Jedynie prawda jest ciekawa


Kilkadziesiąt osób w komitecie poparcia Marka Lasoty

10.11.2014

W honorowym komitecie poparcia Lasoty znaleźli się posłowie, działacze społeczni, historycy, publicyści, literaci.

Jan Rokita, były poseł i polityk PO, jest jedną z kilkudziesięciu osób, które popierają Marka Lasotę w walce o prezydenturę Krakowa. Kandydat prawicy przedstawił w poniedziałek skład swojego komitetu poparcia i apelował o organizację w mieście światowej wystawy EXPO 2025.    
   
"Kraków jest miastem, którego potencjał, ambicje i dynamika, zwłaszcza w ostatnich latach były marnowane. Nieprzypadkowo to zaplecze, ci, którzy stanęli obok mnie i nakłaniali mnie do przyjęcia propozycji kandydowania, to przedstawiciele m.in. środowiska akademickiego" - mówił Lasota, zaznaczając, że miasto nie wykorzystuje właściwie zaplecza eksperckiego, którym dysponuje.

Według Lasoty nie spełniono dwóch obietnic złożonych mieszkańcom: że nad Wisłą będą rozgrywane mecze piłkarskie Mistrzostw EURO 2012 i że będą tu organizowane Igrzyska Olimpijskie 2022, choć w związku z tymi przedsięwzięciami wydano niemałe pieniądze. Jak zauważył Lasota, w żaden sposób nie są natomiast promowane Światowe Dni Młodzieży w 2016 r., które odbędą się na pewno.

"Kraków ma ogromny potencjał, by przygotowywać takie wydarzenia. Jako prezydent rozpocznę poważne starania o to, żeby w 2025 r. w Krakowie odbyła się światowa wystawa World EXPO" - zadeklarował Lasota. Dodał, że w środę z udziałem członków rządu w Krakowie będzie podpisywany kontrakt terytorialny dla Małopolski. "Pani premier, bardzo proszę, zorganizujmy wspólnie w Krakowie World EXPO 2025, bo potrzebuje tego Kraków, Polska, cała Europa Środkowo-Wschodnia i Ukraina" - apelował kandydat na prezydenta miasta. Zapowiedział, że szczegóły tego przedsięwzięcia przedstawi w czwartek.

W honorowym komitecie poparcia Lasoty znaleźli się posłowie, działacze społeczni, historycy, publicyści, literaci. Są w nim m.in. posłowie PiS Włodzimierz Bernacki, Barbara Bubula, Krzysztof Szczerski, posłowie do PE Andrzej Duda i Ryszard Legutko, historycy prof. Andrzej Essen, prof.
Piotr Franaszek i prof. Tomasz Gąsowski, poeci Leszek Długosz, Jerzy Gizella, Jan Polkowski, pisarze Roma Ligocka i Andrzej Pilipiuk, trener i działacz sportowy Piotr Radwański oraz adwokat Małgorzata Wassermann. W komitecie Lasoty są także przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja prof. Janusz Kawecki i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Kolega Lasoty z lat studiów, prof. Andrzej Waśko mówił, że "Lasota łączy energię i siłę potrzebne do wykonywania funkcji publicznych ze znacznym doświadczeniem w kierowaniu instytucjami".  "Jest człowiekiem pryncypialnym, ale potrafi łączyć pryncypializm z otwartością na ludzi i inne punkty widzenia" - powiedział prof. Waśko.

Największe poruszenie wśród mediów wywołało pojawienie się na poniedziałkowym spotkaniu Jana Rokity, który od miesięcy nie uczestniczy w czynnej polityce. "Jestem sentymentalny i wierny przyjaźniom młodości" - mówił dziennikarzom Rokita. Dodał, że zna Marka Lasotę kilkadziesiąt lat. "Jest on człowiekiem przyzwoitym i inteligentnym, co w tym świecie +mongołów politycznych+ wcale nie jest takim częstym zjawiskiem, i niezdolnym chyba do tego, żeby stworzyć wokół siebie jakąkolwiek sitwę" - dodał.

Rokita zaznaczył, że nie ma dla niego znaczenia, iż Lasota startuje w wyborach jako kandydat jednoczącej się prawicy z poparciem PiS. "Kogo on reprezentuje, takie literki czy inne literki, to bez znaczenia" - mówił Rokita.

Pytany, czy, jego zdaniem, PO szukając kandydata na prezydenta Krakowa popełniła błąd, nie stawiając na Lasotę, Rokita powiedział, że "o ile rozumie politykę krakowską, to PO wystawiła kandydata, który ma przegrać, po to, żeby wygrał Jacek Majchrowski, ponieważ PO ma układ z
Majchrowskim nie od dzisiaj".

Rokita zaznaczył, że jego pojawienie się na poniedziałkowym spotkaniu nie oznacza powrotu do polityki. "Nie jestem w stanie sobie nawet wyobrazić, co musiałoby się stać, żebym wrócił. Musiałoby chodzić znowu o coś w polityce i być coś ważnego do zrobienia. Celebrowanie urzędów
publicznych i budowanie intryg na prawo i lewo zdaje mi się tak straszną stratą życia w wieku lat pięćdziesięciu paru, że wolałbym umrzeć niż robić to przez jeden dzień"  - zastrzegł.

O prezydenturę Krakowa walczyć będzie 16 listopada ośmioro kandydatów. Wystartują: urzędujący prezydent Jacek Majchrowski; kandydat prawicy Marek Lasota; kandydatka PO Marta Patena; kandydat niezależny Łukasz Gibała; kandydat niezależny Sławomir Ptaszkiewicz; Tomasz Leśniak z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom - Porozumienie Ruchów Miejskich; Konrad Berkowicz - kandydat KWW Nowa Prawica oraz Andrzej Sikorski z KWW Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów.

PAP/run

fot. Jan Lorek

Warto poczytać

 1. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 2. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 3. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 4. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 5. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 6. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 7. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 8. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook