Jedynie prawda jest ciekawa


KOD organizuje rocznicę porozumień sierpniowych i zaprasza „Solidarność”. Skandal na Pomorzu!

16.08.2017

Wiele wskazuje na to, że w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku będą co najmniej dwie niezależne od siebie uroczystości, a na Placu Solidarności, w kluczowym miejscu obchodów, rozgości się Komitet Obrony Demokracji. I to KOD zaprasza „Solidarność” jako gościa.

„(…) pragnę zaprosić Pana oraz Pańską organizację do wzięcia udziału w obchodach 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w dniu 31.08.2017 roku, które organizuje Pomorski Komitet Obrony Demokracji we współpracy z biurem Prezydenta Lecha Wałęsy. Zaproszenie oraz plan obchodów przesyłam w załącznikach. Mam nadzieję, że te tak ważne dla naszego kraju święto będziemy mogli obchodzić wspólnie” – napisał Radomir Szumełda, przewodniczący Regionu Pomorskiego KOD-u do Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność".

Obchody porozumień sierpniowych, niezależnie od uroczystości KOD, będzie też oczywiście organizować NSZZ. Gdańska "Solidarność" swoje uroczystości planuje rozpocząć od mszy świętej, aby po godzinie 15 - po nabożeństwie - przejść pod bramę numer 2. w stoczni. - Mamy nadzieję, że uroczystość przebiegnie godnie i nikt nie będzie organizował tam żadnych happeningów, bo Plac Solidarności nie jest żadnym Hyde Parkiem - mówi w rozmowie z nami Wojciech Książek, członek zarządu NSZZ "Solidarność" regionu gdańskiego. - Gdańska "Solidarność" spotyka się w tym miejscu od 37 lat, a nawet dłużej, bo spotykaliśmy się tu wcześniej, by upamiętnić ofiary wydarzeń grudniowych - mówi Książek.

KOD w trakcie swoich obchodów zapowiada kilka "paneli eksperckich dotyczących najbardziej obecnie interesujących opinię publiczną tematów". Proponowane przez nich tematy to:
 
- sądownictwo i trójpodział władzy
- wolność mediów
- prawa kobiet
- Puszcza Białowieska
- wolność i demokracja – czym są i czy warto bronić tych wartości
- przyszłość Polski – debata pomiędzy liderami zaproszonych partii politycznych

"Do dyskusji panelowych starami się zaprosić ekspertki i ekspertów, działaczki i działaczy" - piszą w swoim zaproszeniu.

Trudno wytłumaczyć, skąd wziął się pomysł KOD-u na organizowanie niezależnych uroczystości, ale wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z kolejną absurdalną prowokacją historyczną w Gdańsku. Najpierw radni postawili rondo graniczne między Wolnym Miastem Gdańskiem a Polską, później historyczny budynek Urzędu Pocztowego przyozdobiono niemiecką nazwą Postamt, a do tego wszystkiego przez chwilę po grodzie nad Motławą jeździł tramwaj nazwany imieniem nazistowskiego naukowca.

Teraz KOD organizuje rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i próbuje uzurpować sobie prawo do bycia strażnikiem i dziedzicem Solidarności? Trudno dziwić się oburzonym działaczom Solidarności, którzy w całej sprawie dopatrują się prowokacji. W takim duchu wydarzenie komentował na Twitterze legendarny działacz opozycji w PRL. Nie ukrywał swojego oburzenia w rozmowie z nami i przyznawał, że trudno jest pojąć skąd wziął się pomysł KOD-u.

Przypomnijmy, 31 sierpnia 1980, porozumienia sygnowane były - z ramienia Solidarności - przez Lecha Wałęsę w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, słynnym wielkim długopisem. Z ramienia rządu podpisywał je wówczas Mieczysław Jagielski. Dzień wcześniej podobny akt podpisano w Szczecinie, sygnował go - z ramienia Solidarności - Marian Jurczyk, z ramienia rządu przez Kazimierza Barcikowskiego. 

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 5. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 6. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 7. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook