Jedynie prawda jest ciekawa


Konferencja "Support Poland! Wspieraj Polskę!": "Polska jest atakowana niesprawiedliwie przez wrogie media"

25.11.2017
1270reduta
Konferencja "Support Poland! Wspieraj Polskę!": "Polska jest atakowana niesprawiedliwie przez wrogie media"

Komunikacja strategiczna na rzecz obrony dobrego imienia Polski była głównym tematem konferencji "Support Poland! Wspieraj Polskę!", która w sobotę odbyła się w Warszawie. Dzisiaj musimy budować silną Polskę, o której marzymy - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki.

Podczas spotkania, zorganizowanego przez Redutę Dobrego Imienia, zaprezentowano również system informatyczny "Rycerz" do wykrywania, a w rezultacie ograniczenia, zniesławień Polski. Aplikacja adresowana do korespondentów-wolontariuszy z całego świata dostępna jest na stronie www.rycerz.rdi.org.pl. Omawiano również polską komunikację strategiczną w odniesieniu do polityki historycznej, wkład Polonii w obronę dobrego imienia Polski, a także najważniejsze zadania dyplomacji w tej sprawie.

"Do naszych obowiązków należy obrona dobrego imienia Polski" - podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w otwarciu konferencji. Tłumaczył, że w Polsce przez wiele lat wmawiano, że bycie dumnym z własnej ojczyzny jest niemodne. Tymczasem - jak podkreślił - w Stanach Zjednoczonych do dumy z własnego kraju poczuwa się zdecydowana większość Amerykanów.

Morawiecki, który podziękował Reducie Dobrego Imienia i jej założycielowi Maciejowi Świrskiemu za ich wysiłek na rzecz Polski w obszarze "soft power", podkreślił, że także dzisiaj mamy do czynienia z fałszowaniem świadomości Polaków. Tymczasem - jak ocenił - Polacy ze względu na własną historię, jak żaden inny naród na świecie, mają prawo do dumy z własnej ojczyzny. "Dzisiaj musimy budować silną Polskę, o której marzymy i musimy dbać o jej dobre imię" - zaznaczył.

Wicepremier, który pełni funkcję ministra rozwoju i finansów zauważył, że dzisiaj patriotyzm przejawia się m.in. w płaceniu podatków. "Przez silne i sprawne państwo budujemy uczciwą konkurencję w gospodarce, silną bazę finansową, podatkową pod realizację wielu dzieł, również takich, które mają wspierać Polskę na arenie międzynarodowej" - powiedział Morawiecki.

W ocenie Macieja Świrskiego z Polskiej Fundacji Narodowej, której misją jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą, motyw sprawiedliwości powinien być motywem przewodnim w polskiej komunikacji strategicznej dotyczącej naszej współczesności.

Wymienił przy tym związane z tym motywem zadania. To m.in. walka Polski z korupcją elit i dążenie do sprawiedliwości w polityce na arenie międzynarodowej, brak "kolonialnego" traktowania Polski np. poprzez wysyłanie do niej gorszej jakości towarów. To również sprawiedliwy system prawny w Polsce, sprawiedliwe rozliczenie się za drugą wojnę światową m.in. z Niemcami, a także sprawiedliwe traktowanie Polski w polityce historycznej innych krajów.

"Polska jest atakowana niesprawiedliwie przez wrogie media, bo tak je można nazwać, międzynarodowe media nieprzychylnie nastawione do Polski" - ocenił Świrski i jako przykład przytoczył relacje po Marszu Niepodległości, który w zachodnich mediach został przedstawiony m.in. jako "marsz 60 tysięcy nazistów w Warszawie". Podał, że w marsz wbili się tzw. niklotowcy, którzy rozwinęli rasistowski transparent, dali się sfotografować i zniknęli. "To skrajnie antysemicka i można powiedzieć faszystowska grupa negująca wartość chrześcijaństwa w polskiej historii" - wyjaśnił.

Przedstawił też kolejne kroki, podjęte przez "The Independent", agencję AP, "The Wall Street Journal" i inne media, które zafałszowały obraz marszu z 11 listopada. Krytycznie też odniósł się do rasistowskich wypowiedzi rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej Mateusza Pławskiego, który - jak ocenił Świrski - skompromitował organizatorów marszu. Pławski dla portalu DoRzeczy.pl. powiedział m.in., że w haśle "Biała Europa" nie ma nic złego.

Maciej Świrski zaznaczył też, że walka o dobre imię Polski to nie tylko kwestia sentymentalno-patriotyczna, lecz także ściśle związana z bezpieczeństwem państwa. Jak tłumaczył, art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego ze względu na swój - jak mówił - "ściśle polityczny charakter" w przypadku agresji na Polskę zadziała tylko, gdy społeczeństwa zrzeszone w NATO będą wobec Polski i Polaków odczuwały sympatię.

Konferencja "Support Poland! Wspieraj Polskę!" miała na celu wymianę doświadczeń z Polonią w zakresie obrony dobrego imienia Polski. Była również zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy Reduty Dobrego Imienia polegającej na budowie sieci korespondentów i wolontariuszy na świecie, którzy będą zgłaszać, analizować i reagować na oszczerstwa dotyczące Polski, pojawiające się w szeroko rozumianych mediach zagranicznych.

"Chcemy, aby Polonia wspólnie działała na rzecz Polski. Poczynając od zgłaszania przez pojedynczych ludzi przekłamań wpływających na odbiór Polski, aż po inicjowanie działań wspierających rozwój naszego kraju na różnych poziomach: wizerunkowym, historycznym, gospodarczym" - powiedziała prezes Reduty Dobrego Imienia Mira Wszelaka.

Reduta zaprezentowała również system "Rycerz" do zgłaszania, analizowania i archiwizacji oszczerczych materiałów w mediach zagranicznych. Ma on ułatwić korespondentom redagowanie komunikatów i ich wysyłkę.  "Wolontariusze zgłaszają do systemu informacje o prawdopodobnym oszczerstwie, podając kraj i język oszczerstwa, opisując zdarzenie, rodzaj zniesławiającego medium, dodając jednocześnie załączniki potwierdzające oszczerstwo. Korespondenci regionalni dokonają analizy takiego zgłoszenia i weryfikacji. Przygotują także wezwanie do redakcji z prośbą o sprostowanie oszczerczego materiału. Zaakceptowana treść wezwania będzie w sposób automatyczny rozsyłana do osób współpracujących z Redutą Dobrego Imienia, z poleceniem do masowego rozsyłania sprostowań fałszywych informacji za pośrednictwem Twittera, Facebooka, emaila lub innych narzędzi komunikacyjnych" - podała Reduta Dobrego Imienia.

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od pięciu lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski.

(PAP)

autor: Norbert Nowotnik

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

 2. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 3. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 4. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 5. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 6. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 7. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 8. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook