Jedynie prawda jest ciekawa


Kłopoty Gasiuk-Pihowicz. Została pozwana za skandaliczną wypowiedź

19.09.2017

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz została pozwana ws. ochrony dóbr osobistych przez byłego ministra skarbu Dawida Jackiewicza (PiS). Chodzi o wypowiedź z trybuny sejmowej z lipca tego roku.

Posłanka Nowoczesnej powiedziała 19 lipca w Sejmie: "Ja bym chciała przypomnieć Państwu kilka faktów. Dawid Jackiewicz - były minister Skarbu w obecnym rządzie Beaty Szydło, w czasie poprzednich rządów PiS w 2006 r. brał udział w awanturze, która doprowadziła do śmierci bezdomnego człowieka. Polityk PiS wdał się z nim w szarpaninę, popchnął go, głowa tego bezdomnego człowieka roztrzaskała się o beton. A potem co zrobiła Prokuratura Ziobry? Umorzyła sprawę partyjnego kolegi, mimo, że po awanturze z nim zginął człowiek".

Jackiewicz w rozmowie z PAP potwierdził, że złożył w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu pozew, gdyż uznał że wypowiedź posłanki Nowoczesnej naruszyła jego dobra osobiste.

- O tej sprawie sprzed kilku lat, gdy interweniowałem w obronie żony i wyniku nieszczęśliwego upadku zginął człowiek, we wszystkich mediach napisano i mówiono tak dużo, że nie stanowi trudności ustalenie faktów - powiedział b. szef resortu skarbu.

Jackiewicz podkreślił, że zdecydował się na kroki prawne, ponieważ wypowiedź posłanki "uderza nie tylko w niego, ale w jego bliskich". Zażądał w pozwie przeprosin oraz nawiązki - wpłaty 100 tys. zł na leczenie dzieci z chorobą nowotworową.

Dodał, że 12 września 2017 r. złożył też wniosek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o pociągnięcie posłanki do odpowiedzialności.- Są prawnicy, którzy tak interpretują przepis o immunitecie, że uważają, iż Sejm wcale nie musi go uchylać, by pozwana mogła odpowiadać za swoje słowa. Ja wolałem się zabezpieczyć, by na jakimś etapie tego procesu druga strona nie zarzucała moim prawnikom, że nie dopełniliśmy jakichś formalności - podkreślił Jackiewicz.

Poinformował, że kilka miesięcy temu wygrał podobny proces z Agorą S.A.. - To już prawomocny wyrok, ale nie spodziewam się, by ta spółka tak szybko go wykonała i przeprosiła mnie za naruszenie dóbr osobistych - dodał.

Pozew do sądu przeciw Gasiuk-Pihowicz został złożony pod koniec sierpnia 2017 r.

W lipcu Jackiewicz w oświadczeniu przesłanym PAP napisał że jego zdaniem posłanka Nowoczesnej w sposób rażący naruszyła jego godność i dobre imię. - Nadto naraziła mnie na utratę zaufania publicznego, jakim jestem darzony - argumentował.

- W związku z powyższym wezwałem panią Poseł Gasiuk-Pihowicz do dobrowolnego usunięcia skutków naruszenia moich dóbr osobistych poprzez złożenie oświadczenia o następującej treści: "Przepraszam Pana Dawida Jackiewicza za bezpodstawne zarzucenie Mu odpowiedzialności za śmierć bezdomnego człowieka. Przepraszam Pana Dawida Jackiewicz również za bezpodstawne sugerowania przeze mnie, że wydanie przez Prokuraturę postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego w powołanej sprawie było niezasadne i miało miejsce z uwagi na bezprawne naciski polityczne. Przedmiotowe twierdzenia przeze mnie przedstawione podczas wystąpienia na posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej w dniu 19 lipca 2017 r. nie polegały na prawdzie i pozostawały nieścisłe, a także godziły w godność i dobre imię Pana Dawida Jackiewicza" - podkreślił Jackiewicz.

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook