Jedynie prawda jest ciekawa


Kompromis ws. płacy minimalnej

07.04.2016

Rada Dialogu Społecznego zaopiniowała w czwartek rządowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu godzinowym na poziomie 12 zł brutto za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia, czy jednoosobowej działalności gospodarczej.

Za uchwałą w tej sprawie głosowali jednogłośnie członkowie strony społecznej Rady - związków zawodowych i pracodawców. Henryk Nakonieczny z NSZZ "Solidarność", który prowadził zespół Rady zajmujący się tą sprawą, omawiając projekt uchwały RDS wyjaśnił, że stawka już w 2017 r. mogłaby zostać zwaloryzowana, ponieważ w projekcie ustawy zapisano coroczny jej wzrost, zgodnie ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Taki wskaźnik wzrostu jest co roku negocjowany w Radzie. Podkreślił, że uzgodnienie stanowisk co do opinii trwało jeszcze w środę do późnego wieczora. "Żadna ze stron do końca nie jest zadowolona z tej uchwały, ale na tym polega kompromis" - mówił przewodniczący RDS, szef Solidarności Piotr Duda. 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska dziękowała "za ten historyczny kompromis w bardzo ważnej i trudnej sprawie". Podkreśliła, że propozycja, by stawka wynagrodzenia 12 zł za godzinę była już w 2017 r. zwaloryzowana jest do przyjęcia. "Byłoby to wtedy 12 plus, co do pozostałych propozycji, ponieważ są tak świeże, odniesiemy się w trakcie prac" - powiedziała. Rząd po przedstawieniu w styczniu pierwszego projektu zakładającego minimalną płacę godzinową na umowie-zleceniu w wysokości 12 zł i uzyskaniu krytycznych opinii, przygotował nowy projekt. Zgodnie z marcową wersją ustawa miałaby wejść w życie 1 września, a obowiązek zapewnienia minimalnej płacy najpóźniej z początkiem 2017 r. 

Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy i obowiązujących w tym dniu minimalne wynagrodzenie znajdzie zastosowanie od 1 stycznia 2017 r. 12 zł stawka godzinowa zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Projekt precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane, m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę mają dotyczyć m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski pytał, jak stosowana będzie ustawa w jednostkach budżetowych - czy zamawiający usługi m.in. w ramach zamówień publicznych będą mieli na to odpowiednie środki już w budżetach na 2017 r. 

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk podkreśliła, że jest to rządowy projekt i wszystkie jej zasady muszą być zastosowane w praktyce budżetowej. "Dla nas jest to jasne, że musi to być uwzględniane przy konstruowaniu budżetu, zamówieniach publicznych i w innych przypadkach" - podkreśliła odpowiadając na pytanie Malinowskiego. Zbudowanie kompromisu w tak ważnej kwestii otwiera nowe możliwości dialogu społecznego. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podkreślił, że jeśli jest uzgodnienie między pracodawcami i związkowcami, to resort, który projekt przygotował, ten kompromis akceptuje. We wspólnym stanowisku Rada generalnie pozytywnie ocenia projekt, zgłaszając do niego kilka uwag, m.in. dotyczących waloryzacji i wyłączenia dodatku za pracę w porze nocnej z wysokości wynagrodzenia za pracę. Strona społeczna RDS zgłosiła też uwagi do szczegółowych zasad rozliczania godzin pracy na zlecenia, zasad potwierdzania na piśmie lub elektronicznie warunków umowy przed rozpoczęciem pracy, tryby przechowywania takich dokumentów u pracodawcy. 

Proponowane wspólnie przez związkowców i pracodawców uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy do kontroli przedsiębiorców, które również zmienia rządowy projekt, miałyby zezwalać inspektorom na kontrolę bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy przestrzegania przepisów prawa pracy oraz legalności zatrudnienia. W godzinach pracy kontrolowanego podmiotu bez uprzedzenia mogliby prowadzić kontrolę wypłacania minimalnego wynagrodzenia za zlecenia, lub świadczenie usług - chce strona społeczna RDS. Rada stoi też na stanowisku, że ustawa powinna wejść w życie nie 1 września - jak zapisał rząd, ale w najszybszym możliwym terminie, a od 1 stycznia 2017 r. przepisy o obowiązku wypłaty stawek minimalnych, dokumentowania liczby przepracowanych godzin i nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Rada przyjęła też wspólne stanowisko związków i pracodawców dotyczące hutnictwa stali. Problemy tego przemysłu były omawiane w stałym zespole RDS ds. polityki gospodarczej. 

Jego przewodniczący Andrzej Malinowski podkreślał, że zawarte w stanowisku postulaty były wypracowywane przy udziale przedstawicieli rządu. Dominik Kolorz - członek RDS i szef śląskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która wniosła tę sprawę pod czwartkowe obrady tłumaczył, że rekomendacje dotyczą problemów rynku związanych m.in. z ochroną klimatu - handlem uprawnieniami ETS. Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że w sprawach dotyczących handlu emisjami i unijnych regulacji w tej sprawie potrzebne jest współdziałanie i - wręcz - nacisk ze strony pracodawców i związkowców, by wywalczyć korzystne dla Polski rozwiązania. RDS zgodnie z ustawowym wymogiem zatwierdziła też na początku posiedzenia sprawozdanie za pierwszy okres swojej działalności od powołania - 22 października 2015 r., do końca marca. Rada przyjęła też w czwartek uchwałę, w której zarekomendowała powierzenie funkcji dyrektora biura Rady prawnikowi z Okręgowej Inspekcji Pracy w Gdańsku Katarzynie Łażewskiej. 

W czwartek Rada wysłuchała informacji wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego o jego "Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". Wicepremier był pytany, czy jest zadowolony z kompromisu ws. płacy. "Jestem bardzo mocno zbudowany i zadowolony kompromisem w sprawie 12 zł" - zaznaczył. Dziennikarze pytali, kiedy zacznie działać Polski Fundusz Rozwoju. "Prace nad Polskim Funduszem Rozwoju postępują dobrze. Będziemy w najbliższych kilku miesiącach na pewno doprecyzowywać to w formie ustawy" - powiedział Morawiecki. "Chciałbym zwrócić uwagę, że nie planujemy w tym przypadku pełnej integracji - jak fuzja między dwom organizacjami. Instytucje, które są wyspecjalizowane w pewnych obszarach, na pewno chcielibyśmy dalej utrzymać" - powiedział. Dodał, że resort chciałby jednak wyeliminować dublowanie pewnych funkcji w kilku instytucjach. "Ustawę chcemy mieć gotową na trzeci kwartał. (...) Agencja wspierania eksportu będzie częścią tego Polskiego Funduszu Rozwoju" - zaznaczył. W Radzie zasiadają 62 osoby - przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Swych przedstawicieli ma w niej również prezydent oraz prezesi NBP i GUS. RDS zastąpiła Komisję Trójstronną.

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 2. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 3. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 4. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 5. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 7. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook