Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski zbiera podpisy

14.02.2015

Deklarację poparcia dla Bronisława Komorowskiego podpisało w Katowicach 29 prezydentów miast, w większości polityków wybranych z list Platformy Obywatelskiej. Samorządowcy zaapelowali poparcie kandydatury Komorowskiego w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Komorowski, który w tegorocznych wyborach będzie ubiegał się o reelekcję podkreślił, że chce być kandydatem obywatelskim, zarówno dlatego – jak mówił - że poparła go Platforma Obywatelska, jak i dlatego, że popierają go reprezentanci Polski obywatelskiej, czyli właśnie prezydenci wielu polskich miast.

- To obywatelskie spotkanie i udzielnie poparcia mojej kandydaturze przez prezydentów miast w Polsce jest niesłychanie ważne. Po pierwsze dlatego, że potwierdza moją wolę kandydowania w ramach zabiegów o poparcie obywateli państwa polskiego z całym skomplikowaniem sympatii, antypatii, marzeń i związków emocjonalnych z różnymi siłami politycznymi - powiedział Komorowski.

- Chcę być kandydatem obywatelskim, zarówno dlatego że poparła mnie Platforma "Obywatelska", jaki i dlatego że popierają mnie ci, którzy są reprezentantami Polski obywatelskiej. Bo kto może być lepszym reprezentantem obywateli niż ci, którzy świeżo podlegali weryfikacji wyborczej i przeszli przez nią zwycięsko, (...) uzyskując ponowny mandat do reprezentowania społeczności lokalnej, swojego miasta, ale także odpowiedzialności za los obywateli – pytał.

Prezydent zaakcentował, że poparcie prezydentów miast jest dla niego ważne m.in. w kontekście marzenia, aby w Polsce wygrywało się wybory „nie tanimi deklaracjami, balonikami, confetti i obietnicami bez pokrycia”, lecz rzetelną pracą i dokonaniami potwierdzającymi wcześniej złożone deklaracje. - W moim przekonaniu to ideał demokracji, który w znacznej mierze jest realizowany na gruncie polskiego samorządu - ocenił Komorowski.

Prezydent mówił o doświadczeniu i wiedzy koniecznych do rządzenia krajem. - Wybory to nie zabawa, rządzenie krajem to nie nauka, nie praktyka dla czeladników. To zadanie dla tych, którzy muszą dysponować odpowiednią wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem i wolą działania. Trzeba zachęcać także do tego, by gromadzić to doświadczenie. Samorządy są dobrym miejscem do gromadzenia wiedzy, umiejętności i doświadczenia; to wymaga jednak czasu - wskazał.

Komorowski zaznaczył, że poparcie prezydentów jest dla niego ważne również w kontekście 25-lecia polskiej samorządności. - Przecież samorządność była wielką szkołą nauki polskiej demokracji i odpowiedzialności za obywateli. Pragnę więc (...) nie tylko serdecznie pogratulować sukcesów osobistych, ale też potwierdzenia tego, na czym Polacy opierają swoje nadzieje na przyszłość – że będziemy wspólnym wysiłkiem rozwijać samorządność w Polsce jako fundament państwa obywatelskiego - mówił. Zapewnił przy tym o swoim wsparciu dla zwiększania partycypacji obywateli w rządzeniu i odpowiedzialności za społeczności lokalne.

Prezydent zadeklarował aktywność „w chronieniu polskiego samorządu przed szaleństwami politycznymi”. Nawiązując do „próby zakwestionowania wyborów samorządowych przed dwoma miesiącami”, ocenił, że „twarde stanowisko broniące polskiej samorządności przed szaleństwami (…) może być skuteczne pod warunkiem, że będziemy się takim szaleństwom przeciwstawiali wspólnie”. Dodał, że po badaniach opinii publicznej widać, że „zaledwie skromna część wyborców uwierzyła w te bzdury”. - Ale musimy wspólnym wysiłkiem działać na rzecz umocnienia, odbudowania zachwianej pewności co do rzetelności systemu demokratycznego - podkreślił.

Wyrażając swoje poparcie dla Komorowskiego samorządowcy deklarowali m.in., że wierzą w jego zwycięstwo. - To musi być pana zwycięstwo, to musi być zwycięstwo naszej ojczyzny, Polski - mówił inicjator deklaracji, były już prezydent Katowic Piotr Uszok (nie jest jej sygnatariuszem). Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podziękowała prezydentowi za ważne w służbie publicznej „szczerość i autentyczność” i wyraziła oparte na intuicji przekonanie „że będzie to pierwsza tura”.

Jak zaakcentował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, dla samorządowców ważne jest to, „by można było w swoim mieście spokojnie rządzić”. Ocenił, że Komorowski stosując zasadę, że „należy w pewnych sprawach odłożyć pewne kwestie, że są sprawy najważniejsze, gdzie nie powinno być dyskusji” - wraz ze swoją rzetelnością, spokojem oraz „gospodarskim podejściem” - daje gwarancję, że przez następne lata jego prezydentury „będziemy żyć w spokoju”.

„Obywatelską deklarację – Prezydenci dla Prezydenta” podpisało w sobotę w Katowicach 29 włodarzy polskich miast.

- Mając na uwadze dobro wspólne Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu dla godnego pełnienia przez Pana Bronisława Komorowskiego roli najwyższego przedstawiciela naszego państwa, wyrażając wielki szacunek dla Jego działań na rzecz poszanowania wolności i sprawiedliwości, współdziałania władz, dialogu społecznego oraz zgodnego z zasadą pomocniczości umacniania uprawnień obywateli i ich wspólnot, deklarujemy dalsze wspieranie Jego misji w drugiej kadencji sprawowania urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - brzmi fragment deklaracji.

- Apelujemy do wszystkich, dla których zgoda narodowa jest wartością najwyższą, aby w nadchodzących wyborach wznieśli się ponad partyjne podziały i opowiedzieli się za kontynuacją misji Pana Bronisława Komorowskiego jako Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - wskazano w tekście dokumentu.

Sygnatariusze deklaracji to prezydenci: Bielska-Białej - Jacek Krywult, Bydgoszczy – Rafał Bruski, Chorzowa – Andrzej Kotala, Gdańska – Paweł Adamowicz, Gliwic – Zygmunt Frankiewicz, Inowrocławia – Ryszard Brejza, Jeleniej Góry – Marcin Zawiła, Katowic – Marcin Krupa, Koszalina – Wojciech Kasprzyk (wiceprezydent), Krakowa – Jacek Majchrowski, Lublina – Krzysztof Żuk, Łodzi – Hanna Zdanowska, Mysłowic – Edward Lasok, Opola – Arkadiusz Wiśniewski, Piły – Piotr Głowski, Płocka – Andrzej Nowakowski, Poznania – Jacek Jaśkowiak, Rudy Śląskiej – Grażyna Dziedzic, Rzeszowa – Tadeusz Ferenc, Sopotu – Jacek Karnowski, Sosnowca – Arkadiusz Chęciński, Szczecina – Piotr Krzystek, Tychów – Andrzej Dziuba, Wałbrzycha – Roman Szełemej, Warszawy – Jacek Wojciechowicz (wiceprezydent), Włocławka – Marek Wojtkowski, Wrocławia – Rafał Dutkiewicz, Wodzisławia Śląskiego – Mieczysław Kieca oraz Zabrza – Małgorzata Mańka-Szulik.

Według organizatorów sobotniego spotkania, inicjatywa deklaracji poparcia dla Komorowskiego jest nadal otwarta, a chęć dołączenia do niej mieli zadeklarować jeszcze prezydenci m.in. Białegostoku, Gniezna, Raciborza, Rybnika i Zawiercia.

W piątek Komorowski uczestniczył w Katowicach w spotkaniach z samorządowcami i związkowcami, a w sobotę otworzył Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. w Radzionkowie (Śląskie).

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Marek Zimny]

Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 5. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 6. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 7. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook