Jedynie prawda jest ciekawa


Kmdr Chrzanowski: winę za Smoleńsk ponoszą kontrolerzy

07.05.2014

„Do całej dramatycznej sytuacji jaka nastąpiła w Smoleńsku przyczynili się kontrolerzy. To jest ich zasługa. Można tylko zadać pytanie – czy to było specjalne i celowe?„ - wskazywał ekspert.

Komandor Wiesław Chrzanowski w czasie ostatniego spotkania Klubu Ronina przedstawił analizę pracy rosyjskich kontrolerów, którzy pracowali 10 kwietnia na lotnisku w Smoleńsku. Ekspert powiedział, że w wyniku złej pracy rosyjskich kontrolerów samolot zszedł poniżej ścieżki zniżania, co było główną przyczyną katastrofy.

„Rola kontrolera na lotnisku wojskowym, cywilnym czy w aeroklubie jest taka, że to on kieruje lotami, przydziela wysokości, kurs, zezwala na kołowanie. Jeżeli samolot chce lądować, on przydziela przedział wysokości w obrębie lotniska, ustala w odpowiedniej kolejności samoloty do lądowania i zezwala na lądowanie bo to kontroler widzi sytuację jaka jest w powietrzu. Kontroler dla pilota to są oczy, szczególnie w chmurach, we mgle. W Smoleńsku te oczy były zamknięte, dlatego nasi chłopcy musieli zginąć” - wskazywał Chrzanowski.

Dodawał, że jest dla niego oczywiste, że „do całej dramatycznej sytuacji jaka nastąpiła w Smoleńsku przyczynili się kontrolerzy”. „To jest ich zasługa. Można tylko zadać pytanie – czy to było specjalne i celowe?„ - wskazywał.

Kmdr Chrzanowski zwrócił również uwagę, że komisja Millera nie miała wglądu w najistotniejszy dokument dotyczący lotniska. Chodzi o „Instrukcję obsługi lotniska Smoleńsk”, która zawiera zasadnicze dane odnośnie lotniska, jak wyposażenie, częstotliwości radionamierników, obowiązujące procedury itd. Polsce nie udostępniono również tak podstawowego dokumentu, jakim jest opis zasad prowadzenia korespondencji radiowej.

saż/na podst. relacji Blogpress.pl
[Fot. MG/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook