Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Ten rząd trzeba szybko zmienić

07.10.2012

Prezes PiS Jarosław Kaczyński chce jak najszybciej odsunąć od władzy gabinet Donalda Tuska. O poparciu dla kandydatury prof. Glińskiego będzie niebawem rozmawiał z liderem PSL - Waldemarem Pawlakiem.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada, że będzie forsował kandydaturę Piotra Glińskiego na premiera. I to nie raz. Jeśli wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu upadnie, jego partia i tak będzie zgłaszać kolejne takie wnioski - zadeklarował.

Kaczyński podczas otwartego spotkania z mieszkańcami w Olsztynie przekonywał o potrzebie powołania
rządu pozaparlamentarnego jako rozwiązania na kryzys. Jego zdaniem inicjatywa złożenia wniosku o
konstruktywne wotum nieufności i wysunięcie "neutralnego kandydata" na premiera może zyskać poparcie posłów innych ugrupowań, którzy "kierują się motywacjami patriotycznymi".

Prezes PiS przekonywał, że kandydat jego partii na szefa rządu, prof. Piotr Gliński, jest osobą kompetentną, bo w pracy naukowej zajmował się kształtem życia publicznego w Polsce. "Będziemy go forsować twardo, niezależnie od tego, że tak jak się spodziewaliśmy, usłyszeliśmy teraz ze wszystkich stron: nie" - powiedział Kaczyński.

Dodał, że po głosowaniu każdy z posłów z partii "formalnie opozycyjnych", który nie poprze konstruktywnego wotum nieufności, będzie osobiście obciążony odpowiedzialnością za działania obecnego rządu. "Jeżeli nie poprze tego, to będzie można pod jego biurem poselskim postawić pikietę i powiedzieć: pan odpowiada za to, że mamy takie rządy" - powiedział prezes PiS.

Kaczyński zapowiedział, że jeśli inicjatywa PiS nie uzyska ustawowej większości w Sejmie, to jego partia będzie powtarzać takie próby. "Jeżeli nawet za pierwszym razem się nie uda, to my jako duża partia możemy zgłaszać ten wniosek o wotum nieufności raz za razem" - ocenił.

Kaczyński potwierdził, że w najbliższych dniach spotka się z prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem, który zapowiadał, że wystąpi do liderów parlamentarnych z propozycją rozmowy o gospodarce, sprawach społecznych i rolnictwie.

Prezes PiS nie chciał jednak ujawniać terminu i szczegółów tego spotkania. Zapowiedział jedynie, że zamierza rozmawiać o poparciu dla Glińskiego. "Będziemy też chcieli zbadać, czy pewnych spraw związanych z funkcjonowaniem demokracji w parlamencie, czy sferami życia społecznego i gospodarczego, które są przedmiotem zainteresowania PSL, ale i naszego, nie można jednak załatwić w sposób, który nie będzie tym sferom zagrażał" - powiedział.

Kaczyński ocenił, że decyzja ministra Jarosława Gowina o reorganizacji 79 sądów jest "przedsięwzięciem skrajnie szkodliwym" i oznacza "zwijanie państwa" z mniejszych miast. "Całkowicie jestem w tej sprawie po stronie PSL i gdybyśmy doszli do władzy, to byśmy na pewno tę decyzję wycofali" - oświadczył.Resort sprawiedliwości ogłosił w sobotę, że minister Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Według wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka taka decyzja jest błędem. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

PAP/ ansa

[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 2. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 3. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 4. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 5. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 6. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 7. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 8. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook