Jedynie prawda jest ciekawa


Kobieta, która rzuciła wyzwanie korporacjom

24.05.2012

Kristen Christian, inicjatorka akcji Bank Transfer Day przyleciała do Polski. W pierwszym dniu swojego pobytu odwiedziła siedzibę Kasy Stefczyka w Gdyni. Dziś wzięła udział w konferencji prasowej w Warszawie, którą Stefczyk.info relacjonował na żywo.

Za sprawą 28-letniej Kristen Christian, w listopadzie 2011 roku ponad 650 tysięcy Amerykanów przeniosło ponad 4,5 miliarda dolarów oszczędności z wielkich banków komercyjnych do unii kredytowych (odpowiedników polskich SKOK-ów). Był to wyraz sprzeciwu wobec podwyżek narzucanych klientom przez korporacje.

Podczas wizyty w siedzibie Kasy Stefczyka, przybyła z Los Angeles Kristen, miała okazję zapoznać się z historią i zasadami funkcjonowania polskich kas kredytowych. W rozmowie dla portalu Stefczyk.info podkreśliła, że jest zachwycona Polską i Polakami. W szczególności historią naszego kraju, z którą miała już okazję się zapoznać. – Amerykanie są dumni ze swojego dziedzictwa i oczywiście mają ku temu powody, ale przecież obok nas są kraje i żyją ludzie, których historia obfituje w szereg istotnych wydarzeń. Dziś widziałam zgromadzone w Kasie Stefczyka eksponaty poświęcone historii polskich unii kredytowych. Nie mogłam uwierzyć patrząc na kopertę z czasów zaborów, że kiedy kraj pozostawał pod okupacją, ludzie potrafili rozwijać się i współpracować. Wielka determinacja Polaków jest na pewno powodem do dumy.

 

Zapytana o źródło sukcesu akcji Bank Transfer Day, Kristen Christian stwierdziła, że jej zdaniem nadszedł już czas, kiedy konsumenci zrozumieli, że to od nich zależy, jaki skutek przyniosą podjęte przez nich działania i gdzie trafią wydane pieniądze. Czy wesprą wielkie korporacje, czy lokalną społeczność. – Każdy dolar, którego wydajemy ma znaczenie. Może nie jest on istotny dla prezesa wielkiego banku – przecież on ma ich dużo. Ale dla ciebie i twoich sąsiadów to ważny element. Mam wrażenie, że to właśnie ta świadomość była jednym z powodów sukcesu akcji Bank Transfer Day – powiedziała K. Chrisitan.

Nie bez znaczenia pozostają też różnice w polityce prowadzonej przez banki i unie kredytowe. Jak zaznaczyła inicjatorka akcji BTD, wsparcie dla członków, bliskość i zaufanie jakie mają do unii kredytowych ich członkowie jest warte znacznie więcej niż dążenie do zysków realizowane przez banki.

Co szczególnie istotne, nawet władze USA spoglądają przychylnie na inicjatywę Bank Transfer Day. – Społeczeństwo amerykańskie to społeczeństwo kapitalistyczne. Jednak jako takie ma świadomość, że konsument powinien mieć prawo dokonania wyboru. Jaki rodzaj instytucji, jaki biznes chce wesprzeć. Cieszę się, że dostrzegły to również nasze władze i tym samym pojawiła się szansa na wprowadzenie przepisów, które ułatwią funkcjonowanie i rozwój unii kredytowych – dodała K. Christian.

Po wizycie w Trójmieście Kristen Christian odwiedziła Warszawę, gdzie 24 maja wraz z prezesem Krajowej SKOK wzięła udział w konferencji prasowej zatytułowanej „Siła mediów społecznościowych w obronie konsumentów”.

Michał Szałapski
[fot. Piotr Purchla]

Czytaj również:

Bank Transfer Day trwa cały czas

Christian: Codziennie mamy Bank Transfer DayWarto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook