Jedynie prawda jest ciekawa


Kongres obrońców życia w Krakowie

18.10.2015

W sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbył się Kongres Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia pod hasłem „Św. Jan Paweł II patronem obrońców życia i rodziny”. Poza wykładami i dyskusjami, przygotowano także oficjalną prośbę do papieża Franciszka o ustanowienie św. Jana Pawła II patronem obrońców życia w Polsce.

Kard. Stanisław Dziwisz podziękował przybyłym za ich wielki wkład w ratowanie ludzkiego życia i sumienia. „Kościół w Polsce byłby biedny, gdyby nie było Was – grup, które biorą na siebie we współpracy z Kościołem te najważniejsze sprawy w życiu narodu” – powiedział.

Hierarcha podkreślił, że postawa obrońców życia stanowi nie tylko barierę dla niepokojących zachowań i podejmowanych ustaw odnośnie rodziny i życia poczętego, ale przede wszystkim propozycję na przyszłość. „To ważne zwłaszcza w kontekście prawidłowego wychowywania młodego pokolenia i wskazania im właściwej drogi” – wyjaśnił.

Metropolita krakowski wskazał, że niewątpliwą inspiracją do działania ruchów występujących w obronie życia powinien być św. Jan Paweł II. Pochwalił również pomysł starania się o przyznanie mu w Polsce tytułu patrona obrońców życia.

W związku z tymi staraniami na spotkaniu przygotowano i podpisano oficjalny dokument, który zostanie przesłany do Watykanu. „Święty Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał fundamentalne znaczenie obrony życia i godności każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci (…) Święty Jan Paweł II jest dla obrońców życia niekwestionowanym autorytetem i przykładem. Jego słowa są dla nas wciąż żywe i aktualne” – napisali w nim uczestnicy Kongresu.

Jednym z prelegentów spotkania był prof. Bogdan Chazan, który podczas wykładu zatytułowanego „Lekarze w obronie życia” podkreślił, że w obecnych czasach lekarza traktuje się jak agencję usługową, którą można wynająć do wszystkiego, w tym aborcji i eutanazji.

Przestrzegł, że coraz bardziej liczy się nie samo życie, ale jego jakość. „Brak akceptacji dziecka przez rodziców ze względu na jego chorobę lub wadę rozwojową odbiera mu prawo do życia. Niszczy się życie niegodne życia – nie ma nad nim litości” – zauważył.

Naukowiec przyznał, że lekarze, dla których istotna jest godność życia człowieka i wartości chrześcijańskie często są szykanowani czy spotykają się z ostracyzmem swojego środowiska zawodowego. W kontekście ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał część ograniczeń klauzuli sumienia za niezgodne z konstytucją, zaapelował o odwagę w głoszeniu swoich przekonań. „Nie poddawajmy się pedagogice wstydu, nakazowi politycznej poprawności czy odgórnie narzucanej strategii zarządzania lękiem. Tylko jeden lęk jest właściwy – bojaźń Boża” – wskazał na zakończenie.

Z kolei bliska przyjaciółka papieża Jana Pawła II, prof. Wanda Półtawska, stwierdziła, że jedynym ratunkiem i rozwiązaniem sprawy nieszanowania życia ludzkiego jest odkrycie prawdziwego wymiaru istotny ludzkiej. „Rozwiązaniem problemu obrony życia jest wykształcenie cywilizacji miłości i życia. O nią właśnie walczył całe życie Karol Wojtyła” – powiedziała do zebranych.

Prelegentka zaznaczyła, że temat aborcji był także aktualnych w czasach kapłaństwa Karola Wojtyły. „Jak mówił wtedy, trzeba dojść do takiej cywilizacji, w której do głowy nikomu nie przyjdzie, żeby zabijać dziecko. Ludzi trzeba nauczyć kochać. Prawdziwą, altruistyczną miłością” – podkreśliła.

 

Prof. Półtawska uwypukliła, że w obecnych czasach zniknęło pojęcie odwagi cywilnej – już nawet katolicy nie potrafią przyznać się do swojej tożsamości religijnej. „Karol Wojtyła powiedział do przerażonej delegacji ‘Solidarności’ z Gdańska jedno zdanie, które odnosi się też do Państwa: ‘Niechaj każdy z Was zwiększa sumę dobra w sobie samym, a naród stanie się lepszy’” – przypomniała.

„Karol Wojtyła chciał przede wszystkim ratować młodzież, tudzież uchronić ją od tego, co niesie świat. Młodzież i rodzina do końca życia były terenem jego troski i działania – to Państwo macie przejąć. Przede wszystkim szerzyć pogląd o prawdziwym duchowym obliczu człowieka” – zwróciła się bezpośrednio do obrońców życia.

W wykładzie „Współczesne wyzwania bioetyczne w świetle encykliki ‘Evangelium vitae’” ks. prof. Paweł Bortkiewicz stwierdził, że działania Jana Pawła II charakteryzują się wielką odwagą, gdyż nie bał się on uznać, że największe zagrożenie współczesności dotyczą człowieka, który jest zarówno sprawcą „cywilizacji śmierci”, jak i jej ofiarą.

„Wiele zjawisk diagnozowanych wtedy przez papieża z Polski w jego encyklice zyskuje dziś dramatyczną aktualność” – powiedział. Wskazał m.in. na ingerencję w poczęcie – jego negację poprzez usuwanie ciąży, a zarazem, paradoksalnie na drugim biegunie, wymuszanie w postaci reprodukcji życia czy też klonowania.

Prelegent podkreślił, że św. Jan Paweł II zachęcał do zastanowienia się nad powodami takiego stanu rzeczy, które są aktualne przecież i dzisiaj. Ks. Bortkiewicz wymienił tu „prawodawstwo, legalizujące pewne ustawy będące bezprawnymi pod względem etycznym, sferę antropologii, gdzie prawda o człowieku została poddana absolutyzacji w przestrzeni wolności oraz kulturę odrzucającą Boga, stanowiącą najgłębsze źródło antyhumanizmu”.

Wydarzenie zgromadziło ponad 300 uczestników. W rozmowie z KAI wielką radość ze spotkania w tak wielkim gronie osób zaangażowanych w głoszenie poszanowania życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci wyraził wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, dr. inż. Antoni Zięba.

„Cieszymy się, że nasze ogólnopolskie spotkanie miało taką frekwencję – i to nie tylko w wymiarze krakowskim, bo byli tutaj przedstawiciele poszczególnych ruchów nawet ze Szczecina, Białegostoku czy Gdańska. Myślę, że to, co tutaj wysłuchali, to, co wzięli w formie materiałów drukowanych, a także to, co przemyśleli i przedyskutowali w relacjach osobowych będzie miało ogromne znaczenie w naszej ojczyźnie jeśli chodzi o aspekt ochrony życia i polityki prorodzinnej” – podsumował konferencję.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia funkcjonuje od 1992 r. Obecnie zrzesza około 130 ruchów, których działania skupiają się przede wszystkim na prawnej ochronie dziecka poczętego, ale także pomocy matce brzemiennej i rodzinie.

mly/KAI

[fot. premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 8. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook