Jedynie prawda jest ciekawa


Komenda Główna Policji rozpoczyna współpracę z IPN

25.11.2016

Instytut Pamięci Narodowej podejmie współpracę z Komendą Główną Policji. Dotyczyć ona będzie nauczania w policyjnych szkołach mundurowych w całej Polsce. Porozumienie w tej sprawie - jak dowiedziała się w piątek PAP - zostanie podpisane na początku przyszłego roku.

Program edukacyjny, realizowany wspólnie przez IPN i policję, potrwa od lutego do jesieni przyszłego roku i ma mieć charakter cykliczny. Obejmie ok. 300 szkół ponadgimnazjalnych, w których kształci się ok. 22 tys. uczniów w mundurowych klasach policyjnych. -Kluczowy projekt, który przygotowujemy nosi tytuł "Policjanci w służbie historii". Jego celem jest odnalezienie miejsc pamięci związanych z wkładem polskich policjantów w chlubne karty polskiej historii, a następnie popularyzacja wiedzy o tych miejscach i objęcie ich opieką- powiedziała w piątek PAP zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Justyna Skowronek. 

Jak mówiła, dzięki nowej współpracy obu instytucji, młodzież będzie mogła zapoznać się m.in. z najciekawszymi biografami tych polskich policjantów, których postawa do dziś jest wzorem służby ludziom i Polsce. -W tym projekcie bardzo ważne jest to, że młodzi ludzie będą mogli umacniać w sobie wartości związane z najlepszymi tradycjami II Rzeczypospolitej, a z drugiej budować tożsamość związaną z miejscowością, w której żyją na co dzień- podkreśliła Skowronek.

Wymieniła też jedno z zadań, przed którymi staną uczniowie realizujący projekt: będzie to nagranie krótkiego filmu o policjancie związanym z odnalezionym w danej miejscowości miejscem pamięci. Poza tym uczniowie będą mieli za zadanie przeprowadzić zajęcia edukacyjne na temat tego miejsca. -Mamy nadzieję, że poprzez ten projekt uczniowie chętnie zaangażują się w zdobywanie wiedzy dotyczącej lokalnej historii, którą następnie będą mogli przekazywać rówieśnikom- dodała wiceszefowa BEN IPN.

Dla najbardziej zaangażowanych zespołów nauczycielsko-uczniowskich IPN zorganizuje jesienią przyszłego roku lekcje historii na terenie Rosji lub Ukrainy. -To będą seminaria edukacyjne w miejscach związanych tematycznie z martyrologią polskich policjantów zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej- mówiła Skowronek.

Prace nad poszerzeniem programu o zagadnienia historyczne w policyjnych szkołach trwają od kwietnia 2016 r. Mają one położyć większy nacisk na rolę policji w odrodzeniu polskiego państwa po 1918 r., a także przypomnieć policjantów, którzy od jesieni 1939 r. byli więzieni przez NKWD w obozie w Ostaszkowie, a następnie wiosną 1940 r. zostali zamordowani w Twerze (dawniej Kalininie); po egzekucji ich ciała ukryto w dołach śmierci w Miednoje.

W ramach współpracy IPN z policją planowane są również szkolenia dla nauczycieli z policyjnych szkół mundurowych, a także udział historyków Instytutu na lekcjach historii w szkołach. Badacze IPN wspólnie z nauczycielami będą mogli przedstawić konkretne zagadnienia związane z policją państwową II RP, a także zachęcić do udziału w innych projektach edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej.

fot.[You Tube]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook