Jedynie prawda jest ciekawa


Kania: obecność obcego kapitału w mediach jest bardzo groźna

31.08.2017

Obecność obcego kapitału w mediach jest bardzo groźna z tego względu, że jest realizowany interes właściciela - powiedziała PAP redaktor naczelna Telewizji Republika Dorota Kania. Podkreśliła, że kluczową sprawą jest uchwalenie ustawy o dekoncentracji mediów.

- Obecność obcego kapitału w mediach jest bardzo groźna - uważa Dorota Kania. Podkreśliła, że w tym przypadku realizowany jest tylko interes właściciela.

- To nie jest tak, że właściciel działający w innym kraju będzie respektował, czy realizował interes, który jest interesem danego kraju, tylko będzie zawsze realizował swój własny interes - zaznaczyła.

Dziennikarka uważa, że niemieckie koncerny realizują w Polsce swój własny program. - To nie jest tak, że to jest program rozpisany na rok, dwa, czy trzy. To bardzo dobrze widać po segmencie prasowym. Początkowo były wykupowane małe udziały, później w całości były przejmowane gazety, były tworzone całe koncerny prasowe - zauważyła.

- Kluczową sprawą jest więc uchwalenie ustawy o dekoncentracji mediów - podkreśliła Kania.

Oceniła też przyczyny obecnej sytuacji na polskim rynku prasowym. - Sytuacja jaką mamy w tej chwili na rynku prasowym spowodowały przede wszystkim zmiany, które mieliśmy po 1989 r. Była to sytuacja ekonomiczna, ale także polityczna - zauważyła Dorota Kania.

- Przypomnę tylko pierwszą Komisję Likwidacyjną RSW "Prasa Książka Ruch". Zasiadali w niej różni ludzie, ale m.in. zasiadał w niej również mało wtedy znany polityk Donald Tusk. To wtedy właśnie powstawały spółdzielnie dziennikarskie, wtedy dziennikarze chcieli przejąć te gazety, w których pracowali. Dla wielu dziennikarzy była to ogromna szansa. Bo wreszcie przestała to być gazeta partyjna, wreszcie matka partia, PZPR, przestała istnieć i nareszcie był powiew wolności - podkreśliła.

W ocenie dziennikarki, z powodu ówczesnej sytuacji ekonomicznej gazet nie udało się utrzymać, wpływ na to miała, między innymi sytuacja polityczna. - Politycy nie zapewnili odpowiedniej ochrony mediom - dodała redaktor naczelna Telewizji Republika.

Kania przekonywała, że również inne kraje dążą do tego, "aby media były narodowe".

- Wspomnę tu Węgry. Proszę spojrzeć na Francję, na prasę francuską, jak tam jest. Jeżeli chodzi o Hiszpanię bardzo podobnie. U Niemców nie ma w ogóle żadnego obcego kapitału. Tam są media wyłącznie niemieckie. Znana jest historia, jak chciał wejść obcy nadawca, bodajże amerykański, to były protesty społeczne. Niemcy nie chcieli żadnego obcego nadawcy, uważali, że media powinny być mediami narodowymi - zaznaczyła Kania.

PAP

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 7. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 8. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook