Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński apeluje o szybką budowę gazoportu

11.03.2014

Przed siedmiu już laty środowisko, które było przy władzy i miało właściwe rozeznanie co do sytuacji geopolitycznej Polski, podjęło decyzję o dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. A jednym z jej elementów była budowa gazoportu - mówił były premier Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Świnoujściu.

Prezes PiS przypominał, że to mocą decyzji polityków jego partii terminal mógł powstać:

„Najpierw w marcu 2007, a potem we wrześniu podjęto decyzje o tym, jak ma być wybudowany falochron: ze środków publicznych, Urząd Morski miał to prowadzić i to się udało. Zostało to przeprowadzone w sposób sprawny, z oszczędnościami i w terminie” - tłumaczył.

Kaczyński zwracał uwagę na to, że rząd Platformy Obywatelskiej bardzo mocno opóźnił prace przy budowie gazoportu:

„To kłopoty odnoszące się do podejmowania decyzji: one były odwlekane, a dopiero w 2010 roku podjęto ostateczną decyzję, kto ma to budować. Jeśli chodzi o wmurowanie kamienia węgielnego, to premier Tusk dokonał tego w roku 2011. Myśmy sądzili, że w roku 2011 ta budowa się będzie kończyła” - mówił, wymieniając liczne trudności: zmiany terminów, dyrektorów i przeciągające się prace.

Kaczyński punktował zaniedbania rządu w tej sprawie:

„Inwestycja strategiczna dla Polski była prowadzona w sposób wysoce nieudolny. Nie w taki, jaki powinna być prowadzona. Nie była traktowana tak, jak powinna być. Wydaje się, że ten naiwny – a to bardzo łagodne określenie – obraz świata, który towarzyszył decyzjom, trwał. Ale dzisiaj mamy zmianę i nie chcemy w tej chwili podejmować problemu odpowiedzialności za taką politykę, zdolności do rozeznania sytuacji Polski, ale jednego chcemy i mamy prawo to powiedzieć: ta inwestycja powinna być bardzo szybko skończona” - apelował.

I dodawał:

„Nie może być tak, że dziś nie wiadomo, czy ten przesuwany termin (31 grudnia tego roku) zostanie dotrzymany, czy Polska będzie w odpowiedni sposób zabezpieczona” - przekonywał prezes PiS.

Kaczyński kilkukrotnie przypominał, że głównym celem wizyty jest apel o jak najszybsze zakończenie prac:

„Po to przyjechałem, by ta sprawa została postawiona. By postulat i żądanie były zaprezentowane publicznie i by podjęto działania zmierzające do zakończenia budowy. (...) Zjednoczenie wokół sprawy bezpieczeństwa Polski musi być zjednoczeniem odnoszącym się nie do słów i spotkań, ale faktów. Fakty na tej budowie nie wyglądają najlepiej. Trzeba to koniecznie zmienić”
- mówił prezes PiS.

Obecny na konferencji Marek Gróbarczyk podkreślał, że to najważniejsza inwestycja dla Polski ws. dostaw energii, a nieopodal mamy do czynienia z Gazociągiem Północnym.

„Właścicielem niemieckiego rurociągu będzie Gazprom. Ta inwestycja to dywersyfikacja: 7,5 mld sześc. gazu, jaki będzie mógł przyjmować ten gazoport, jest szansą dla Polski. Dla nas jest priorytetem, by ta inwestycja się ukończyła. Obawiamy się, czy w 2014 r., po aneksach, które zostały podpisane, ten gazoport będzie mógł funkcjonować” - mówił.

A Kaczyński wymieniał konkretne utrudnienia dotyczące budowy gazoportu:

„Są informacje dotyczące zmian kierownictwa, niekiedy szczególnego rodzaju kryteriów, jeśli chodzi o powoływanie kierownictwa, mamy informacje o trudnościach w odbiorze technicznym, jest dokumentacja techniczna... Krótko mówiąc, mamy szereg informacji niepokojących” - mówił.

Prezes PiS odniósł się też do postulatów dotyczących zwiększenia obronności Polski:

„Trzeba wzmocnić polską armię. To nie jest czas, by narzekać - i my też nie narzekamy, ale przeświadczenie o tym, że nasz świat jest bezpieczny, było przeświadczeniem naiwnym” - mówił Kaczyński, przypominając słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podczas konferencji prasowej pojawiło się również pytanie o listy wyborcze PiS. Kaczyński zapewnił, że rezygnacja Konrada Szymańskiego związana jest z jego pracą dla PiS w Polsce, a same listy partii do PE "nie będą zawierać celebrytów":

„Chcemy wystawić poważną drużynę: nie celebrytów czy osoby, które ośmieszają tę instytucję. Nam chodzi o doświadczonych polityków, byłych ministrów, ludzi o wysokich kwalifikacjach intelektualnych, z topu intelektualistów. O tego rodzaju zespół, który będzie mógł tam dużo zdziałać” - zakończył prezes PiS.

Maf, lz

[fot: PAP/Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook