Jedynie prawda jest ciekawa


M. Kanownik: "Musimy utrudnić oszustom funkcjonowanie na rynku"

18.07.2017

- Należy tworzyć cały szereg czynności, które będą niwelować ryzyko wejścia w transakcję z nieuczciwym kontrahentem - ocenił w Wywiadzie Gospodarczym telewizji wpolsce.pl prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, Michał Kanownik

M. Kanownik odniósł się do problemów przedsiębiorców z weryfikacją całego łańcucha dostaw. Według niego "dziś przedsiębiorca co najwyżej może spróbować zweryfikować swojego pierwszego kontrahenta i dostawcę, ale nawet to jest ograniczone - może sprawdzić tylko czy ma biura, sekretarkę itd. Nie ma możliwości, ale też czasu na bycie detektywem". Zauważył też, że ustawa o VAT nakłada na przedsiębiorce obowiązek weryfikowania kontrahentów w całym cyklu łańcucha dystrybucyjnego. - Jeśli gdzieś znajdzie się oszust podatkowy, czy nieuczciwy przedsiębiorca, to odpowiedzialność poniesie też ten uczciwy. To jest niezdrowa sytuacja, to zadanie powinno być wykonywane przez administrację skarbową. - powiedział.

Odpowiadając na problem dotyczący tego, że najczęściej oszusta można zdiagnozować już post factum, zauważył że należy „tworzyć cały szereg czynności, które będą niwelować ryzyko wejścia w transakcję z nieuczciwym kontrahentem." – Musimy utrudnić oszustom funkcjonowanie na rynku jako pozornie uczciwe podmioty – powiedział.

M. Kanownik zauważył, że przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju kodeks dobrych praktyk kontrolnych jest dobrym posunięciem. - Mogę bić brawo i mówić nareszcie. Apelowaliśmy o ten ruch ministerstwa od roku i cieszymy się, że uznano to za dobry pomysł. Ważne żeby te dobre praktyki działały dwustronnie, żeby były wskazówką dla przedsiębiorcy i kontroli skarbowej – stwierdził. – Szykujemy własne propozycje w tej sprawie jako branża która od 2012 aktywnie apeluje o uszczelnienie systemu VAT-owego. Mamy nadzieję że te propozycje zostaną uwzględnione w Kodeksie Dobrych Praktyk – dodał wskazując, że propozycje będą dotyczyły nie nakładania na przedsiębiorcę zbyt wygórowanych żądań. „Mniej czasu i energii na analizowanie swojego ryzyka, a więcej na działalność gospodarczą” - podsumował.

Odpowiadając na pytanie dotyczące oszustów, zauważył że „oszust podatkowy to element bardzo dobrze zorganizowanego systemu wyłudzania VAT i innych podatków.” - Od strony formalnej dokumentowej jest w stanie bardzo dobrze przygotować się d tego żeby wyglądać na uczciwego podatnika. Trzeba być bardzo czujnym i elastycznie podchodzić do tego kodeksu, może nawet w przyszłości rozszerzyć o nowe elementy żeby to oszust gonił za nowymi zmianami, a nie odwrotnie - dodał.

Czy kodeks i wprowadzany przez ministerstwo „Split Payment” - wdrożenie podzielnej płatności za towar oraz za podatek VAT, będą razem współgrać? - To się uzupełnia – przekonywał Kanownik. - KDP, jest potrzebny na już i mam nadzieję że wkrótce powstanie. Split payment świetnie go uzupełni. Zakładam że po wejściu w życie to ta ustawa stanie się głównym narzędziem weryfikacyjnym co do tego, czy ja mogę handlować z daną osobą, czy nie - dodał zauważając, że ustawa powinna wejść w życie już 1 stycznia 2018 roku.

Jak dodał M. Kanownik, w przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań punktowych, wprowadzenie tzw "split payment" będzie zmianą systemową. Według niego, fakt że Polska będzie prekursorem takiego rozwiązania, nie stanowi problemu. - Jeżeli Europa Zachodnia nie stosuje tego systemu i ma cały czas problem z karuzelami vatowymi, to być może nie warto czekać na nich, ale być pionierem rozwiązań, niech oni uczą się od nas – zauważył. - Nie widzę na rynku lepszego, bardziej kompleksowego, systemowego rozwiązania, które radziłoby sobie z wyłudzeniami – stwierdził.

Jak dodał prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, do projektu można mieć wiele wątpliwości, jednak jest on „głęboko przekonany że warto ponieść koszt tego rozwiązania żeby rozwiązać ryzyko wpadnięcia w karuzelę przez przedsiębiorcę.”- Nie boję się o przedsiębiorców, natomiast o to, czy banki będą zdolne w dniu wejścia w życie ustawy zapewnić żeby przedsiębiorca ma konto VAT-owe. To jest największe wyzwanie w tym systemie. Nie tyle boję się tego systemu, mam wątpliwości co do tego jak to będzie funkcjonowało w praktyce - przekonywał.

Od wielu lat powtarzam, że oszustwa podatkowe na vat, cit, pit, każdym podatku, biją bardzo mocno w budżet państwa, ale w równym stopniu uderzają w uczciwe przedsiębiorstwa, które nie mogą konkurować z oszustami, bo ci będą tańsi i szybsi. Jest zbieżność interesów pomiędzy przedsiębiorcami i budżetem państwa - podsumował.

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook