Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Polska wzięła się z odwagi i determinacji

11.11.2016

Prezes Prawa i Sprawiedliwości przemawiał przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

„Jutro 11 listopada, 98. rocznica odzyskania niepodległości. Odzyskanie niepodległości to data szczególna w przeszło 1000-letniej historii Polski to jedna z dat najważniejszych. (…) Ta data ma charakter symbolicznych – chodzi o przypomnienie dni listopadowych, kiedy finalizował się trwający od 2 lat już proces tworzenia niepodległego państwa polskiego” — przypomniał Jarosław Kaczyński, który przemawiał przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie z okazji wigilii Święta Niepodległości.

„Można powiedzieć, że nasza niepodległość nie wzięła się znikąd. (…) Polska wzięła się z determinacji, odwagi, wojowników i żołnierzy, którzy byli gotowi poświęcić dla Polski życie i bardzo często je poświęcali. Wzięła się z pracy tych, którzy budowali koncepcje polityczne i analizując rzeczywistość potrafili przewidzieć bieg wydarzeń. To oni stworzyli podstawę tego, co działo się między 1916 a 1918 rokiem” — podkreślał prezes PiS.

„Choć spierały się różne koncepcje, to zwyciężała ta, która mówiła, że nie możemy zdawać się na nikogo innego, że musimy działać sami. (…) Stoję pod pomnikiem człowieka, który był tej koncepcji głównym przedstawicielem. (…) Pod pomnikiem twórcy polskiej niepodległości Józefa Piłsudskiego” — mówił Kaczyński.

„Nie ma wspólnoty bez pamięci. Kto nie ma przeszłości, nie ma też przyszłości. To słowa prymasa Wyszyńskiego” — zaznaczył polityk.

„Pamiętajmy, za 2 lata będziemy obchodzić stulecie. Stulecie polskiej niepodległości, ale musimy też pamiętać, że spośród tych 100 lat – 50 przeżyliśmy w sytuacji, której nie można uznać za wolność” — podkreślił prezes PiS.

„Musimy pamiętać o zwycięstwach i sukcesach, ale musimy też mieć świadomość, że potrzebny jest rachunek naszych błędów, porażek i klęsk. (…) Szczególnie tych, które popełniono po ‘89 roku. Ta RP, która mamy, jest wolna, ale wolność w niej ciągle jest słaba, na której wolność ciągle podnoszona jest ręką – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. (…) Potrzebna jest naprawa RP” — mówił Jarosław Kaczyński.

„Chcę powiedzieć, że my tę Rzeczpospolitą naprawdę traktujemy jako swoje zadanie, jako swój obowiązek, jako imperatyw” — zapewnił polityk.

„Idziemy tą drogą, choć jest to dopiero początek, ale początek bardzo znaczący. Uczyniliśmy bardzo wiele, aby w Polsce przywrócić choćby zręby sprawiedliwości społecznej, ale to co przed nami jest trudniejsze. (…) Bardzo bym chciałby za 2 lata nasze poczucie siły było mocniejsze niż dziś, byśmy byli bardziej wolni i bardziej suwerenni. (…) Przyszło nam realizować nasz program w czasach trudnych, w których przeciwstawia się nam wielu. Musimy umieć dać sobie z tym radę. To hasło „Damy radę” musi być rzeczywiście naszym hasłem” — mówił Jarosław Kaczyński.

„Możemy zwyciężyć, wbrew wszystkiemu, wbrew wszelkim naciskom, bo to, co się dzisiaj dzieje, to nic innego jak walka o wolność i suwerenność naszego narodu, o wolność Polaków we własnym kraju i o wolność Polski w Europie. Musimy iść drogą, na końcu której będzie można powiedzieć: tak, jesteśmy w Europie, ale w Europie jest silna, suwerenna Polska, która wbrew wszystkiemu jest istotą i redutą wolności. I dojdziemy do tego celu. Idziemy i dojdziemy. Trudna droga, do góry, a obrzucają nas kamieniami, być może będą i lawiny, ale dojdziemy” — zakończył.

Mly/PAP

fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook