Jedynie prawda jest ciekawa


"Katolicyzm jest wpisany w tożsamość Polski. Chcemy to pokazać i nie wstydzimy się tego"

25.11.2017
katolicyzm25112017
"Katolicyzm jest wpisany w tożsamość Polski. Chcemy to pokazać i nie wstydzimy się tego"

Katolicyzm jest wpisany w tożsamość Polski - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Podkreślił też, że obowiązkiem każdego Polaka jest bronienie niepodległości i głoszenie prawdy o naszym kraju za granicą.

Dziedziczak uczestniczy w drugim dniu obrad kongresu "Katolicy i niepodległość - szanse i zagrożenia" w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej pod patronatem premier Beaty Szydło i byłego prefekta watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego kard. Zenona Grocholewskiego.

„Katolicyzm jest głęboko wpisany w tożsamość Polski, jest elementem, który pozwolił nam przetrwać mroczne czasy zaborów. Wiele przejawów oporu wiązało się z możliwością obrony wiary, polskości. Słynne strajki dzieci we Wrześni (1901-1902 roku) były związane z zakazem nauki religii w języku polskim, a to jedna z najbardziej symbolicznych scen obrony polskości" - podkreślił Dziedziczak.

Jak zauważył, większość bohaterów, to osoby głęboko wierzące m.in. św. abp. Zygmunt Szczęsny Feliński, metropolita warszawski. "Chcemy to pokazać i nie wstydzimy się tego, że u nas wiara jest żywa" - dodał wiceminister. Według niego wiele krajów zazdrości tego Polsce, szczególnie te państwa, które są związane z liberalną lewicą.

"Nie lubią nas za to, ale się tym nie przejmujemy. Trwamy przy tym, co umożliwiło Polsce przetrwanie w najtrudniejszych czasach. Polska bardzo potrzebuje dzisiaj patriotyzmu, ale patriotyzm w naszym kraju jest. Patriotyzm jest czymś, czego nam za granicą zazdroszczą" - wskazał Dziedziczak.

Jego zdaniem ta zazdrość dotyczy żywego patriotyzmu oraz struktury społecznej, w której tożsamość narodowa jest obecna.

"Zawsze podkreślam, że to co możemy pokazać na zewnątrz jest także związane z polskim katolicyzmem. Polska ma, jeśli chodzi o młodych misjonarzy, chyba największą reprezentację w Europie. To jest bardzo cenne. To wielki wkład naszego kraju w Kościół powszechny. Jest to jednak również doskonała promocja Polski. Ci misjonarze, będący lokalnymi liderami i autorytetami, nie tylko w kwestiach wiary, są z Polską kojarzeni, utożsamiani i bardzo wielu wykorzystuje miejsce, w których Bóg ich postawił do promowania swojej ojczyzny" - powiedział wiceminister.

Dziedziczak wskazał, że MSZ zawsze apeluje do 20 milionów rodaków żyjących za granicą o to, żeby stali się ambasadorami polskości. Ocenił, że jest to ogromna siła oddziaływania na opinię publiczną na świcie.

"Jako państwo polskie od dwóch lat przywiązujemy wielką wagę do tego, żeby pokazywać Polskę zgodnie z prawdą. Wiemy, że ogromnym wsparciem, nawet silniejszym niż nasze działania, było zaangażowanie dwudziestomilionowej Polonii. Są to osoby zakorzenione w swoich środowiskach, mogą oddziaływać na rodzinę, przyjaciół, znajomych, kolegów z pracy. Takie osoby mają obowiązek odkłamywać nieprawdziwy przekaz o naszym kraju pojawiąjący się za granicą. Polskość jest obowiązkiem i każdy z nas musi dzisiaj bronić ojczyzny" - stwierdził Dziedziczak.

Wiceminister spraw zagranicznych zauważył, że zagrożenia dla niepodległości są zawsze.

"Odpowiedzialność państwa i Kościoła temu zapobiega. Niepodległość nie jest dana raz na zawsze i każdy z nas musi o nią dbać. Dlatego cieszę się, że są organizowane takie konferencje, organizowane przez WSKSiM. Po pierwsze, ukazujemy zagrożenia. Po drugie, wskazujemy na wyzwania. Po trzecie, dostarczamy intelektualnej amunicji odnośnie tego, co możemy mówić na zewnątrz. Dostajemy dzięki temu do ręki prawdziwe argumenty, które możemy wykorzystywać w rozmowach z obcokrajowcami" - powiedział Dziedziczak.

PAP

 autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

Warto poczytać

 1. 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”.

 2. korwin16082018 16.08.2018

  "Co cię nie zabije, to cię wzmocni". Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 3. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 4. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 5. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 6. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 7. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 8. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook