Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Zachowanie opozycji przekracza rozmiary zwykłego nadużycia

15.02.2017

BOR wymaga głębokiej reformy, bo w tej instytucji, jak i w całym aparacie państwowym mamy dziś zdecydowanie zbyt niski stopień dyscypliny i tę dyscyplinę trzeba podnieść - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP 3 Bydgoszcz nadanym we wtorek.

Kaczyński zaznaczył, że nie nawiązuje przy tym do wypadku z udziałem premier Beaty Szydło. Jego zdaniem wypadek zdarzył się wskutek przypadku, a nie intencjonalnego działania młodego człowieka kierującego fiatem seicento. "Mieliśmy do czynienia z pewną ilością przypadków. 

Trzeba z tego wyciągać wnioski w szkoleniu. Trzeba być może wcielić w życie program, który mieliśmy już dawno na początku tego rządu, a właściwie jeszcze wcześniej - kiedy partia przygotowywała się do przejęcia władzy, tzn. program głębokiej reformy BOR-u" - mówił polityk. 

Prezes PiS zwrócił uwagę, że w przypadku BOR zdarzały się wypadki, zarówno przypadkowe, jak i nieprzypadkowe. "Przecież były takie sprawy, jak nadużycie alkoholu, były także wypadki ze skutkiem śmiertelnym dla funkcjonariuszy BOR" - dodał. 

Zdaniem Kaczyńskiego "swego rodzaju wsparcie opozycji dla młodego człowieka, który przyczynił się do tego wydarzenia (wypadek premier - PAP) jest już czymś, co przekracza rozmiary zwykłego nadużycia. To może być traktowane jako wręcz wezwanie do tego, żeby tego rodzaju zdarzenia miały charakter nieprzypadkowy" - wskazał. Lider PiS - odnosząc się do zapowiedzi wniosku o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka w związku z wypadkiem premier - powiedział, że "jest to przedsięwzięcie o charakterze propagandowym". 

"Na pewno ten wniosek nie zostanie uchwalony. Minister Błaszczak należy do najlepszych ministrów tego rządu, ciężko pracuje i skutecznie pracuje. A to, że zastał stan bardzo niedobry - i to mający swoje źródło zarówno w ośmiu latach rządów PO-PSL, ale także mający źródła dużo głębsze, bo rozkład aparatu państwowego zaczął się jeszcze w latach 70. - to powoduje, że wyniki będą przychodziły z czasem. 

Na pewno będą przychodziły, bo to bardzo dobry minister" - podkreślił. Kaczyński w wywiadzie mówił też, że reforma sądownictwa jest wielką potrzebą Polski. "Kiedy jeździłem po Polsce na spotkania otwarte - miałem ich w życiu bardzo wiele - to dwie sprawy wywoływały zawsze aplauz sali, oklaski, często wręcz owacje, to znaczy krytyka sądów i sprawa emerytur. (...) 

Reforma sądownictwa to pewnie proces długotrwały, ale będziemy musieli to zrobić, bo po prostu z takim sądownictwem Polska daleko nie zajedzie" - mówił prezes PiS. Kaczyński powtórzył też, że Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić od najbliższych wyborów zakaz sprawowania funkcji prezydentów miast, burmistrzów i wójtów dłużej niż przez dwie kadencje. 

"My to zaproponujemy, na pewno będzie to uchwalone. Tylko jest pytanie o decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Nie potrafię powiedzieć, jaka będzie ta decyzja. Natomiast jestem przekonamy, że przedstawiciele kierownictwa Sejmu, marszałka Sejmu, będą twardo bronić tego przed TK, ale decyzja będzie należała do Trybunału" - przyznał. 

W opinii prezesa PiS w samorządach jest dużo władzy i ona w ogromnej mierze jest poza jakąkolwiek kontrolą. "Władza prezydentów, burmistrzów i wójtów jest bardzo słabo kontrolowana przez rady i faktycznie niekontrolowana przez państwo, czyli wojewodów. (...) 

W Polsce stworzono taką swoistą ideologię i pewna część naszych obywateli w to uwierzyła, że władza rządowa jest zła z natury rzeczy, ale władza samorządowa z natury rzeczy jest dobra. Władza rządowa czasem jest dobra, a czasem zła. To samo dotyczy władzy samorządowej" - wskazał. Kaczyński udzielił wywiadu TVP 3 Bydgoszcz w poniedziałek, przy okazji spotkania z działaczami partii z regionu kujawsko-pomorskiego. 


wkt/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 2. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 3. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 4. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 5. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 6. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 7. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 8. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook