Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

12.12.2017
1270swop
Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy w 2018 r. dziękować za ludzi Kościoła, którzy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości - zapowiedział we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego w tej świątyni.

Kard. Nycz spotkał się we wtorek z wiernymi archidiecezji warszawskiej oraz darczyńcami Świątyni Opatrzności Bożej.

Jak zaznaczył hierarcha, najważniejszym celem tego miejsca jest "prowadzenie ludzi do Boga". "Celem tego miejsca jest to, co służy wierze - a więc kultura, ta w najwyższym wydaniu. Ostatni rok funkcjonowania tego miejsca to znakomicie potwierdził, zarówno w wymiarze kulturalnym, ale także liturgicznym" - zaznaczył metropolita warszawski.

Kard. Nycz przypomniał, że w znajdującym się na terenie Świątyni Opatrzności Bożej Panteonie Wielkich Polaków upamiętnione zostały osoby zasłużone dla historii Polski. Zaznaczył, że powstaje tu także muzeum papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

"W tym roku, który nadchodzi, czekają nas także w tym miejscu ważne uroczystości, do których organizowania wszystkich zapraszam" - zapowiedział kard. Nycz. Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o Święto Dziękczynienia, które odbędzie się 3 czerwca 2018 r.

"Będzie ono mocno nastawione na dziękczynienie za 100 lat odzyskania niepodległości po długim, mrocznym okresie rozbiorów.  Chcemy pokazać rolę, jaką w odzyskaniu niepodległości odegrali różni ludzie i za to podziękować. Chcemy, nie wyodrębniając się z innych, całorocznych uroczystości, bardzo mocno podziękować za ludzi Kościoła, którzy w czasach rozbiorów, na przełomie XIX i XX w., i w całym wieku XVIII, odegrali ogromną rolę u początków Polski wolnej, a także w jej odzyskaniu. I mam na myśli ludzi Kościoła wszystkich: biskupów, kapłanów i przede wszystkim ludzi świeckich - wielkich katolików, którzy budowali wolność polską" - podkreślił kard. Nycz.

Zdaniem hierarchy, świątynia ma ukazać "wkład Kościoła" w odzyskanie niepodległości. Dodał, że Kościół będzie także aktywnie uczestniczył w głównych uroczystościach rocznicowych, zaplanowanych na 11 listopada.

Jak zaznaczył proboszcz parafii Opatrzności Bożej i kustosz powstającego tu sanktuarium, ks. Tadeusz Aleksandrowicz, najważniejszymi wydarzeniami, które miały miejsce w świątyni w mijającym roku, były Święto Dziękczynienia i Święto Niepodległości.

"Ta świątynia to jedno wielkie +dziękuję+, przez które chcemy uaktywnić na całą naszą ojczyznę. Dlatego Święto Dziękczynienia to zdecydowanie najmocniejsze wydarzenie. W Święto Niepodległości gromadzimy ludzi wokół idei patriotyzmu i dziękczynienia za ojczyznę" - wyjaśnił.

Przypomniał, że w ostatnim czasie do Świątyni Opatrzności Bożej przeniesiona została Brama Miłosierdzia - oryginalna brama, przez którą przechodził papież Franciszek wraz z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie.

Decyzję o wzniesieniu w Warszawie świątyni Świętej Bożej Opatrzności podjął Sejm Wielki w 1791 r., dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Świątynia miała stanowić wotum narodu za wyzwolenie się spod wpływów obcych mocarstw. Król Stanisław August Poniatowski planował wybudowanie kościoła na skarpie nad wąwozem Agrykola, naprzeciwko Zamku Ujazdowskiego.

Do zobowiązania Sejmu Czteroletniego powrócono trzy lata po odzyskaniu niepodległości - sejmową uchwałą z 17 marca 1921 r. Tym razem świątynia miała powstać na Polu Mokotowskim - jednak do 1939 r. zdołano jedynie przygotować plac pod budowę. Wybuch wojny i okupacja hitlerowska, a później niechęć władz komunistycznych udaremniły realizację projektu na kilkadziesiąt lat.

Po 1989 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp wystąpił z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia świątyni podczas obchodów 400-lecia stołeczności Warszawy w 1996 roku. Inicjatywę poparły Sejm, Senat, Rada Warszawy i samorządy innych miast. Dwa lata później powołano Fundację Budowy Świątyni Opatrzności Bożej, a w 1999 r. ogłoszono konkurs architektoniczny. Budowę rozpoczęto w 2002 r. jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności". Ostatecznie kościół wzniesiono na Polach Wilanowskich i otwarto 11 listopada 2016 r.

(PAP)

autor: Iwona Żurek

fot. parafiaopatrznoscibozej.pl

 

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 7. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook