Jedynie prawda jest ciekawa


Karmelitanki z Gniezna znów proszą o pomoc. Stan klasztoru jest opłakany

17.08.2017

Zerwany dach i zalane cele - tak wygląda klasztor sióstr karmelitanek bosych z Gniezna (Wielkopolskie) po ubiegłotygodniowej nawałnicy. Kilka lat temu siostry podbiły internet stroną "Różaniec Assistance", zbierając środki na remont - teraz znów potrzebują pomocy.

Przełożona gnieźnieńskiego klasztoru s. Małgorzata powiedziała w czwartek PAP, że stan budynku, w którym żyją i pracują siostry jest opłakany. Znaczna część obiektu jest bez dachu, wiele pomieszczeń zostało zalanych. Woda uszkodziła niektóre cele, chór, w którym modlą się siostry, oraz nowo wykończoną pustelnię.

Zniszczony został też ogród, w którym powywracały się niemal wszystkie drzewa. Na razie nie wiadomo, ile wynoszą straty i jak długo potrwają naprawy.

- Nawet zamieszczone na naszej stronie zdjęcia nie oddają ogromu zniszczeń. Część z nas musiała się przenieść do innych pomieszczeń. Teraz całe dnie, poza modlitwą, spędzamy w ogrodzie, usuwając skutki nawałnicy. Dziś czekamy na dekarza, który oszacuje koszt naprawy dachu. Poza tym czeka nas osuszanie i malowanie pomieszczeń, porządkowanie ogrodu i nowe nasadzenia - wyliczyła s. Małgorzata.

Jak dodała, po pierwszych informacjach o zniszczeniach, które dotknęły klasztor, wiele osób przychodzi, by pomagać przy sprzątaniu ogrodu i usuwaniu zniszczeń.

Karmelitanki proszą o pomoc finansową, zainteresowanych odsyłając na swoją stronę internetową. Kilka lat temu, dzięki niekonwencjonalnemu pomysłowi na internetową stronę "Różaniec Assistance", siostrom udało się pozyskać środki na remont klasztoru.

W 2010 roku internet podbiła animowana witryna, na której można było wirtualnie łatać dach klasztoru. Gdy internauta przeciągnął grafikę dachówki nad rysunkowy budynek z dziurawym dachem, trzy animowane zakonnice rozpoczynały odmawiać różaniec.

O inicjatywie sióstr mówiły media w całym kraju, a datki pozwoliły zabezpieczyć klasztor przed zalewaniem i przeprowadzić termomodernizację kotłowni.

Siostra Małgorzata powiedziała PAP, że powtórzenie akcji w formie sprzed lat jest raczej niemożliwe, bo prawa do animacji należą do kogoś innego, ale witryna "Różaniec Assistance" nadal działa.

Nadal można za jego pośrednictwem wpłacać datki i kupować różne rzeczy - od ornatów po różańce. Także teraz każdemu, kto chciałby wesprzeć finansowo klasztor karmelitanki obiecują pamięć w modlitwie. W gnieźnieńskim klasztorze mieszka obecnie 20 sióstr.

Gniezno było jednym z najbardziej poszkodowanych miast, które najbardziej ucierpiały w wyniku nawałnic, które w nocy z piątku na sobotę przeszły nad regionem. Uszkodzone zostały dach katedry, nowa sala gimnastyczna, cmentarze, wiele domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych oraz budynek Muzeum Początków Państwa Polskiego.

W powiecie gnieźnieńskim Państwowa Straż Pożarna odebrała ponad 1,2 tys. zgłoszeń. 

PAP/http://karmel.gniezno.pl

Warto poczytać

 1. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 2. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 3. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 4. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 5. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 6. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook