Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Kopacz nadzorowała podróże!

12.11.2014

Premier Ewa Kopacz powinna się podać do dymisji i zrezygnować z mandatu, jeśli wyniki audytu delegacji posłów będą bardzo niedobre - ocenił Jarosław Kaczyński. Według szefa PiS ponosi ona odpowiedzialność, bo przez większość kadencji była marszałkiem Sejmu.

Kaczyński pytany na konferencji w Jarosławiu, dlaczego do tej pory nikt nie skontrolował sposobu rozliczania przez posłów zagranicznych delegacji, odpowiedział, że kontrola jest w gestii prezydium Sejmu, a w szczególności marszałków, którzy "mają ogromną władzę".

Dodał, że wicemarszałkowie, szczególnie ci z opozycji, nie mają na to "żadnego wpływu". "To jest pytanie do obecnej pani premier, bo to ona przez większość obecnej kadencji była marszałkiem. I jeżeli tam jest coś złego, to jest to niewątpliwie jej osobista odpowiedzialność" - mówił lider PiS.

Dopytywany, czy wyniki kontroli powinny być opublikowane przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, potwierdził. "Jeśli te wyniki będą bardzo niedobre, to sądzę, że także pani premier powinna się podać do dymisji i zrezygnować z mandatu" - dodał.

Kaczyński podkreślił, że chciałby, by dokonano audytu w Sejmie, ale "na uczciwych zasadach". Wyjaśnił, że powinno być to "badanie krzyżowe", które stosuje się przykładowo w komisji etyki poselskiej, gdzie oświadczenia majątkowe posłów PO są badane przez przedstawiciela PiS i vice versa. "Taki audyt: my zbadamy ich, a oni nas, byłby rzeczą bardzo dobrą" - dodał.

Na pytanie, czy trzej posłowie wyrzuceni w poniedziałek z PiS (Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki) powinni złożyć mandaty poselskie, odpowiedział, że "byłoby to dobre".

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek, że Konwent Seniorów zaplanowany na środę ma podjąć stanowcze decyzje dotyczące systemu rozliczeń podróży zagranicznych posłów.

Inicjatywa Sikorskiego to pokłosie kontrowersji wokół służbowego wyjazdu trzech posłów PiS do Madrytu na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Media donosiły, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Media informowały ponadto, że posłowie wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki, zgłaszając wyjazd samochodem; w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi.

Według mediów lot do Madrytu był podróżą służbową, posłowie występowali, jako delegacja polskiego parlamentu na Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Jak wynika z informacji przesłanej przez sekretarza Zgromadzenia - o czym w poniedziałek mówił w RMF FM szef MAC Andrzej Halicki – politycy PiS opuścili spotkanie zaraz po podpisaniu listy obecności, odmówili przyjęcia materiałów dotyczących tego spotkania i nawet nie weszli do sali obrad.

Z kolei Radio Zet poinformowało, że gdy posłowie PiS dostali zgodę Sejmu na przejazd samochodami do Madrytu, od dwóch tygodni mieli już zakupione bilety tanich linii lotniczych dla ośmiu osób. Posłowie mówili, że zaliczkę zwrócili.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku! 

JKUB/PAP

[fot. PAP/

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook