Jedynie prawda jest ciekawa


Kluby PO i Nowoczesnej za odrzuceniem zmian w ustawach sądowych

12.04.2018
1270budka
Kluby PO i Nowoczesnej za odrzuceniem zmian w ustawach sądowych

Kluby PO i Nowoczesnej zawnioskowały o odrzucenie projektu PiS zakładającego zmiany w ustawach o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Według PiS, propozycja jest "pakietem demokratycznym dla sądownictwa".

Przeciw projektowi opowiedział się także klub PSL-UED. Klub Kukiz'15 nie podjął jeszcze decyzji jak będzie głosował. Koło WiS poprze projekt.

W czwartek po południu - już po drugim czytaniu - odbyło się także posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która negatywnie zaopiniowała wnioski PO i N o odrzucenie ustawy.

Komisja zarekomendowała natomiast dwie poprawki PiS zgłoszone w drugim czytaniu. Jedna z nich ustanawia 30-dniowy termin na ewentualną opinię KRS dla prezydenta ws. sędziego, który chciałby orzekać po ukończeniu 65. roku życia, druga zakłada utrzymanie zasady przewidującej, iż asesorów sądowych mianuje minister sprawiedliwości, a nie prezydent.

Głosowanie Sejmu nad projektem przewidziane jest jeszcze na czwartkowy wieczór po godz. 18.

"Polscy sędziowie mają bardzo mocne gwarancje niezawisłości, jedne z najsilniejszych w całej Europie. Ta ustawa, którą nazwałem pakietem demokratycznym dla polskiego sądownictwa, chcemy te gwarancje wzmocnić jeszcze bardziej" - mówił Daniel Milewski (PiS). Dodał, że "polskie sądownictwo będzie reformowane, a państwo teoretyczne już nie istnieje".

Borys Budka (PO) odpowiadał na te słowa, że "państwo PiS nie istnieje nawet teoretycznie, ponieważ normy, które uchwala musi poprawiać, bo są kompromitujące i pisane przez amatorów". "Waszą ideą jest stworzenie PRL-bis z jednolitą władzą państwową" - dodał.

Z kolei Jerzy Jachnik (Kukiz'15) zaznaczył, że z jednej strony projekt nie spełnia wszystkich "wymogów prawnych", ale z drugiej strony nie można "doprowadzić do destrukcji organów umocowanych w konstytucji". "Nie wiem jakie będzie stanowisko klubu, będziemy jeszcze dyskutować na ten temat" - dodał.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym odbyło się w środę rano. Tego samego dnia wieczorem sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła poprawki PiS do tego projektu.Zgodnie z jedną z przyjętych w środę poprawek dodano obszerny artykuł, który wprowadził zmiany w kolejnej ustawie - o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapisano w nim, że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady - jeśli nie zrobi tego w określonym terminie I prezes SN - może zwołać najstarszy wiekiem członek Rady będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku.

"W sposób naruszający zasadę trzech czytań dokładacie do ustawy dotyczącej SN i sądów powszechnych, zmiany w KRS" - powiedział Budka. Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) zaznaczyła, że do noweli po pierwszym czytaniu "włożono zupełnie nowa ustawę - o KRS". "To dlaczego od razu nie włożyliście jakiejś ustawy o VAT lub Prawie wodnym" - pytała posłów PiS.

Sejmowa komisja przyjęła także poprawkę do zapisów Prawa o ustroju sądów powszechnych, której efektem jest "wyłączenie Prezydenta RP z całej procedury" wyrażania zgody na dalsze sprawowanie urzędu przez sędziego po osiągnięciu przez niego wieku, w którym przechodzi w stan spoczynku i przekazanie tej kompetencji KRS.

Inna poprawka - tym razem do ustawy o SN - zakłada, że sędzia Sądu Najwyższego po ukończeniu 65. roku życia może dalej pełnić swoją funkcję, jeśli złoży takie oświadczenie i przedstawi odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent nie zgłosi sprzeciwu. Poprawka modyfikuje obecny zapis zawarty w ustawie o SN, zgodnie z którym sędzia SN, który dalej chciał orzekać, musiał złożyć odpowiednie oświadczenie, a prezydent wyrazić zgodę na dalsze jego orzekanie.

Projekt nowelizacji przewiduje m.in. dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Według projektu, minister sprawiedliwości najpierw zasięga opinii kolegium sądu, a jeżeli ta jest negatywna - zwraca się do KRS.

KRS będzie mogła większością dwóch trzecich głosów odmówić zgody na odwołanie prezesa sądu - co jest wiążące dla ministra. Jeśli KRS nie zajmie stanowiska w tej sprawie w terminie 30 dni, to - jak dodano w przepisie - brak tego stanowiska nie będzie stał na przeszkodzie odwołaniu prezesa sądu przez ministra.

Projekt noweli zakłada też zrównanie wieku przejścia w stan spoczynku kobiet i mężczyzn sędziów do 65 lat. Jednocześnie pozostawiona została kobietom sędziom możliwość przejścia w stan spoczynku w wieku 60 lat, niezależnie od stażu pracy. 

(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

fot. PAP/Jakub Kamiński


Warto poczytać

 1. lgbt23072018 23.07.2018

  Lewicowi aktywiści sprofanowali warszawski kościół św. Anny?

  Prezes Młodzieży Wszechpolskiej poinformował na Twitterze o złożonym do prokuratury zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez aktywistów LGBT.

 2. szczerba23072018 23.07.2018

  Poseł Szczerba będzie miał kłopoty? Prokuratura zawiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa

  W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów i falą gróźb kierowanych w stosunku funkcjonariuszy oraz ich rodzin Komendant Główny Policji złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 3. 1270kgrobyu 23.07.2018

  Skandal! Hieny cmentarne obrabowały groby polskich żołnierzy pod Lwowem

  To raczej nie jest rosyjska prowokacja, przejaw nienawiści ze strony ukraińskich nacjonalistów tylko zwykła, ale jakże ordynarna bandycka grabież. Jak informuje „Nasz Dziennik” na lwowskich i podlwowskich cmentarzach rozkopywane i bezczeszczone są groby polskich żołnierzy

 4. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 5. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 6. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 7. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook