Jedynie prawda jest ciekawa


Komunistyczny pomnik w Ossowie zostanie usunięty? Chce tego m.in. Solidarność

09.08.2017

Szczątki żołnierzy Armii Czerwonej miałyby trafić do istniejącej już zbiorowej mogiły w okolicach Mińska Mazowieckiego

List do Prezesa IPN, Jarosława Szarka, przesłali działacze Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości 1918-2008 oraz Wołomińskiego oddziału NSZZ Solidarność.

- Zwracamy się z prośbą o przeniesienie szczątków doczesnych żołnierzy armii bolszewickiej, spoczywających na polach Ossowa, jak również usunięcie pomnika, który był dedykowany najeźdźcom mającym za zadanie na bagnetach, po trupie Polski, zanieść rewolucję do serca Europy. Pomnik został usytuowany w miejscu bohaterskich walk 236 Pułku Legii Akademickiej, na której czele szedł i zginął od kuli sowieckiego żołnierza ksiądz Ignacy Skorupka – piszą autorzy listu.

Jak dodają,pomnik jest czymś zdumiewającym i niezrozumiałym dla lokalnej społeczności „która od dziesięcioleci czciła Bohaterów walk w obronie wolności odzyskanej po 123 latach niewoli.” Zwracają też uwagę na to, że w okresie PRL-u tereny zostały wcielone do poligonu wojskowego, co miało uniemożliwić oddawanie hołdu Bohaterom 1920 roku.

- Przywoływanie pamięci najeźdźców, których szlak bojowy stanowiło niekończące się pasmo mordów, gwałtów i bezprawia, poprzez budowę mogiły – pomnika w Ossowie, traktowane jest, w naszej ocenie jako prowokacja wymierzona w Naród Polski - piszą autorzy listu. 

Według nich, jedynym możliwym rozwiązaniem jest przeniesienie szczątków żołnierzy do zbiorowej mogiły żołnierzy Armii Czerwonej, która znajduje się w okolicach Mińska Mazowieckiego. - Pozwoli to na zakończenie sporu, jaki został wywołany przez nieprzemyślaną decyzję Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, poprzez usytuowanie pomnika w jednym z najważniejszych miejsc historii Polski, w miejscu Cudu nad Wisłą. Może to stanowić niepotrzebne źródło konfliktów i punkt zapalny dla prowokatorów, w momencie, kiedy Polska będzie obchodzić stulecie odzyskania niepodległości, a niedługo potem okrągłą setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami - komentują autorzy listu.

KH/wikicommons

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook