzisiejsze wydarzenie jest znaczącym wyrazem elementarnej, historycznej sprawiedliwości. To ważne ogniwo wypełniania naszego moralnego zobowiązania wobec ludzi, którzy swym życiem dali świadectwo autentycznego patriotyzmu”- napisała Szydło.

Do tej pory spośród ofiar pogrzebanych na „Łączce” w latach 1945-1956 zidentyfikowano między innymi majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, oraz majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Wielu spośród około 250 osób wciąż czeka na identyfikację. „Mam świadomość jak wiele zadań jeszcze przed nami. Szczątki które opuszczają dziś łączkę trzeba dokładnie zbadać i ustalić tożsamość zmarłych. Wielkiego wysiłku wymagają również dalsze poszukiwania w innych miejscach kaźni oraz zbiorowego grzebania zamordowanych" - stwierdził Andrzej Duda. 

Wiele osób wciąż czeka na identyfikację. Szczególne nadzieje wiąże się z ustaleniem szczątków Pułkownika Witolda Pileckiego, oraz Generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila". 

Oczywiście, że jest szansa na Rotmistrza, Panie Jacku. Taka sama jak na Generała Nila, Pułkownika Cieplińskiego i innych.
Wyprowadzenie na Cmentarz Północny szczątków ofiar zbrodni komunistycznych odnalezionych na #Łączka#wieszwiecej pic.twitter.com/oAHJSpsAKY


Twitter/KH

 

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 3. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 4. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 5. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 6. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 7. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 8. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook