Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Żyjemy w królestwie kłamstwa!

25.01.2014

Sprawa równości praw jest w centrum naszych programów i naszego myślenia o Polsce - przekonywał Jarosław Kaczyński podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości "Jedna Polska", która odbyła się w Przysusze.

Politycy PiS podsumowali tym samym objazd kraju, podczas którego dotarli do 314 powiatów, odbywając rozmowy z mieszkańcami Polski. Kaczyński podczas swojego przemówienia podkreślał, że sformułowanie "Jedna Polska" odnosi się właśnie do równych szans wszystkich regionów kraju: - Chodzi o coś innego niż tylko jedność na mapie – chodzi o taki kształt naszego życia społecznego, który powoduje, że wszyscy Polacy będą mieli równe prawa – i to nie tylko te, skądinąd bardzo ważne, zapisane w konstytucji i ustawach. Chodzi także o te prawa realne, te prawa, które można określić najprościej jako równe szanse. Niezależnie od tego, gdzie się urodził, w jakiej grupie społecznej i regionie. Równe prawa, równe szanse. To kwestia niesłychanie ważna, podstawowa, fundamentalna - tłumaczył polityk.

Szef największej partii opozycyjnej mówił, że był pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczył w czasie tych podróży: energii Polaków, ale także barier rozwoju:- Chciałem podkreślić bardzo mocno, że to sprawa fundamentalna nie tylko z punktu widzenia jednostek – oczywiście zawsze chodzi o pojedynczych ludzi, ale także o wspólnotę, naród. Siła narodu, nasze bogactwo to przede wszystkim ludzie. To w ludziach jest to, co może zapewnić nam przyszłość. Wszelkie bariery rozwoju: tego indywidualnego, ale i grupowego, godzą zarówno w jednostki, jak i małe grupy społeczne, lokalne, regionalne i wreszcie w naród jako całość. Godzą w naszą przyszłość i dlatego muszą być zniesione!- mówił oklaskiwany przez salę.

Kaczyński zwrócił również uwagę na to, że takie spotkania z mieszkańcami Polski - także tej lokalnej - są obowiązkiem każdego szanującego się polityka:-Objazd po Polsce miał temu służyć. Jest taki obowiązek polityków, który można określić najprościej jako obowiązek spotkania, obowiązek rozmowy i dialogu. Bez wypełniania tego obowiązku, uczciwej polityki nie ma. Bo z ludźmi, obywatelami trzeba rozmawiać! Jeśli się tego nie robi, to się nie widzi problemów. Chcieliśmy ten obowiązek, po raz kolejny zresztą, wypełnić. Wydaje mi się, żeśmy wypełnili - stwierdził prezes PiS, dziękując działaczom partii za pomoc w tym objeździe.

I dodawał:-To była wyprawa do tych i rozmowa z tymi, którzy tego bardzo potrzebują. Zdobyta dzięki niej wiedza jest fundamentem czegoś niesłychanie ważnego; fundamentem uczciwej polityki. Uczciwy polityk musi rozmawiać, wchodzić w dialog, a uczciwa polityka, zmierzająca do realizacji zasady równości, to przecież inaczej polityka pro publico bono! Polityka dla dobra publicznego! - podkreślał.

Kaczyński mówił także sporo o różnorodności regionów Polski, co - w jego optyce - jest wielkim sukcesem Polski i przejawem piękna ojczyzny:-Chciałem powiedzieć także coś, co odnosi się do tej podróży. Ona była nie tylko ważna, pouczająca, ale także piękna. Bo piękna jest Polska! Jest jedna, ale różnorodna: i pod względem krajobrazu, architektury, obyczajów i w jakimś sensie języka, różnego rodzaju odmiennych sposobów życia. Ta różnorodność jest naszym bogactwem, pięknem i chociaż podróżujemy po Polsce od tylu lat, to zetknięcie z tym jeszcze raz było dla nas bardzo ważne- przekonywał.

Dodał jednak, że obok piękna, które zobaczył i energii, której mógł doświadczyć, spotykał się z wieloma trudnościami, za które - w jego opinii - odpowiedzialny jest obecny rząd.Żyjemy w królestwie kłamstwa – spójrzmy, co dzieje się w mediach głównego nurtu. Mimo wszystko dziesiątki tysięcy, miliony Polaków wiedzą, jak jest i nie dają się oszukać. To naprawdę źródło naszej nadziei, satysfakcji i siły. Po tych spotkaniach jesteśmy po prostu silniejsi! (...) Ta podróż miała swoją inną twarz – z wyjątkami dobrze rządzonych miejsc – słyszeliśmy tę samą wypowiedź o bezrobociu, zakładach pracy w likwidacji, o tych, które mają być zlikwidowane. O likwidowanych szkołach, oddziałach szpitalnych, komisariatach, bibliotekach, połączeniach komunikacyjnych, domach kultury. O zwijaniu się państwa, które na powiatowym poziomie przestaje wypełniać swoje podstawowe obowiązki- mówił Kaczyński.

I dodawał:-Muszę powtórzyć pytanie, które stało się znane w naszym kraju, a jego autor stał się ofiarą prześladowań: -Jak żyć?! To pytanie jeszcze dalej idące: nie jak żyć, ale jak przeżyć? Jak kupić lekarstwa?- opisywał prezes PiS.

Przy okazji mocno skrytykował rząd PO-PSL:-Czy dzisiejsza władza to widzi? Czy to widać zza szyb limuzyn, czy to widać zza butelek znakomitych win i koniaków? Czy to widać zza dymu cygar? Tego stamtąd nie widać. Ta Polska jest z punktu widzenia dzisiaj rządzących non est, oni wymyślili sobie teorię rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego, gdzie Polska 2/3 Polaków niemalże nie istnieje. Odrzucamy tę teorię – jedyna właściwa metoda i kierunek to rozwój zrównoważony, który pozwoli wykorzystać nasz potencjał. Nie jest on już taki mały, są środki europejskie po to, by relacje PKB na głowę i relacje szans wyrównywać - tłumaczył były premier.

Kaczyński mówił również o nieskutecznym wykorzystaniu środków europejskich:-Spójrzcie państwo, jak wykorzystywane są środki europejskie – owszem, tam gdzie jest dobra władza samorządowa, coś z tego jest. Tu w Przysusze mamy tego przykład. Ale ile środków zostało zmarnowanych, ile środków poszło „na mieszkania w Barcelonie” albo najnowocześniejsze audi? Ile tego rodzaju pieniędzy zostało zmarnowane? Ilu ludzi dzisiaj w Polsce na wzór komunistycznych dygnitarzy i ich dzieci, mówi, że „myśmy już sobie Europę zbudowali”... Tak, ci z legitymacjami partyjnymi zbudowali, ale nie dla Polski, tylko dla siebie. Oni mają zieloną wyspę-- ubolewał prezes PiS.

I zapewniał, że jego ugrupowanie w połowie lutego przedstawi program, "z którym PiS pójdzie do wyborów", a który weźmie pod uwagę likwidację opisanych problemów:- Nasz kraj potrzebuje wielkiego programu – mamy potencjał, środki europejskie, ale mamy nieporównywanie więcej środków własnych. Mamy pomysły odnoszące się do polityki prorodzinnej. (...) Przy wszystkich ograniczeniach i fikcjach demokracji mamy potężną broń: kartkę wyborczą. Musimy jej użyć i dopilnować, żeby te najbliższe wybory europejskie, super ważne samorządowe i parlamentarne zostały przeprowadzone w sposób uczciwy – bo różnie z tym bywało- stwierdził.

Kończąc swoje przemówienie, zaapelował do polityków PiS o determinację w walce wyborczej i zaangażowanie w przekonywanie obywateli do zmiany w polskiej w polityce:-Musimy zrzucić ten worek kamieni, który mamy na plecach i pójść szybko i do góry. Od 1989 roku tak złego rządu jak ten jeszcze nie mieliśmy, ale będziemy mieli lepszy. I to już niedługo. Zwyciężymy! - zakończył Kaczyński.

svl

[fot. PAP/ Michał Walczak]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook