Jedynie prawda jest ciekawa


Kanclerz Austrii apeluje do Rosji o powrót do rozmów o Donbasie. „Oczekujemy bardzo wyraźnej reakcji na rosyjską agresję”

04.09.2018
kurz-25082018
Kanclerz Austrii apeluje do Rosji o powrót do rozmów o Donbasie. „Oczekujemy bardzo wyraźnej reakcji na rosyjską agresję”

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zaapelował do Rosji o powrót do rozmów o uregulowaniu sytuacji w Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa konflikt między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

Kurz, którego kraj sprawuje obecnie półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, złożył wizytę w Kijowie, gdzie przeprowadził rozmowy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

"Chciałbym zwrócić się do Rosji z apelem o powrót do stołu rozmów, gdyż jest to potrzebne, także w formacie normandzkim (Ukraina, Niemcy, Francja, Rosja). Nawet jeśli nie będzie wystarczających postępów, to należy rozmowy kontynuować, gdyż jest to jedyny format, który istnieje i jedyna możliwość, by znaleźć kiedykolwiek pokojowe rozwiązanie" - oświadczył po rozmowach.

Kurz podkreślił, że konflikt w Donbasie wywołuje poważne zaniepokojenie. "Mówię nie tylko jako kanclerz, ale i przewodniczący Rady UE, że oczekujemy bardzo wyraźnej reakcji na rosyjską agresję" - powiedział.

Prezydent Poroszenko na wspólnej konferencji prasowej z Kurzem po raz kolejny wezwał wspólnotę międzynarodową do wywierania nacisków na Rosję. "Rozumiemy, że żadne piłkarskie mistrzostwa świata, żadne wesela z kozakami nie mogą powstrzymać rosyjskiego agresora. Powinna być efektywna, skoordynowana pozycja, którą właśnie z panem kanclerzem prezentujemy" - podkreślił ukraiński prezydent.

Poroszenko odniósł się w ten sposób do obecności prezydenta Rosji Władimira Putina na weselu austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Putin przybył na nie wraz z 10-osobowym chórem Kozaków.

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 roku, gdy wspierani przez Rosję separatyści utworzyli w części obwodu donieckiego i ługańskiego dwie tzw. republiki ludowe. W wyniku walk zginęło tam dotychczas już ponad 10 tys. ludzi.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mobr/ mal/


Warto poczytać

 1. petru-vs-lubnauer-26092018 26.09.2018

  Hit! Petru ośmiesza Nowoczesną, a liderka partii prosi o wpłacanie pieniędzy na jej utrzymanie

  Iskrzy w obozie opozycji.Były lider Nowoczesnej nie ma zbyt dobrego zdania o swojej poprzedniej partii. Z kolei obecna szefowa ugrupowania ujawnia wygląd swoich relacji z Ryszardem Petru oraz zachęca do… wpłacania datków na partię

 2. ewa-kopacz-26092018 26.09.2018

  Czy Kaczyński ma się kogo bać? Zdaniem Ewy Kopacz w Polsce jest osoba potężniejsza od prezesa PiS

  Ewa Kopacz udzieliła ciekawego wywiadu dla portalu onet.pl. W pewnym momencie była premier Polski zaskoczyła uznając, że w partii PiS jest osoba z silniejszą pozycją od Jarosława Kaczyńskiego, która dzierży w Polsce pełnię władzy.

 3. Kaczynski130420182 26.09.2018

  Jarosław Kaczyński się nie oszczędza. Wiadomo, kiedy odbędzie się operacja prezesa PiS

  Jarosław Kaczyński wspiera jak może premiera Mateusza Morawieckiego w kampanii samorządowej. Pomimo problemów z chorym kolanem, prezes Prawa i Sprawiedliwości wcale nie oszczędza się i pomaga szefowi rady ministrów podczas podróży po Polsce

 4. morawiecki03022018 26.09.2018

  Premier celnie podsumował stan opozycji w Polsce. Co Morawiecki sądzi o działalności totalnych?

  Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla dziennikarzy „Super Expressu”. Premier mówił m.in. o programie rządu PiS dla rolników, o niedawnym spotkaniu z sędzią Małgorzatą Gersdorf oraz reformie sądownictwa, a także o stanie opozycji w Polsce

 5. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 6. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 7. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 8. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook