Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne kłopoty Adamowicza. CBA w gdańskim urzędzie, w tle Muzeum IIWŚ

08.11.2017
gdansk031102017
Kolejne kłopoty Adamowicza. CBA w gdańskim urzędzie, w tle Muzeum IIWŚ

Prokuratura i CBA prowadzą postępowanie dotyczące popełnienia przestępstwa na szkodę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Organa ścigania nie informują o żadnych szczegółach sprawy. Wiadomo, że w środę CBA zabezpieczyło pewne dokumenty w gdańskim magistracie.

Fakt prowadzenia postępowania potwierdzili w środę PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk oraz Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Obydwoje odmówili jednak jakichkolwiek informacji dotyczących istoty postępowania. - Delegatura CBA w Gdańsku prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku śledztwo dotyczące popełnienia przestępstwa na szkodę Muzeum II Wojny Światowej. Jest początkowa faza tego śledztwa - powiedział PAP Kaczorek. Zastrzegł, że są to jedyne informacje, jakie aktualnie może przekazać na ten temat.

Kaczorek dodał, że w środę, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, funkcjonariusze CBA"dokonali przeszukań" w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Obecność funkcjonariuszy CBA w środę w magistracie potwierdziła PAP rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek. W jej opinii, funkcjonariusze CBA nie dokonywali przeszukań, a zwrócili się z prośbą o udostępnienie umowy o współpracy, jaką miasto Gdańsk podpisało z Muzeum II Wojny Światowej w 2009 roku i rozwiązało - aneksem - w kwietniu 2017 roku.

Skorupka-Kaczmarek wyjaśniła, że chodziło o umowę, w której magistrat i Muzeum "zobowiązywali się do realizacji wszelkich przedsięwzięć o charakterze historycznym, muzealnym i patriotycznym związanych z obroną Westerplatte lub realizowanych na polu bitwy Westerplatte". Rzeczniczka dodała, że umowa ta, wraz z aneksem, została - zgodnie z prośbą - udostępniona w środę CBA, a funkcjonariusze byli zainteresowani głównie aneksem rozwiązującym umowę.

Prokurator Wawryniuk poinformowała PAP, że w ramach prowadzonego postępowania na środę rano wezwany był do prokuratury w charakterze świadka, były dyrektor MIIWŚ (PAP ustaliła, że chodzi o Pawła Machcewicza). Rzecznik poinformowała, że wezwany nie stawił się, a prokuratura nie zna powodów niestawiennictwa. Dodała, że z pewnością wezwanie zostanie ponowione. PAP ustaliła, że Machcewicz od kilku tygodni przebywa poza granicami kraju.

Portal niezalezna.pl, który jako pierwszy poinformował w środę o postępowaniu, podał, że weryfikowane jest w nim podejrzenie popełnienia przestępstwa, w którym szkoda Muzeum miałaby wynieść "niemal milion złotych". PAP w żadnym ze źródeł nie znalazła potwierdzenia tej informacji.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 2. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 3. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 4. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 5. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 6. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 7. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 8. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook