Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Nie chcecie poprzeć, to nie przeszkadzajcie

24.04.2014

Chciałem zaapelować do wszystkich posłów, także tych bardzo odległych od PiS, o to, żeby ten moment uszanowali. Mogą być różne poglądy, ale przypomnę, że Jan Paweł II to człowiek, który zdobył zupełnie niezwykłą pozycję w dziejach XX i początków XXI wieku - mówił prezes PiS.

Szef PiS Jarosław Kaczyński zaapelował do posłów lewicy o "uszanowanie" momentu przyjmowania uchwały ws. kanonizacji Jana Pawła II. Jego zdaniem jakiekolwiek incydenty na sali plenarnej Sejmu miałyby fatalny wydźwięk.

Jeszcze w czwartek Sejm zajmie się projektem uchwały ws. kanonizacji Jana Pawła II. W trakcie czwartkowego posiedzenia komisji kultury, która zarekomendowała Sejmowi przyjęcie uchwały, przeciwne jej były kluby SLD i Twojego Ruchu.

"Jeśli już nie chcecie poprzeć, to przynajmniej nie doprowadzajcie do różnego rodzaju incydentów, bo to będzie wydarzenie fatalne pod każdym względem, wydarzenie obciążające całą naszą wspólnotę, nie będzie to służyło niczemu, co jest jakimkolwiek dobrem społecznym, nawet gdyby to dobro pojmować tak, jak pojmuje je lewica" - zwrócił się w czwartek Kaczyński do posłów lewicy.

Szef PiS zaapelował też do marszałek Sejmu o odpowiedni sposób prowadzenia obrad, tak aby do takich wydarzeń nie dopuścić.

Zaznaczył, że "jakiekolwiek wydarzenia, które mogłyby zakłócić moment uchwalania uchwały byłyby czymś naprawdę fatalnym i zupełnie niezrozumiałym".

"Chciałem zaapelować do wszystkich posłów, także tych bardzo odległych od PiS, o to, żeby ten moment uszanowali. Mogą być różne poglądy, ale przypomnę, że Jan Paweł II to człowiek, który zdobył zupełnie niezwykłą pozycję w dziejach XX i początków XXI wieku, który w ogromnej mierze przyczynił się do upadku komunizmu i do tego, że Polska jest dzięki temu dzisiaj wolna; to człowiek, którego nauka wywierała i - jesteśmy o tym przekonani - będzie wywierała wpływ na życie społeczne, moralne ogromnej części ludzkość" - powiedział Kaczyński.

Specjalny projekt uchwały z okazji kanonizacji Jana Pawła II zaproponował klub PSL. Komisja kultury zaproponowała do projektu poprawki m.in. zmianę tytułu uchwały, który brzmiałby: "Uchwała Sejmu RP w sprawie uczczenia papieża bł. Jana Pawła II". Zrezygnowano ze słów "w dniu jego kanonizacji".

Kolejna poprawka zmienia brzmienie pierwszego akapitu: "W przeddzień kanonizacji ojca świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża mu wdzięczność i szacunek". W pierwotnej wersji akapit brzmiał: "W przeddzień kanonizacji ojca świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość i wdzięczność z powodu tego historycznego wydarzenia".

W projekcie wyrażono nadzieję, że kanonizacja "będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania jego dzieła". "Sejm RP apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia" - podkreślono w projekcie.

PAP, lz

[fot: PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 6. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 7. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook