Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński do górników z okazji Barbórki

04.12.2014

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do górników przypomniał, że rząd nie potrafi dbać o górnictwo. Napisał, że premier Ewa Kopacz zgodziła się na politykę klimatyczną, która może doprowadzić do zapaści m.in. w przemyśle górniczym.

Z okazji Święta Patronki Górniczego Stanu - Świętej Barbary, chciałbym złożyć wszystkim górnikom, pracownikom branży górniczej oraz ich rodzinom wyrazy szacunku i uznania.

Dzień świętej Barbary - patronki górników - to święto ludzi odważnych, którzy w codziennej ciężkiej pracy sięgają po jeden z największych skarbów polskiej ziemi. Od pokoleń wysiłek górników to nie tylko praca, to budowanie wspólnoty, solidarności, wspaniałych i odważnych postaw.

Dlatego w tym wyjątkowym dniu chciałbym oddać szacunek tym, którzy codzienną ciężką pracą służą nam wszystkim. Służą Polsce. Etos górniczej pracy pod ziemią to ważny element naszej tradycji i tożsamości. To budowanie wspólnoty wartości, które każdego dnia powinny być realizowane.

Śląsk jest ziemią wartości i pracy. To miejsce to przyszłość, to nasza szansa na odbudowanie narodowego, suwerennego przemysłu. Polska może być naprawdę bezpieczna tylko siłą swoich obywateli, dostatkiem polskich rodzin, siłą polskiego przemysłu. Siłą Śląska. Polacy będą bezpieczni, jeśli będą mieli pracę. Polska będzie dostatnia, kiedy będzie miała silny przemysł, zwłaszcza tu na Śląsku. Tu jest wiedza, kompetencja i chęć do ciężkiej pracy, które pozwolą na odbudowę przemysłu w Polsce. Żeby się tak jednak stało, konieczne są inwestycje w Śląsk - a one szybko i z nawiązką zwrócą się nam wszystkim.

Niestety polski rząd nie potrafi odpowiednio dbać o polskie górnictwo i jego rozwój. Wciąż brakuje wizji i planu zarządzania polskim sektorem węgla kamiennego. Górnictwo nigdy nie było w tak trudnej sytuacji jak dziś. Ciężar poprawy sytuacji w górnictwie przerzuca się na pracowników, zamiast szukać systemowych rozwiązań, które wzmocnią i rozwiną branżę. Wciążnie wprowadzono embarga na rosyjski węgiel. Zamiast korzystać z naszych zasobów wciąż sprowadzamy węgiel zza wschodniej granicy. Pomimo naszych apeli wciąż instytucje państwa nie korzystają z polskiego surowca. Dodatkowo Ewa Kopacz, na niedawnym szczycie UE, nie zawetowała szkodliwych dla Polski warunków polityki klimatycznej.

Złe decyzje premier Kopacz, uderzą nie tylko w nas wszystkich - większymi rachunkami gospodarstw domowych i obniżeniem konkurencyjności polskiej gospodarki - ale przede wszystkim uderzą w polskie górnictwo. Te ustalenia, na które zgodziła się polska premier, mogą doprowadzić do zapaści w polskim przemyśle wydobywczym.

Górnicy potrafili bronić swoich postulatów, naszej wspólnej sprawy i ocalić godność narodu w godzinie próby. O tym musi pamiętać Państwo Polskie, o tym musimy pamiętać my i następne pokolenia wolnych Polaków. Dlatego w dniu górniczego święta składam przyrzeczenie - jedną z pierwszych decyzji mojego rządu będzie przyznanie, wszystkim biorących udział w obronie kopalni Wujek w stanie wojennym, statusu kombatantów, a rodziny Ofiar realnie odczują, że Państwo Polskie pamięta o swoich bohaterach.

Mieszkańcy Śląska, Górnicy, zasługują by Ich ziemia odzyskała należną jej rolę, a Ich praca i codzienny trud były szanowane przez władze. W dniu Waszego święta zapewniam, że jest w Polsce siła polityczna, która to rozumie.

Szanowni Państwo, Pracownicy Górnictwa! Niech dzisiejsze święto będzie dniem radości i podziękowań składanych Waszej patronce za wstawiennictwo w trudnych sytuacjach, których nie brak każdego dnia w polskich kopalniach.

Szczęść Boże!

Jarosław Kaczyński/ opr.Slaw

[FOTO: JSW-materiały prasowe]

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook