Jedynie prawda jest ciekawa


Komentarze po przyjęciu noweli ustawy o IPN. Padły bardzo ostre słowa

27.06.2018
ustawa-o-IPN-27062018
Komentarze po przyjęciu noweli ustawy o IPN. Padły bardzo ostre słowa

Środowe, nadzwyczajne posiedzenie sejmu wywołało prawdziwą burzę w niższej izbie parlamentu oraz w mediach. Wszystko za sprawą nowelizacją ustawy o IPN, z której usunięto przepisy karne o sankcjonowaniu osób przepisujących Polsce i Polakom udział w Holocauście.

Nowela ustawy o IPN zakłada usunięcie m.in. art. 55a aktu, zgodnie z którym osobom posługującym się terminem „polskie obozy śmierci” miały grozić sankcje karne w postaci grzywny czy pozbawienia wolności. 

Wycofanie się przez rząd z tych zapisów poruszyło nie tylko posiedzenie sejmowe i wypowiadających się na nim polityków, ale także opinię publiczną i media w Polsce oraz Izraelu.

Dziennik Haarec opisywał całe wydarzenie, jako wycofanie się przez polski rząd z kontrowersyjnej ustawy, która pogorszyła stosunki polsko-izraelskie. Odnotowali, iż dzieje się to po długich miesiącach dialogów pomiędzy obydwoma państwami.

Swojego zadowolenia z wycofania przepisów karnych nie kryli Johnny Daniels oraz prof. Szewach Weiss. Prezes Fundacji From the Depths podkreślił, iż jest to słuszne posunięcie, które da ludziom szansę na rzeczywiste,ponowne przyjrzenie się tej sprawie i lepsze zrozumienie jej. Dodał także, że relacje polsko-izraelskie są bardzo istotne dla obu stron, ale że jest to także okazja do przeprosin ze strony organizacji żydowskich oraz parlamentarzystów Izraela za swoją negatywną postawę do walki Polski o prawdę historyczną. 

Z kolei prof. Szewach Weiss w rozmowie z wp.pl stwierdził To jest bardzo ważna informacja. Jeśli rząd i Sejm zrealizują tę zapowiedź, to będzie bardzo dobry ruch, bardzo właściwy kierunek. Kierunek, by naprawić relacje między Polską i Izraelem, między Polakami i Żydami. Z punktu widzenia Izraela to bardzo dobra decyzja polskich władz. Ale myślę, że i z punktu widzenia samych władz Polski.

Tego entuzjazmu nie podzielają posłowie m.in. Kukiz 15. Robert Winnicki w ramach protestu postanowił zablokować mównicę sejmową. Pomimo tego, marszałek sejmu Marek Kuchciński kontynuował debatę w niższej izbie parlamentu i przeprowadził głosowanie. Całą sprawę mocno skomentował kolega Winnickiego ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz, który napisał PiS pełza przed Żydami.

Nie były to jedyne negatywne komentarze dotyczące głosowania. Swoje opinie, za pośrednictwem Twittera, wyrazili także m.in. Krzysztof Bosak, Rafał Trzaskowski.

JD/ twitter.com/ telewizja republika/ PAP/ wp.pl

fot. PAP/ Paweł Supernak


Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 7. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 8. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook