Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski: wzmocnijmy UE i euro

06.03.2013

Odpowiedzią na kryzys powinno być wzmocnienie UE, w tym waluty euro - powiedział prezydent Bronisław Komorowski spotkaniu z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji i Niemiec. Proponował mocniejszą integrację uzupełnioną przez większą otwartość UE.

W spotkaniu w Belwederze, poza premierami Słowacji - Robertem Fico, Czech - Petrem Neczasem, Węgier - Viktorem Orbanem, prezydentem Francji Francois Hollande'em oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel, uczestniczył także premier Donald Tusk.

Komorowski w toaście wygłoszonym przed uroczystym obiadem podkreślał, że UE przeżywa trudny okres mimo zdecydowanych działań podjętych w ostatnim roku. "Bezrobocie, brak zaufania społeczeństwa do elit oraz poczucie braku perspektyw powodują, że polityka staje się mniej stabilna, a sama Unia jest często obwiniana za kłopoty" - mówił.

Jak ocenił, "naszą odpowiedzią na kryzys państw europejskich powinno być wzmocnienie UE, instytucji wspólnotowych, wspólnej waluty, która stała się częścią europejskiej tożsamości".

Polski prezydent przekonywał, że "potrzebujemy determinacji we wprowadzaniu reform, które choć  przejściowo są trudne, a czasem bolesne, to w dłuższym okresie wzmacniają podstawy wzrostu  gospodarczego, umożliwiają tworzenie nowych miejsc pracy i dają nadzieję następnym pokoleniom. Opowiedział się też za wzmocnieniem europejskiej zdolności obronnej, rozwojem wspólnotowej polityki zagranicznej oraz umacnianiem NATO, a także współpracą UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Komorowski zaznaczył, że mocniejsza integracja UE powinna być uzupełniana przez jej większą otwartość. Jak mówił, "gotowość do dalszego rozszerzania i stowarzyszania krajów sąsiednich jest niezbędna, by umocnić UE na scenie globalnej".

Według niego siła projektu europejskiego jest najlepiej widoczna tam, gdzie ludzie są pozbawieni jego zdobyczy, gdzie są pozbawieni pokoju, bezpieczeństwa, wolności podróżowania, czy rządów prawa.

Komorowski podkreślał, że nie można zamykać oczu na wydarzenia wokół naszych granic. "Dotyczy to dramatu ludności cywilnej w Syrii, czy burzliwych procesów w Afryce Północnej" - mówił.

Jego zdaniem jednak najbliższe miesiące będą przełomowe w naszym wschodnim sąsiedztwie. "Ukraina, Gruzja, Mołdawia mają szansę na zrobienie kolejnych kroków, które przybliżą je do Europy" - ocenił.

"Mamy nadzieję, że nasi ukraińscy partnerzy dotrzymają zobowiązań i potwierdzą czynami swój europejski wybór" - oświadczył prezydent. Jak ocenił, duże znaczenie będzie miał listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jak mówił, od tego spotkania zależeć będzie wiarygodność naszej polityki wobec sąsiadów, a w konsekwencji szansa na lepsze zakotwiczenie w europejskiej rodzinie demokratycznej.

"To są wyzwania, którym potrafimy sprostać tylko wspólnie, nasze dzisiejsze spotkanie jest dla mnie dowodem jedności, do której dążyło wiele pokoleń Europejczyków" - mówił Komorowski. "Nie przekreślajmy ich wysiłku, tworząc nowe podziały we Wspólnocie, lecz zróbmy wszystko, by była ona silniejsza jako całość" - wzywał prezydent.

Prezydent Francji, kanclerz Niemiec oraz premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier uczestniczyli w kolacji wydanej przez prezydenta Polski.

Jak podkreślił prezydencki minister Jaromir Sokołowski, rozmowa Komorowskiego oraz przywódców krajów Grupy Wyszehradzkiej, Francji i Niemiec "dotyczyła głównie oceny sytuacji w krajach Partnerstwa Wschodniego oraz szans na podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu partnerstwa w listopadzie w Wilnie".

"Problematyka ukraińska zdominowała dyskusję podczas kolacji. Przywódcy rozmawiali także o pozostałych krajach Partnerstwa Wschodniego i szansach na zacieśnienie ich współpracy z UE" - powiedział Sokołowski. Tematem spotkania były także relacje UE-Rosja.

Szefowie państw i rządów otrzymali od prezydenta Komorowskiego egzemplarze konstytucji dla Europy powstańca listopadowego Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego z 1831 roku.

pap/ansa

[fot. PAP/ Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 2. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 3. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 4. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 5. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 6. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 7. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook