Jedynie prawda jest ciekawa


"Katowice są przeciwne faszyzmowi i nacjonalizmowi". Zakaz dla marszu Młodzieży Wszechpolskiej

16.05.2018
katowice16052018
"Katowice są przeciwne faszyzmowi i nacjonalizmowi". Zakaz dla marszu Młodzieży Wszechpolskiej

Prezydent Katowic Marcin Krupa nie zgodził się na zgromadzenie Młodzieży Wszechpolskiej, które miało odbyć się w najbliższą niedzielę - podał w środę magistrat. "Katowice są przeciwne faszyzmowi i nacjonalizmowi" - oświadczył prezydent.

6 maja Krupa zdelegalizował inną demonstrację narodowców, argumentując to względami bezpieczeństwa mieszkańców - na ulicach Katowic doszło wtedy do incydentów. "Zdecydowanie potępiam takie działania, by pod przykrywką +promowania patriotyzmu+ propagować tak naprawdę rasistowskie hasła" - mówił wówczas Krupa.

Organizatorzy tamtej manifestacji - przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego - zapowiedzieli złożenie odwołania do sądu na decyzję lokalnych władz. Ich zdaniem była ona bezpodstawna i motywowana politycznie.

Zawiadomienie o organizacji kolejnego zgromadzenia, które miałoby się odbyć na katowickim rynku w najbliższą niedzielę, wpłynęło do katowickiego magistratu 13 maja. "Zawiadomienie zgłosiła osoba fizyczna - ta sama, która zgłosiła zgromadzenie publiczne, które odbyło się 6 maja w Katowicach, a które okazało się być wydarzeniem organizowanym przez Młodzież Wszechpolską" - podała w środę rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Lipka.

Jak podają urzędnicy, w najbliższą niedzielę na katowickim rynku planowane są inne wydarzenia, m.in. wystawa towarzysząca premierze spektaklu "Himalaje", wystawa "Ojcowie Niepodległości" czy też mapping promujący wydarzenie "Bądź częścią gry". "W związku z powyższym prezydent Marcin Krupa nakazał miejskim służbom poinformować organizatora planowanej demonstracji, że +nie ma możliwości bezpiecznego przeprowadzenia zgromadzenia+" - przekazała Lipka.

"Podobnie jak zdecydowana większość mieszkańców - nie chcę na ulicach Katowic oglądać zamaskowanych osób trzymających transparenty z napisami +white boys+ i krzyżami celtyckimi, czego byliśmy ostatnio świadkami" - podkreślił Krupa.

"Katowice są przeciwne faszyzmowi i nacjonalizmowi i będę podejmować wszelkie działania, by tego typu ideologie nie były promowane w naszym mieście" - oświadczył prezydent.

6 maja narodowcy zorganizowali w Katowicach imprezę, którą określili jako "Marsz i Piknik Powstańców Śląskich". Na dwa dni przed tą manifestacją prezydent Krupa zakazał organizacji "części artystycznej" tego zgromadzenia, zgadzając się na przemarsz z pl. Sejmu Śląskiego pod Pomnik Powstańców Śląskich. "Zdecydowanie potępiam sytuację, gdy pod przykrywką +krzewienia patriotyzmu+ organizatorzy planowali występ zespołu Nordica, którego członkowie są znani ze skandalicznych, rasistowskich wystąpień" - argumentował Krupa.

Przemarsz narodowców po pokonaniu kilkudziesięciu metrów został zablokowany przez kontrmanifestantów, którzy - w przeciwieństwie do narodowców - nie mieli zgody na zgromadzenie, ponieważ wystąpili o nią zbyt późno. Uczestnicy kontrmanifestacji siadali na ulicy, blokując przejście. Usuniętych przez policję zastępowali następni. Po blisko godzinnej konfrontacji obu środowisk, legalną demonstrację środowisk narodowych rozwiązano.

Władze miasta motywowały ten krok troską o zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Narodowcy nie chcieli się rozejść mimo wezwań. Policjanci użyli siły i gazu. Jak podała policja, zatrzymano 9 osób, które naruszyły nietykalność cielesną policjantów i znieważały ich, a także brały udział w zbiegowisku. Wylegitymowano też 35 osób.

Krupa podtrzymał później, że jego decyzja o rozwiązaniu zgromadzenia była słuszna, bo zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców są dla niego priorytetem. "To paradoksalne, że właśnie to środowisko zarzuca mi uprawianie polityki, podczas gdy sami pod przykrywką promowania idei patriotycznych propagują treści faszystowskie i nacjonalistyczne" - mówił.

W listopadzie ub.r. głośnym echem odbiła się zorganizowana w Katowicach przez środowiska narodowe demonstracja, podczas której powieszono na szubienicach wizerunki eurodeputowanych PO, głosujących wcześniej za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce. Przy pomniku Wojciecha Korfantego zgromadziło się wówczas kilkudziesięciu przedstawicieli środowisk narodowych pod hasłem "Stop współczesnej Targowicy". Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka


Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook