Jedynie prawda jest ciekawa


Komitet "Żądamy Reformy Sądów" zebrał już ponad 18 tysięcy podpisów

28.07.2017

Organizatorzy akcji liczą, że uda im się zebrać milion podpisów. Ich zdaniem, "Sądy w Polsce są dzisiaj jedynymi instytucjami państwowymi, które po 4 czerwca 1989 roku nie zreformowały się, nie przeszły żadnych zmian ani strukturalnych, ani kadrowych. Pozostały reliktem systemu komunistycznego".

W petycji społecznego komitetu pod nazwą "Żądamy Reformy Sądów", piszą: "Brak demokratycznej kontroli nad sądami doprowadził do powstania patologicznych zjawisk w ich funkcjonowaniu. Dzisiaj Sądy nie służą obywatelom i państwu polskiemu, tylko strzegą interesów różnych grup systemu postkomunistycznego i własnej korporacji".

Adresatami petycji są prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz posłowie i senatorowie. Autorem zaś Komitet Społeczny "Żądamy Reformy Sądów". W skład Komitetu wchodzą m.in. działacze opozycji antykomunistycznej - Adam Borowski, Czesław Nowak, Andrzej Kołodziej, Emil Broniarek, Andrzej Rozpłochowski, Jerzy Jacek Pilchowski oraz dziennikarze – Wiktor Świetlik, Tomasz Sakiewicz, Katarzyna Gójska.

Autorzy petycji apelują o szybkie reformy wymiaru sprawiedliwości. "Na Was ciąży historyczna odpowiedzialność za faktyczne zakończenie postkomunizmu w Polsce i przywrócenie obywatelom wiary w sprawiedliwość" - zwracają się do adresatów pisma.

W petycji napisano także, że obecny parlament zainicjował niezbędne reformy, ale "napotykają one na opór grup interesu będących beneficjentami okrągłego stołu i grup przestępczych".

Organizatorzy akcji wskazują zagrożenia obecnej sytuacji, którym sprzyjają liczne środowiska: "Są to potężne siły, zdolne do manipulowania opinią publiczną. Naszym apelem chcemy powiedzieć, że zdecydowana większość Polaków domaga się dokończenia tych reform w jak najkrótszym czasie. Niech sądy służą obywatelom i naszemu państwu. Niech strzegą prawa i wyznaczają wysokie standardy życia publicznego. Niech >Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej<. Żadne spory polityczne nie mogą zatrzymać tych zmian".

Apel zamieszczono na stronie www Petycjeonline.

PAP/MBB

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. 14.08.2018

  Nastały mroczne czasy dla prawicowców na Facebooku?

 2. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 3. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 4. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 5. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 6. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook