Jedynie prawda jest ciekawa


Jutro nowe ważne święto w Polsce. Wiedziałeś o nim?

02.06.2018
1270senatoriduda
Jutro nowe ważne święto w Polsce. Wiedziałeś o nim?

- Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, członków parlamentu i rządu odbędzie się w niedzielę XI Święto Dziękczynienia. Tegoroczne hasło to: "Dziękujemy za niepodległość".

Gośćmi honorowymi centralnych obchodów święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich będą także kombatanci, którzy walczyli o niepodległość i suwerenność Polski.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zapowiadając na konferencji prasowej tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia, powiedział m.in.: "Chcemy docenić wkład Polaków, wkład Kościoła, wkład ludzi Kościoła w odzyskanie niepodległości 100 lat temu. Patrzymy na to w trzech aspektach: patrzymy na ten czas, kiedy walczyliśmy o wolność podczas rozbiorów. Potem na ten czas samego momentu przed stu lat, gdzie wielu wspaniałych Polaków, także ludzi Kościoła, przyczyniło się do tego, żeby wolną Polskę nie tylko odzyskać, ale ją zagospodarować po 123 latach niewoli".

Dodał, że chcemy dziękować za to wszystko dobro, które udało się zrobić dzięki wielkim ludziom, wielkim Polakom. "Wśród tych wielkich Polaków jest oczywiście Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, tak mocno związani z tym miejscem, i wielu innych ludzi pochowanych w Świątyni Opatrzności Bożej w Panteonie Wielkich Polaków. Ale wśród wielkich ludzi 100-lecia odzyskania niepodległości jest niewątpliwie św. siostra Faustyna Kowalska. Ona żyła w okresie międzywojennym, ale wywarła na te sto lat i całą współczesność Polski ogromne piętno, a to, co głosiła, rozeszło się na cały świat. I dlatego chcemy ją uszanować w tym dziękczynieniu" - podkreślił metropolita.

Podczas liturgii marszałek Sejmu wraz z najwyższymi władzami państwowymi zapali świecę, której historia jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To dar papieża Piusa IX przekazany wraz z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Po raz pierwszy zapłonęła w 1920 r. Zapalił ją wtedy marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński.

Ogień, który tym razem posłuży do zapalenia świecy, będzie pochodził od znicza płonącego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i zostanie przyniesiony przez harcerzy w procesji wraz z relikwiami świętej siostry Faustyny do Świątyni Opatrzności Bożej.

W czasie uroczystości z udziałem prezydenta nastąpi też odsłonięcie tablic wszystkich polskich diecezji, które się przyczyniły do budowy Świątyni Opatrzności Bożej. "Chcemy podziękować wszystkim diecezjom, parafiom i indywidualnym darczyńcom, których ofiarność umożliwiła wypełnienie woli przodków i powstania wotum narodu" - zaznaczył metropolita warszawski.

Tradycyjnie Święto Dziękczynienia rozpocznie o godz. 8. procesja dziękczynna, która wyruszy z warszawskiego placu Józefa Piłsudskiego i wraz z relikwiami św. siostry Faustyny Kowalskiej i przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

O godz. 11. przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15) zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości. W pochodzie liturgicznym ustawią się bezpośrednio za krzyżem procesyjnym: sztandary, osoby konsekrowane, orkiestra, relikwie św. siostry Faustyny oraz wierni.

W części popołudniowej święta nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, konkursów, festiwalu muzyki chrześcijańskiej i tradycyjnego wypuszczenia do nieba baloników z napisem "Dziękuję".

Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski Święto Dziękczynienia ma charakter ogólnopolski i będzie obchodzone we wszystkich diecezjach i parafiach. Uroczystości odbywają się co roku w pierwszą niedzielę czerwca. Termin ten nawiązuje do pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski, które zawsze rozpoczynały się właśnie w pierwszych dniach czerwca.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się do historycznych tradycji - jest kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792), kiedy postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

Prace nad rzecz budowy świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie jest budowana jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.(PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz


Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 3. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 4. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 5. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 6. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

 7. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook