Jedynie prawda jest ciekawa


Kandydat KO na prezydenta Wrocławia chce budować „tolerancyjne miasto”. „Wielokulturowość nas wzbogaca”

16.09.2018
wroclaw16092018
Kandydat KO na prezydenta Wrocławia chce budować „tolerancyjne miasto”. „Wielokulturowość nas wzbogaca”

Chcemy, aby Wrocław był miastem bezpiecznym dla wszystkich cudzoziemców, którzy tutaj przyjeżdżają, miastem wolnym od ksenofobii i neonazizmu - oświadczył w niedzielę Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia.

Sutryk podkreślił, że wrocławską wspólnotę samorządową tworzą zarówno rdzenni mieszkańcy miasta jak i cudzoziemcy. "Naszym zadaniem jako władz samorządowych jest stwarzać im ku temu dobre warunki" - powiedział podczas konferencji prasowej na dziedzińcu wrocławskiej synagogi. W konferencji prasowej udział wzięli także obcokrajowcy mieszkający w mieście.

Kandydat zaznaczył, że od wielu lat robi to prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. "Prezydent bardzo wyraźnie mówi o tym, że dźwignią rozwojową dla Wrocławia, tym co to miasto popycha do przodu jest także otwartość, tolerancja, bo dzięki temu przyjeżdżają tutaj cudzoziemcy i razem z nami to miasto budują" - podkreślił Sutryk.

"Chcemy, żeby Wrocław był miastem bezpiecznym dla wszystkich cudzoziemców, którzy tutaj przyjeżdżają. Od lat budujemy otwarty, tolerancyjny Wrocław, brzydzący się ksenofobią i neonazizmem. Będziemy dalej walczyć wszystkimi dostępnymi środkami, aby akty napaści na cudzoziemców, przejawy ksenofobii nie miały miejsca" - zapowiedział.

Zwrócił uwagę, że we Wrocławiu obecnie mieszka ponad 100 tys. cudzoziemców. "Warto pamiętać, że w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się liczba mieszkańców na pobyt stały we Wrocławiu, w ciągu ostatnich pięciu lat dwukrotnie wzrosła też liczba studentów cudzoziemców. Stanowi to też dla naszej społeczności wrocławian gigantyczne wyzwanie" - zauważył Sutryk.

"Zależy nam na integracji, wzmacnianiu współpracy, abyśmy razem mogli budować wspólnotę samorządową" - mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia

Sutryk podkreślił, że jako prezydent Wrocławia położy nacisk na edukację międzykulturową. "Często z braku wiedzy biorą się pewne fobię, lęki. My chcemy o tej wielokulturowości, która nas wrocławianki i wrocławian wzbogaca mówić" - zadeklarował.

Start w wyborach prezydenckich we Wrocławiu oprócz Sutryka ogłosili dotychczas: posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka, Jerzy Michalak - kandydat Bezpartyjnego Ruchu Obywatelskiego Jerzego Michalaka, Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która wystartuje z komitetu "Wrocław dla wszystkich", Małgorzata Tracz z Partii Zieloni, Katarzyna Obara-Kowalska (Bezpartyjni). (PAP)

autor: Agata Tomczyńska


Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 5. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 6. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 7. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook