Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: „Nasz cel to druga tura i zwycięstwo!”

24.02.2015

„Nasz konkurent działa w specyficzny sposób – przedstawia się jako kandydat obywatelski, a jest kandydatem Platformy i prezydentem Platformy” - podkreślił na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński, podkreślając swoje wsparcie dla kandydatury Andrzeja Dudy.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości żartował, że pojawił się na konferencji, by poinformować opinię publiczną, „że jest i się nie ukrywa”.

„Po pierwsze – jest to związane z kampanią. Jadę dziś do Wrocławia, by zagrzewać do walki moich kolegów i koleżanki z partii. Jak wiadomo, wszystkie struktury PiS przekształciły się dziś w sztaby wyborcze. Nasz kandydat jest kandydatem zjednoczonej prawicy, przede wszystkim PiS, i działamy jawnie. Oczywiście bardzo się cieszymy, że spontanicznie powstają komitety poparcia Andrzeja Dudy. Im więcej tych komitetów, tym lepiej, ale nie czynimy niczego, co miałoby wprowadzić w błąd opinię publiczną. Mówię o tym, ponieważ nasz konkurent działa w specyficzny sposób – przedstawia się jako kandydat obywatelski, a jest kandydatem Platformy i prezydentem Platformy” - zaznaczył Kaczyński.

Szef PiS mówił też o swojej roli w kampanii - zaznaczył, że początkowo nieco się wycofał, by Andrzej Duda mógł zbudować swoją rozpoznawalność. Dziś - gdy to się udało - włączył się jednak na poważnie w kampanię wyborczą kandydata PiS na prezydenta.

„Moją rolą jest zachęcać i dopilnować, by partia zrobiła wszystko dla sukcesu w tych wyborach. Wierzymy w ten sukces i dla nas sukcesem będzie zwycięstwo, a nie żaden dobry wynik. Nasz cel to druga tura i zwycięstwo” - mówił.

I dodawał: „Patrzę na niego i kampanię z wielkim podziwem - jego kampania jest bez zarzutu. Andrzej Duda to postać samodzielna i będę go wspierał w zakresie, jaki należy do szefa partii, ale kampanię będzie prowadził Andrzej Duda, bo świetnie to robi” - tłumaczył.

Dopytywany, czy w otoczeniu PiS pojawił się pomysł - jak sugerował Bartłomiej Sienkiewicz - by Dudę wystawić jesienią jako kandydata na premiera, Kaczyński odparł, że Duda jest kandydatem na prezydenta, a inne decyzje nie były podejmowane.

„Byli ministrowie Platformy, którzy mają pewne zasługi - jak to krótkie określenie o polskim państwie - nie będą określać kandydatów na stanowiska. Moja wyprawa do Wrocławia jest pierwszą z szeregu zaplanowanych, ale nie będę zastępował czy uzupełniał naszego kandydata, bo ten daje sobie radę. Moja rola jest inna - chodzi o mobilizację struktur partyjnych i uczynienie wszystkiego, co możliwe, by ta kampania była efektywna” - stwierdził Kaczyński.

Szef PiS był też pytany o wykupiony przez ministra Sawickiego wywiad… z samym sobą w „Gazecie Wyborczej”. „Muszę się przyznać, że jestem tym w najwyższym stopniu zaskoczony. Z jednej strony to niezwykła pomysłowość, a z drugiej strony – to pytanie o to, jak na to zareagują odpowiednie organy, z panią premier na czele. Obawiam się, że potrzebna będzie też interwencja innych organów – bo to również nadużycie w świetle prawa karnego” - ocenił Kaczyński, nazywając całą sprawę „smutnym wydarzeniem”.

Pytany o lokalizację pomnika smoleńskiego i rozmowy, jakie organizuje w tej sprawie Bronisław Komorowski, odparł, że nie dostał zaproszenia. „Trudno się wybierać na spotkanie, na które się nie zostało zaproszonym. Nie zostałem zaproszony… A jeżeli chodzi o miejsce tego pomnika, który dawno powinien już stać, to jest to Krakowskie Przedmieście. Tam gromadzili się po tragedii Polacy i to także powinno zostać upamiętnione przez ten pomnik. (…) Jedynym dobrym miejscem jest Krakowskie Przedmieście - pomnik powinien być okazały i wpisać się w architekturę całego placu” - zaznaczył.

Dopytywany o ocenę filmu „Ida”, Kaczyński odparł, że gratuluje twórcom, ale bardziej by się cieszył z Oskara dla filmu o rtm. Pileckim. Szef PiS zapewnił też, że Viktor Orban chciał spotkać się z nim podczas wizyty w Warszawie.

Svl

Fot. [pis.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 7. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook