Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: rząd chce ograniczenia suwerenności

10.12.2011

Jarosław Kaczyński stanowczo krytykuje decyzje rządu, dotyczące nowych rozwiązań kryzysowych UE. "Próba racjonalizacji tych decyzji jest możliwa tylko wówczas, gdy odwołamy się do interesów czysto osobistych, do perspektywy osobistych karier w ramach UE" - podkreśla prezes PiS.

- Obecny rząd podjął decyzję o daleko idących skutkach. (…) Mamy ograniczyć w bardzo istotnym stopniu naszą suwerenność i to w tych punktach, które są dla demokracji bardzo ważne - mówił podczas konferencji prasowej, podkreślając, że deycyzje rządu naruszają fundamenty demojracji.

- Jeśli spojrzeć na dzieje europejskiej i światowej demokracji, to była ona budowana wokół sporu między władcą a jego poddanymi o podatki. Wokół tego budowano mechanizmy demokratyczne, związane ze wczesnym parlamentaryzmem, który dojrzewał i doprowadził do powstania mechanizmów demokracji, które funkcjonują dzisiaj.

Ten obszar ma być dzisiaj poddany szczególnej kontroli, kontroli zewnętrznej wobec poszczególnych państw; kontroli, której charakter nie jest jeszcze dziś określony, bo umowa nie jest jeszcze formą traktatu, tylko umową dodatkową. Powstaje pytanie kto w gruncie rzeczy ma kontrolować.

Szef PiS podkreślił stanowczo, że mamy do czynienia z daleko idącą próba ograniczenia suwerenności i demokracji Polski.

- Nasz status obywateli, przy przyjęciu tego rodzaju regulacji, będzie statusem znacznie słabszym niż dotychczas. Wpływ naszego głosu jako wyborców będzie ograniczony i korygowany przez czynnik zewnętrzny.

Prawo i Sprawiedliwość skierowało uwagę na konsekwencje finansowe podjętych przez rząd decyzji:

- Wejście do tej umowy będzie nakładało na nas obowiązki o charakterze finansowym. Będziemy płacić za obecność w tej nieokreślonej jeszcze strefie. Będzie to opłata suta.

Nie można jej jeszcze określić, ale jeśli ma to być 50 mld euro w ramach tych 200 zapewnionych dla państw bankrutujących, to nasz udział, gdyby go liczyć na podstawie ludności kraju, byłby udziałem bardzo poważnym.

Można przypuścić, na podstawie oświadczeń Banku Narodowego które zostały złożone, iż zasobem do którego mamy się odwołać jest rezerwa dewizowa BN. Te 74 mld euro, które w tym zasobie w tej chwili mamy. Dotychczas przyjmowaliśmy zasadę, że ten zasób jest nienaruszalny, nawet jeśli chodziłoby o podjęcie ważnych z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki przedsięwzięć. Dziś mamy ten zasób naruszyć po to, żeby sfinansować znacznie bogatszych od nas.

Jarosław Kaczyński zaznacza, że nowe rozwiązania sprawią, że będziemy w UE obserwatorami pozbawionymi prawa do zabrania decydującego głosu, lecz obciążonymi wysokimi zobowiązaniami finansowymi:

- Mamy więc wejść do grupy, w której będziemy obserwatorem, bez głosu decydującego za ogromną cenę polityczną, odnoszącą się do wartości fundamentalnych dla naszego bytu narodowego, charakteru naszego państwa i dla naszego statusu, jako obywateli.

Jest tu też zobowiązanie do względnie szybkiego wejścia do strefy euro. Dal takiego kraju jak nasz oznacza to daleko idące zagrożenia.

Kaczyński przypomniał również wystąpienie min. Sikorskiego w Berlinie, podczas którego gotowość do podporządkowania się Niemcom została sformułowana wprost: „Bądźcie naszymi przywódcami”

Prezes PiS stanowczo podkreślił, że stanowisko rządu jest sprzeczne z interesem narodowym Polski, a decyzje zostały spowodowane partykularnym interesem decydentów:

- Próba racjonalizacji tych decyzji jest możliwa tylko wówczas, gdy odwołamy się do interesów czysto osobistych, jeśli odwołamy się do perspektywy osobistych karier w ramach UE, bo żadne rozumowanie, które odnosi się do interesu narodowego tego rodzaju decyzji uzasadnić nie może.

Prawo i Sprawiedliwość oświadczyło, że nie zamierza przyjąć zaproponowanych rozwiązań, jeśli nie zostaną przeprowadzone na drodze konstytucyjnych procedur.

- To sytuacja, której określenie jako niepokojąca jest łagodne. Ma ona wymiar także konstytucyjny. Nie ma żadnej możliwości przyjęcia tego rodzaju rozwiązań, niż tylko poprzez zastosowanie art. 92 Konstytucji a więc poprzez odwołanie się do większości 2/3 parlamentu.

PiKa

[fot. PAP / B. Zborowski]

Warto poczytać

 1. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 2. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 3. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 4. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 5. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 6. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 7. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 8. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook