Jedynie prawda jest ciekawa


List Kaczyńskiego: Ziobryści winni porażki

20.11.2011

Jarosław Kaczyński napisał do działaczy Prawa i Sprawiedliwości list z analizą przyczyn wyborczej porażki. Jako winnych słabego wyniku partii wskazuje „Ziobrystów”, którzy mieli dążyć do przegranej PiS.

„Rzeczpospolita”, która jako pierwsza poinformowała o liście, wskazuje, że prezes Prawa i Sprawiedliwości wysłał list tydzień przed Radą Polityczną PiS, na której odbędzie się dyskusja m.in. o przyczynach porażki wyborczej.

Winą za nią Kaczyński obarcza wykluczonych niedawno z partii europosłów. Wskazuje, że Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski już w kampanii działali na szkodę partii. - Poszukiwano sytuacji konfliktowych w poszczególnych okręgach, by wykorzystać je do budowania swojej grupy. – uważa prezes PiS. O posłach, którzy założyli klub Solidarna Polska, pisze: - Bardzo znamienne jest też poparcie, jakiego powołanemu przez rozłamowców klubowi udzielił na posiedzeniu konwentu seniorów Palikot. Podobnego argumentu Kaczyński używał, gdy zwolennicy usuniętej z PiS Joanny Kluzik-Rostkowskiej zakładali klub PJN.

Lider PiS twierdzi też, że do niższego o ok. 3-5 pkt proc. wyniku przyczyniły się błędy popełnione w ostatnim tygodniu kampanii. Zalicza do nich zbyt późną odpowiedź na spot PO „oni pójdą głosować” wskazujący na kiboli jako sympatyków PiS. Na minus zalicza też „dyskusję o Angeli Merkel, i opóźnioną odpowiedź na łatwy do przewidzenia atak”.

Chodzi o awanturę wokół wydanej tuż przed wyborami książki „Polska naszych marzeń”. Kaczyński napisał w niej, że wybór na kanclerz Niemiec Angeli Merkel nie był przypadkowy, co wywołało medialną burzę w Polsce i Niemczech.

Zdaniem lidera Prawa i Sprawiedliwości porażek polskiej prawicy należy upatrywać również w „syndromie lat 90-tych”. Czyli nadmiernej ambicji polityków prawicy stojących niekiedy na czele marginalnych ugrupowań. Przekonuje jednak, że PiS może wygrywać, o ile partia będzie skonsolidowana.

Wysłanie listu do członków partii, wyjaśniał rzecznik PiS Adam Hofman: – Media w swoim przekazie zniekształcają nie tylko wizerunek PiS, ale również to co dzieje się w partii. Dlatego prezes uznał, że musi członkom PiS  przedstawić jak sprawy wyglądają.

Zbigniew Ziobro w rozmowie z „Rzeczpospolitą”: – Z wieloma ocenami dotyczącymi sytuacji politycznej Polski w ostatnich latach się zgadzam. List ten jednak jest pozbawiony głębszej refleksji prezesa Jarosława Kaczyńskiego na temat istotnych błędów, które przyczyniły się do kolejnych sześciu już porażek wyborczych PiS.

– Bez tego wnioski zaprezentowane w liście prowadzą na manowce i nie dają recepty na zwycięstwo w kolejnych wyborach – powiedział lider Solidarnej Polski.

rp.pl 

[fot. PAP / Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 5. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 6. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 7. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

 8. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook